Minulý týden jsme vám přinesli anketu, ve které jsme se ptali našich respondentů zda brání způsob zabezpečení seedu širší adopci kryptoměn. Tentokrát jsme jim položili otázku, zda oni osobně používají kryptoměny na platby a jaký je ideální způsob motivovat lidi, aby je používali za tímto účelem.
Naše otázka pro všechny respondenty:
Používáte kryptoměny jako platidlo v běžném životě, nebo jste jen „HODLER“, protože je považujete za cennější peníze, než dennodenní fiat? Nepotřebují kryptoměny právě to, aby se transakce stále více používali i v běžných službách a nejen při převodech mezi burzami a peněženkami? Dají se nějak efektivně motivovat prodejci, aby přijímali kryptoměny, respektive ideálně upřednostňovali platby Bitcoinem před fiatem?
Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti
Používám kdykoliv a kdekoliv to jen jde. Platil jsem kryptoměnami na pěti světadílech, od nejchudších po nejbohatší země planety. V jádru jsem hodler, který ale peníze „roztáčí“ 🙂 Myslím si, že debaty o tom, co kryptoměny více potřebují, jestli důraz na „prostředek směny“ nebo na „uchovatel hodnoty“, jsou liché. Potřebujeme obě vlastnosti. A dokonce bych klidně šel proti proudu a tvrdil, že nejdůležitější je třetí vlastnost, tedy aby Bitcoin byl „účetní jednotka“. To znamená, aby nám přišlo přirozené, že něco stojí 0,001 BTC a nepřepočítávali vše na dolary. Od toho jsme hodně daleko. Sám vím, jak je to těžké, když jsem kdysi v roce 2015 nechal cenu své knihy zafixovat v Polis na 0,02 BTC, ať se stane s cenou cokoliv. A brzy si ji nikdo nekoupil 🙂 Tohle je běh na ultradlouhou trať. Ale je to úžasná podívaná.
Andrej Cabaj, Bunkeroid
Samozrejme, Bitcoin je pre mňa univerzálnym nástrojom. Pojem „cennejší“ je ale čisto subjektívny a z finančného pohľadu je fiat a krypto rovnocenné. Zrovnáte s nimi pohľadávku a záväzok úplne rovnako, len s kryptom je to rýchlejšie a pohodlnejšie. Nerád ale zužujem pohľad krypta len na finančné transakcie či špekulačné aktivity. Tak ako máme nastavený projekt BUNKEROID sa jasne ukazuje jeho sila v širokej škále použití: transakciou evidujeme obchodných partnerov, máme zoznam oprávnených používateľov, evidenciu produktov a zákazníkov, termínov dodania, možnosti prideľovania obchodných zliav či v podstate neprekonateľnú ochranu originality produktu. To všetko bez jediného databázového záznamu osobných údajov či skladových položiek, vedenia klasickej evidencie, či riešenia GDPR pravidiel. Všetko je natrvalo zapísané do chainu jednoduchou transakciou a metódou jej interpretácie. Z tohto uhlu pohľadu sa súčasné účtovno-evidenčné metódy známe z jednoduchého či podvojného účtovníctva alebo evidenčných praktík rôznych CRM systémov stávajú neuveriteľným prežitkom. Kto dokáže naplno využívať tieto metódy ma silnú konkurenčnú výhodu, odstráni balast a môže sa venovať naplno svojmu core biznisu. A ako vravím, bez jedinej „informačnej“ straty. Čo sa týka motivácií tak tu je situácia úplne jasná. Bitcoin Vás do ničoho netlačí tak isto ako ani stávajúca legislatíva. Buď jeho výhody viete a dokážete používať alebo nie. Je to vyložene na Vašom rozhodnutí. Kľudne môžte pracovať po starom, len potom netreba nariekať že Vás požiera efektívnejšia konkurencia. U nás sú preferenciu zrejmé, ak si mám vybrať medzi krypto alebo fiat zákazníkom, vždy si vyberiem krypto partnera. V prípade BUNKEROID projektu je dokonca fiat transakcia nemožná z princípu veci.
Dušan „Dušky“ Matuška, Paralelní Polis, speaker o kryptoměnách
Používam ich samozrejme aj v bežnom živote. Nákup kávy, burgru, elektroniky a iných vecí. Rád by som videl viac a viac miest kde sa dá kryptomenami platiť. Ľudia potrebujú mať na očiach, že to je fakt fungujúca platobná sieť a nie len hračka geekov alebo špekulatívne aktívum. Motivácia predajcov je samozrejme nutná. Pôjdu do toho len ak uvidia benefity. Tých je viacero. Neplatia napríklad 3% platobnej bráne alebo kartovej spoločnosti. Transakcie sú nereverzibilné, čo sa pri kartách povedať nedá. Nemusia ukladať platobné údaje svojich klientov.
