Investiční společnost Ark Investments, která je velkým investorem ve firmách Coinbase či Tesla, zpochybnila názory Elona Muska na konvenční těžbu Bitcoinu, které způsobily velký propad ceny nejznámější kryptoměny.
Elon Musk přesně před týdnem 12. května tweetnuk, že Tesla přestane akceptovat Bitcoin jako platidlo, dokud bude jeho těžba neekologická. ,,Máme obavy z rychle rostoucího využívání fosilních paliv při těžbě Bitcoinu a jeho transakcích, obzvlášť pokud jde o uhlí, které má nejhorší emise ze všech paliv,“ uvedl šéf firmy Tesla vedle toho, jak konstatoval, že v kryptoměny nadále věří, ale jejich pokrok nesmí nastat na úkor životního prostředí.
Ark Investments reagovala tvrzením, že názory Elona Muska jsou zavádějící. ,,Na rozdíl od konsensuálního myšlení věříme, že dopad těžby Bitcoinu by se mohl stát pro přírodu čistým pozitivem.“
Společnost, kterou založila Cathie Woodová, se problematice ekologického dopadu Bitcoinu na přírodu věnuje už déle. Nedávno zveřejnila ve spolupráci s firmou Square studiu, ve které poukázala na několik pozitiv, ke kterým může těžba Bitcoinu vést. Podobné konstatování uvedla v reakci na Elona Muska.
Firma konkrétně tvrdí, že těžba BTC může mít vliv na množství obnovitelné energie poskytované do elektrické sítě. Zjednodušeně řečeno poukazuje na to, že společnosti, které se soustředí na produkci zelené energie, mohou z Bitcoinu čerpat, což posílí jejich podnikání a také jejich vliv na celkovou produkci energie.
https://twitter.com/NewElizabethan/status/1394718021319634953
Těžaři hledají nejlevnější energii
Těžařům Bitcoinu je jedno, kde těží. Potřebují jen zdroj energie a přístup k internetu. V zásadě půjdou tam, kde mají nejlevnější zdroj energie, čili kde bude podnikání pro ně nejvýhodnější. A právě tuto levnou energii jim mohou poskytnout elektrárny produkující zelenou energii. V současnosti totiž v mnoha případech produkují i nadbytečnou energii, kterou nemají komu prodat. Právě tento zdroj v tom případě mohou využít těžaři BTC, kteří ji na oplátku dostanou za výhodnou cenu. Elektrárna díky tomu vydělá peníze navíc a může dále rozvíjet své podnikání. To vše by mělo vést k větší ziskovosti produkce zelené energie a tedy i rozmachu tohoto podnikání.
Očekávání vs. současná realita
Tvrzení Ark Investments mají hlavu a patu, ale zároveň je nutné připomenout, že Tesla nevyloučila, že bude v budoucnu Bitcoin opět akceptovat – stane se tak, když bude těžba ekologičtější.
Otázkou dnes je, do jaké míry je při těžbě BTC využívána zelená energie a do jaké míry energie z uhelných dolů, které produkují velké emise a znečišťují přírodu. Studie Cambridge University tvrdí, že zelená energie se využívá pouze z 39%, čemuž nahrává i výrazný propad hashrate po záplavách v Číně, kdy museli těžaři dočasně pozastavit svou činnost v provincii Xinjiang. Jiné zdroje, které citoval například Anthony Pompliano v nedávném rozhovoru na CNBC, však uvádějí, že těžaři využívají již přes 70% energie z obnovitelných zdrojů. Jde o dost velký rozptyl a proto bychom se nedivili, kdyby byla pravda někde uprostřed.
Nastavení směrem do budoucna je však pozitivní. I v samotné Číně, která má stále dominantní postavení v těžbě BTC, zdá se klepnou po prstech těžařům, kteří využívají energii z uhelných dolů. Potvrzuje to i situace v čínské provincii Vnitřní Mongolsko, z které musely z tohoto důvodu těžaři odejít. No a v Evropě a USA se stáví k tématu ekologické těžby BTC zdá se ještě zodpovědněji.
zdroj: decrypt.co