Anthony Pompliano, známý propagátor Bitcoinu, který má na Twitteru více než milion fanoušků, v rozhovoru pro CNBC konstatoval, že není třeba se omlouvat za vysokou spotřebu elektrické energie při těžbě BTC, protože „důležité věci ve světě“ energii jednoduše vyžadují.
Pompliano hovořil o tomto tématu v pořadu Squawk Box na CNBC s Joem Kernerem, když naznačil, že kritika bitcoinové těžby ve spojitosti se spotřebou energie je nesprávná a do značné míry vyplývá z toho, že jí chybí pádné argumenty.
Bitcoin jako nově vznikající platební ekosystém porovnal v rámci tohoto tématu s fiatovými měnami, například americkým dolarem. ,,Mezi spotřebou energie a dolarovým systémem existuje lineární vztah. Abychom podpořili více transakcí, musíme spotřebovat více energie, vytvořit více datových center, více poboček bank, více bankomatů. Bitcoinový blockchain tento lineární vztah se spotřebou energie nemá, protože bez ohledu na počet transakcí v jednom bloku každý blok spotřebuje stejnou energii. Vedle toho, jak Bitcoin škáluje bude efektivnější, protože budete moci připsat více ekonomické hodnoty ke každému takovému bloku.”
Pompliano mluvil o tomto tématu v den zveřejnění studie Trading Platforms, která tvrdí, že těžba Bitcoinu spotřebovává 8násobně více energie, než vyprodukují za stejnou dobu Google a Facebook dohromady. Zpráva zdůrazňuje, že vzhledem k tomu, že Bitcoin je stále jen „malým finančním ekosystémem“, spotřebovává nepatřičně velké množství energie – podle Cambridge University až 125,04 terrawattů za hodinu ročně (srovnatelné se spotřebou Chile nebo Filipín).
Na druhou stranu jen vánoční osvětlení v USA spotřebuje více energie než Bitcoin. Nabízí se proto otázka, zda má srovnávání takových hrubých čísel vůbec smysl. Je Bitcoin méně důležitý než vánoční osvětlení? A obzvlášť není správnější bavit se o produkci používané energie, než o její celkové spotřebě? Energie sama o sobě totiž není v ničem špatná. Problémová je jen tehdy, je-li produkována způsobem, který znečišťuje planetu.
Téma spotřeby energie Bitcoinu bude z tohoto důvodu horké i v následujících letech. Studie New York Digital Investment Group odhaduje, že do roku 2030 bude mít Bitcoin na svědomí 0,9 % globálních uhlíkových emisí.
Pokud by měla tato studie pravdu, nebyla by to pro Bitcoin dobrá reklama. V jeho prospěch však hraje předpoklad, že se tento odhad nenaplní. Těžaři Bitcoinu totiž inklinují stále více k využívání zdrojů zelené energie – nejen kvůli tomu, aby byly eco-friendly, ale jednoduše z důvodu, že je levnější. Již v současnosti se podle různých studií při těžbě BTC využívá více než 50 % energie ze zelených zdrojů a toto procento neustále roste. Jen pro ilustraci „nejzelenější stát na světě“ Německo využívá zelenou energii méně než z 50%.
Pokud budou těžaři Bitcoinu využívat tuto zelenou energii (elektřina produkovaná vodními, solárními nebo větrnými elektrárnami) zároveň podpoří podnikání těchto elektráren, což může pomoci jejich většímu rozmachu. Více takových elektráren na úkor neekologických bude hrát ve prospěch ekologie a Bitcoin může při tom pomoci.
Zdroj: cointelegraph.com