Na opačnej strane je však stále volatilita, ktorá ich od toho odrádza. Aj tu sú však riešenia. Brány, ktoré konvertujú krypto na fiat a tiež im predajcovia neplatia žiadne percentá z transakcie. Alebo ak sa podnikateľ naučí s volatilitou pracovať, môže si vylepšiť maržu oproti konkurencii. Len je to práca naviac a čas na to má málokto. Hlavne online biznisy a eshopy budú pri adopcii prvé (po hernom priemysle) a kamenné prevádzky budú adoptovať až neskôr.
Pomôcť by mohli nástroje, ktoré by napr konvertovali nejakú časť BTC do stablecoinov (ideálne decentralizovaných) tak aby podnikatelia ani nemuseli zisťovať čo sa na pozadí deje. Budú len vedieť že keď zajtra prídu ráno do prevádzky, nebudú mať v pokladni o 20% menej ako včera. Ak sa im tiež vysvetlí kryptoanarchistický podtón samotného Bitcoinu, pre mnohých to je taká silná motivácia platby Bitcoinom zaviesť, že si dajú aj tú námahu a prekonajú nepohodlie. Mám rád týchto pionierov 🙂
Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v České republice
Platit kryptem nedává žádný smysl a většinou to jen podporuje centralizovaný byznys. Větší adopce od krypta vyžaduje reálnou použitelnost. Pouhá spekulace na cenu není pro masu zajímavá. Adopci nejspíš dopředu potáhnou platformy jako Ethereum a zabere minimálně dalších 10 let. O adopci nerozhodneme my, ale nově příchozí uživatelé.
Hodl a reálné použití je hodně široké téma. Nepoužívám krypto k placení. Občas si to zkusím, ale v tuto chvíli to nedává žádný ekonomický ani jiný smysl. Obchodníci o krypto nestojí. Pokud ho akceptují, převádí se to hned do fiatu. Obchodníci ani uživatelé nemají zájem riskovat a vystavit se volatilitě. Vyplatí se to jen early-adopterům, kteří na kryptu udělali 100x a nemusí cenu řešit. Existuje varianta, kdy vy krypto svěříte nějaké třetí straně za fiat platební kartu. Obchodník tak dostane hned fiat. Vám se krypto strhne později. S decentralizací to nemá nic společného. Platit kryptem decentralizovaně půjde v momentě, kdy se vyřeší škálovatelnost a bude fungovat nějaká stabilní mince. Až tehdy to začne být pro lidi i obchodníky použitelná alternativa. Na eshopech je to jednodušší, neboť zde není takový tlak na rychlé transakce. Budovat infrastrukturu pro omezený počet uživatelů se nevyplatí, ale nějak se začít musí. Krypto si nejvíc posílám hlavně s kamarády. Po roce 2017 vnímám menší zájem lidí kryptem něco platit. Většinou asi proto, že jsou v mínusu. Někteří dokonce platbu oddalují s výmluvou, že čekají na lepší kurz. Tohle u fiatu neřešíte.
Nabízí se otázka, k čemu krypto vlastně je. Lidé často říkají, že hodl, ale přemýšlejte o tom v dnešním kontextu. Hodl byla dobrá strategie v době, kdy šel BTC z nuly na současnou cenu a reprezentoval novou revoluci. Má to ale smysl i dnes? Ne nutně. Vlastně hodně záleží na tom, co od krypta očekáváte. Pokud jste celou dobu hodlovali jen BTC kvůli velkému zhodnocení, přišli jste možná o raketu jménem Ethereum. Nepropásněte další šanci, která může přijít. Bitcoin už není to jediné zajímavé, co v kryptu vzniká. Pokud krypto berete jako bezpečný přístav proti krachu fiat měn, tak vám bohatě stačí registrovat se na burze a čekat na tuto málo pravděpodobnou událost. Nemusíte BTC kumulovat roky dopředu, riskovat ztrátu peněz, nebo být roky v mínusu. Pokud k pádu fiatu dojde, včasný nákup vám pořád dává proti zbytku světa obrovský náskok a ekonomickou výhodu.
