Jedna z největších amerických bank Bank of America překvapila reportem, ve kterém se věnovala potenciálním výhodám legalizace Bitcoinu (BTC) jako zákonného platidla v středoamerické zemi El Salvador.
Když El Salvador schválil zákon, kterým postavil Bitcoin (BTC) vedle amerického dolaru do role druhé státní měny, většina představitelů západních ekonomik reagovala skepticky, nebo až kriticky. Například Světová banka odmítla pomoci El Salvadoru s jeho adopcí v zemi, ačkoli o to El Salvador oficiálně požádal a Mezinárodní měnový fond (MMF) vyjádřil mnohé obavy týkající se právních otázek. O to zajímavější je, že Bank of America, která se v předešlých měsících stavěla k Bitcoinu jako takovému vícekrát kriticky, jmenovala hned několik potenciálních příležitostí, které z tohoto rozhodnutí pro 6-milionový krajinu vyplývají.
Udělat z Bitcoinu v El Salvadoru zákonné platidlo může podle Bank of America:
- Zefektivnit převody
- Podpořit finanční digitalizaci
- Poskytnout spotřebitelům větší výběr
- Otevřít krajinu americkým firmám a těžařům kryptoměn
V převodech se utápějí peníze
Bank of America upozornila, že remitence představují až 24% hrubého domácího produktu El Salvadoru, přičemž velká část z těchto peněz – až okolo 10%, což je 2,4% HDP země, se „utopí“ v transakčních poplatcích pro zprostředkovatele. ,, Použití Bitcoinu na remitence by mohlo potenciálně snížit transakční náklady v porovnání s tradičními kanály remitencí. Jde o to, že Bitcoin by mohly být použity jako zprostředkovatel při přeshraničním převodu, kde odesílatel konvertuje dolary na Bitcoin a pak je příjemce konvertuje zpět na dolary na domácím trhu.“
Jinak řečeno kdyby Salvadorci pracující v zahraničí a pravidelně přivezené peníze domů pro své rodiny použili namísto dostupných komerčních služeb právě na Bitcoin, mohli by výrazně ušetřit. Tím pádem by se v konečném důsledku dostalo do ekonomiky El Salvadoru více peněz.
Benefity pro podnikatele i běžné lidi
Pokud jde o finanční digitalizaci, banka upozornila, že více než 70% dospělých Salvadorců stále nemá bankovní účet. ,, Z tohoto důvodu má demokratizace přístupu k elektronickým platbám skrz Bitcoin progresivní charakter, „vysvětluje.
Příležitost si žádá El Salvador i v oblasti těžby kryptoměn. Už před několika týdny prezident země Nayib Bukele upozornil, že téžaři by mohli využít k miningu Bitcoinu energii produkovanou z vulkanické činnosti, která je stoprocentně ekologická, nuže a krajina svým rozhodnutím udělat z Bitcoinu zákonné platidlo se stala potenciálně i jako velmi zajímavým působištěm minimálně pro pobočky, možná i centrály několika předních podnikatelských subjektů.
Bank of America se domnívá, že El Salvador by se mohl stát také atraktivní pro byznys amerických společností, které již v současné době pracují s Bitcoinem, přičemž zmínila těžaře firmy Strike, která zastřešuje platební systém, či například i výrobce bitcoinových automatů.
My doplňujeme, že zákon o Bitcoinu, který udělá z nejznámější kryptoměny druhou oficiální měnu El Salvador, vejde v platnost již 7. září 2021. Otázkou však je, jak rychle se Bitcoin u lidí uchytí. Průzkumy totiž naznačují, že mnozí obyvatelé této země Bitcoinu vůbec nerozumí. Ti starší ho dokonce považují za něco fyzické, neboť v průzkumu odpověděli, že Bitcoin je pravděpodobně cenný kov.
zdroj: cointelegraph.com