Moonboys často rádi hází do placu částky jako $100K, $250K a víc za jedno BTC. Možné to je, ale rozhodně to není jediný možný scénář na stole. Neberte to jako hotovou věc. Za 5 let můžeme být stále někde na $10K ať už se cestou podíváme na nové zajímavé ATH, nebo budeme právě na dně dlouhého medvěda. U krypta nikdy nic nevíte, takže včas berte profit. Uvažujte o tom, jestli je možné, aby něco co je adoptované sotva procentem populace atakovalo kapitalizaci zlata. Uvědomte si, že držet něco jen proto, že toho je digitálně málo je úplně na nic, pokud to většinu planety nezajímá. O Bitcoinu slyšela velká část populace, ale jen málokdo má zájem nastoupit.
Dlouhodobým hodlerům proto často nezbývá jiný důvod pro hodl, než sázka na krach měn a států, případně poukazování na minulost. Podívejte se na některé světové YouTubery, ti nemluví o ničem jiném. Z mého pohledu je to do jisté míry naivní důvod pro hodl a moc těmto ekonomicky nevzdělaným tmářům nevěřím. Současný finanční svět má hodně problémů, ale ty se dají řešit. YouTubeři by se měli zabývat hlavně o technologie a reálném využití v každodenním životě. Koukat na grafy, strašit pádem fiatu a bavit se pořád dokola o hodlu a je trochu nuda. Současné možnosti krypta jsou na nahrazení současného finančního systému nedostatečné. Řešením finančních problémů v tuto chvíli není krypto. Nevíme, jaký projekt nebo co jiného má šanci dát věci ve finančním světě do pořádku a tohle nebude rozhodnutí jen běžných lidí. Všichni tam nahoře se na tom budou také podílet a volba bude muset být ekonomicky výhodná i pro ně. Při pádu USD bysme měli jiné problémy než krypto, tomu věřte.
Potenciální pád fiatu automaticky neznamená, že celý svět skočí na Bitcoin a Ethereum. Chápu že to k tomu svádí a je to pro nás hodlery hezká představa, ale že se to jednou stane není vůbec jisté. Možná je to více myšlenková zkratka než reálný scénář v dohledné době. A tím vůbec nechci říct, že to možné není. Jen nyní se mi to jeví jako vysoce nepravděpodobné. Krypto je moc hezké optikou optimistického ekonoma, ale naprosto nepřipravné pohledem pesimistického ajťáka. Dokud neposuneme technologii, zapomeňte na revoluci.
Kryptu pro adopci chybí jedna zásadní věc a tou je reálné využití pro masy, potažmo dostatečná technologická konkurenceschopnost k tradičním finančním nástrojům. Krypto nemůže sloužit jen lidem na okraji společnosti, uprchlíkům, kryptopankáčům, případně novým rádoby moderním investorům. Ani peníze velryb a institucí pumpující cenu nahoru adopci moc nepomáhá. Jak jsme viděli nedávno, instituce vycouvali a cena šla dolů o nějakých 50%. Pro nové hráče je tohle stopka a naopak výhra pro velryby a jejich manipulační možnosti. Masová adopce nesmí být spojena čistě jen se spekulací na cenu a to z jednoho prostého důvodu. Většina populace nebude své bohatství riskovat. Lidi krypto začnou používat jen tehdy, pokud jim to přinese nějaký reálný užitek a bude to ekonomicky výhodné. Můžeme vybudovat nástroj na výhodné decentralizované půjčky, kde budou úroky menší než u tradičních bank a nikdo nebude nikoho diskriminovat? Potom máme něco, co může být pro masu zajímavé. Možná budeme muset jít na adopci skrze nějaké herní tokeny, nebo tokenizaci akcií. To je jistě také cesta a dokonce sám Satoshi s tím takto počítal. Ethereum nám nyní ukazuje zcela jasnou cestu k masové adopci krypta. Stabilní mince podložené ETH je to, co má šanci prolomit současný stagnující stav. Uživatelé stabilních mincí nic neriskují, ale mohou využívat všechny výhody decentralizace, kterých bude přibývat. Navíc se Ethereum pomalu usazuje ve velkém byznyse. Ernst & Young, Microsoft a ConsenSys nedávno přišli s konceptem, jak veřejnou síť Etherea využít na propojení firem. A to je pouze jeden příklad z mnoha.
Co se týče masové adopce, věřím více platformám jako Ethereum či Cardano než Bitcoinu. Je možné, že Bitcoinu bude další roky trhu nadále dominovat, ale jednou se to dost pravděpodobně otočí. Ne nutně z pohledu kapitalizace, ale spíše skrze síťový efekt. Sociální důležitost sítě se měří v počtu užitečných transakcí a chráněného bohatství. Zde platformy časem Bitcoin překonají skrze technologické možnosti a větší schopnosti, které dodají smart kontrakty a další věci jako Oracles či identity management. Platformy se nebojí propojení s fyzickým světem a ani spolupráce se současnými IT giganty. U Bitcoinu se to moc nenosí. Ale víte co, pokud budou platformy chránit nativní mince, stabilní mince podložené nativními mincemi a tokeny představující akcie, komodity a další věci, budou určitě sociálně i ekonomicky velmi důležité. Na kapitalizaci nativních mincí se to musí nutně odrazit. U PoS držitelé nativních mincí síť vlastní, mají konsensuální právo a nárok na odměnu z používání sítě. Propojení mincí a sítě je zde mnohem zajímavější než u PoW. Bitcoin chrání pouze hodnotu svých nativních mincí. Bez větší adopce nemá tenhle model ekonomický smysl. Proč vydávat energii ve výši menšího evropského státu pro něco, co nepoužívá ani procento populace? Podívejte se na to v kontextu dnešní nízké ceny BTC a potenciálu růstu. Jediná šance by byla, že by se z Bitcoinu stal každodenní nástroj pro platby, nebo všeobecně akceptovaný uchovatel hodnoty. Kéž by se tak stalo. PoS fungovat bude, to nemusíte mít strach. Jeden respektovaný člověk asi před 5 lety napsal práci kde tvrdil, že PoS nemůže fungovat a mnoho lidí to dodnes papouškuje. Dnes existuje mnoho vědeckých prací které dokazují, že to možné je a nenašel se nikdo, kdo by to vyvrátil. Lidé hodlující projekt X mají potřebu zatracovat projekt Y. Tohle je temná a zcela iracionální stránka hodlu. Fundamentalismus světu nikdy nic dobrého nepřinesl a ve světě technologií nemá co dělat.
Věřím, že v blízké budoucnosti se bude po platformách posílat právě BTC. To je dobré i špatné. Na jednu stranu uvidíme vznik DeFi postavené nad BTC a mnoho decentralizovaných služeb pro uživatele. Na druhou stranu se dočkáme takových průserů, které už jsme viděli na Ethereu. Bitcoin nemá šanci absorbovat technologie, které vznikají jinde. Tým to nestihne dodat, na to je příliš malý a řeší jiné problémy. Navíc hodně chytrých hlav směřuje do projektů, kde mohou své nápady lehce realizovat. Bitcoin jim to ne vždy umožní. Platformy využijí BTC pro dodání DeFi, nebo čehokoliv jiného. Jenže zase tyhle platformy BTC nutně nepotřebují, jak už ukázalo ETH. A hlavně, BTC v jakékoliv jiné síti než v té vlastní ztrácí PoW zabezpečení, tím pádem tu nejcennější vlastnost. Uvidíme co z toho všeho bude. Dalo by se o tom mluvit hodiny a ve světě technologií nevíte, co se objeví zítra.
Přestože jsem velký fanda Bitcoinu, nemyslím si, že je to to jediné, na co se má cenu dívat. Krypto bude za 10 let vypadat úplně jinak než dnes a nikdo nedokáže říct jak. Uvidíme hromadu inovací a adopci ze strany lidí, byznysu i států. Nezáleží na tom co si přeju já nebo vy. Adopce je dnes velmi nízká na to, aby tohle mělo nějakou zásadní váhu. O adopci budou rozhodovat lidé, kteří dnes krypto vůbec neřeší. Lidé, byznys, banky, státy, ti všichni mohou mít zcela rozdílné preference a požadavky na funkcionalitu a vlastnosti, než máme my. V této fázi asi ještě nemá smysl rozvíjet ekonomické teorie a psát knihy o standardech. Teď je potřeba pořádně pohnout s technologiemi. Nehodlujte krypto jen kvůli tomu co bylo v minulosti. Zkuste předvídat co se stane v budoucnosti. Vedle Bitcoinu a PoW se postaví PoS, smart kontrakty a všechny další budoucí decentralizované inovace. Vy před tím můžete zavřít oči a odmítat to, nebo toho využít ve svůj prospěch a to ne nutně jen finanční. Bitcoin tady zůstane a vedle něj pár dalších sítí. Co se týče kapitalizace jednotlivých projektů, karty se začnou rozdávat až s vyšší adopcí jednotlivých skupin uživatelů. Teď je to celé z velké části spekulace a bublina.
David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptoměn, Blockchain Slovakia
Kryptomeny používam, keď mi v niečom uľahčujú život. Takže áno. Boli časy kedy som mal celú výplatu v bitcoinoch, či som v nich platil školné na mojej univerzite alebo nájom za byt. Na bežné retailové platby mi neprídu kryptomeny nevyhnutne výhodnejšie ako platby kartou alebo hotovosťou. Každopádne, pre radu užívateľov to niekedy môže byt skutočne jednoduchšie ak môžu za tovar či službu zaplatiť priamo v kryptomenách. Predajcom prijímanie kryptomien nemá ako uškodiť a skôr si myslím, že im to môže pomôcť jednak marketingovo ako aj v tom, že si rozšíria základňu potenciálnych zákazníkov.
Jakub „Kicom“ Vejmola, autor YouTube kanálu Bitcoinový kanál
HODLuju a nijak se tím netajím…přesně z toho důvodu, jaký uvádíš – je to pro mě v tuto chvíli hlavně uložitel hodnoty – ač tedy extrémně volatilní, ale na to si člověk zvykne. Reálně jsem kryptoměnou zaplatil za zboží nebo služby asi tak 7x v životě. Je ale důležité, jestli je utrácíme? Co když se je naopak naučíme vydělávat a spořit a zapojíme je tak do svého života přesně opačně, než se všeobecně očekává? Satoshi Labs (výrobce Trezoru), Ledger i Coinbase vyplácejí své affiliate partnery v Bitcoinu, nabídl jsem možnost podpořit mou tvorbou donaty v kryptoměnách, jednu přednášku jsem si nechal zaplatit v Etheru. Takže já jsem je do své „osobní ekonomiky“ dávno zapojil a neutrácím je hlavně proto, že z mého pohledu se raději zbavuji horších peněz, tedy fiatu (Greshamovo pravidlo). Obchodníci postupně sami přijdou na to, že je chtějí přijímat – adopce tedy přijde sama – s důvěrou. A důvěra s adopcí. Nečekejme navíc, že uvidíme možnost platit kryptem v lokální samoobsluze – to bude jedno z posledních míst. Tahle platební (r)evoluce přijde z Internetu – tedy napřed tu možnost uvidíme v e-shopech. A to už se děje: Alza, Muziker, Expedia… za kryptoměny si online koupíte dnes už prakticky vše.
Adam Kracík, nezávislý žurnalista o kryptoměnách
V běžném životě občas přijímám kryptoměny jako platidlo. Je to vlastně způsob, jak pohodově akumulovat krypto. Na utrácení jsem opatrnější, nicméně mi nedělá problém kryptem zaplatit a člověk z toho má pak dobrý pocit, protože tím fakticky podporuje daný ekosystém. Kryptoměny jednoznačně potřebují vyšší míru užívání. To bude nejlepší způsob prokázání toho, že kryptoměny se mohou stát novým, finančním systémem. Pobídky zde již existují a to primárně ve vztahu ke stablecoinům. Ty totiž eliminují slabinu každodenního používání kryptoměn, kterou je volatilita. Výhodou jsou pak nízké náklady pro samotné podnikatele, kteří nemusí platit vysoké poplatky třetí straně.
Stablecoiny jsou tak pro podnikatele vlastně výhodnější. Určitě je potřeba vytvořit kvalitní, platební systémy, které právě podnikatelům umožní snadné přijímání krypta. U kryptoměn bez stabilního kurzu je to samozřejmě těžší a zde přichází na řadu například decentralizované burzy, které by okamžitou směnou na stablecoiny umožnily přijímání i volatilních kryptoměn. Díky stablecoinům mají kryptoměny faktické, ekonomické výhody. Dalším krokem by mělo být vytvoření co nejlepšího, uživatelského prožitku.
Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy „Hackni sa!“, Paralelní Polis
Samozrejme. Kryptomeny používam oveľa viac, ako len na hodlovanie. Hodlovanie nestačí a treba sa im venovať. Ono u nich nejde ani len o to, že poďme nimi platiť. Dajú sa využiť na všeličo. Pár nápadov som popísal v mojej knížke Hackni sa! (rozhovor o knihe „hackni sa!“ nájdete tu).
I příští týden Vám přineseme odpověďstejných respondentů na další zajímavou otázku o kryptoměnách. Nezapomeňte nás sledovat i nadále.