Zatímco velké americké banky z Wall Street Morgan Stanley, JP Morgan Chase a BNY Mellon si nechtějí nechat ujít příležitosti vznikající kolem Bitcoinu, další významný hráč v tomto sektoru Bank of America se staví k Bitcoinu zatím odlišně. Naznačují to vyjádření jejího předního analytika.
Analytik Bank of America Francisco Blanch označil ve své nové zprávě Bitcoin za „mimořádně volatilní a ekologicky katastrofální aktivum, které v žádném případě nefunguje jako udržitel hodnoty nebo pojištění vůči inflaci.“
Blanch také upozornil, že Bitcoin zvládne jen 1400 transakcí za hodinu, což je absurdně málo v porovnání s 236 miliony transakcí, které dokáže za stejnou dobu zpracovat platební společnost Visa.
,,Bitcoin koreluje s rizikovými aktivy, není vázán na inflaci a zůstává výjimečně nestabilní, což z něj dělá nepraktický způsob pro uchování bohatství, nebo aby byl platebním mechanismem,“ vyloučil tezi, že je nebo může být udržitelem hodnoty.
Jako hlavní důvod, že jeho cena roste, označil spekulativní hledisko. ,,Hlavním portfoliovým argumentem pro držení BTC není diverzifikace, stabilní výnosy nebo ochrana proti inflaci. Jde spíše o rychlé zhodnocení, což je faktor, který závisí na tom, zda poptávka převýší nabídku.“
Varuje, že Bitcoin škodí přírodě
Analytik Bank of America se také soustředil na negativní dopady Bitcoin na přírodu, přičemž poukázal, že vnímání Bitcoinu a jeho negativních vlivů na životní prostředí může být jedním z důvodů, proč podniky a instituce ustoupí od myšlenek do něj investovat.
Francisco Blanch upozornil, že uhlíková stopa BITO neustále roste a že za poslední dva roky stoupla spotřeba elektrické energie v souvislosti s těžbou BTC o 200%. Aktuálně je srovnatelná se spotřebou Holandska, Řecka a České republiky.
Zatímco obhájci Bitcoinu upozorňují, že v současnosti se využívá při těžbě BTC mezi 39% až 76% obnovitelná energie (a toto číslo by se mělo lety výrazně zvyšovat), analytik Bank of America tvrdí, že je tomu trochu jinak. V Číně, která hraje při těžbě BTC jako region nejvýznamnější roli (podle jeho závěrů zde probíhá 75% těžby BTC), je více než 50% elektřiny vyráběných využitím uhlí. Rovněž uvedl, že v provincii Sin-ťiang, kde se těží více než 50% „čínských“ Bitcoin, se na energii využívá uhlí až z 80%.
Bank of America rovněž vypočítala, že investice v hodnotě 1 miliardy dolarů do BTC produkuje stejné emise jako 1,2 milionu automobilů s benzínovým pohonem v průběhu celého roku – to znamená, že investice firmy Tesla v hodnotě 1,5 miliardy USD se rovná přidání 1,8 milionu automobilů s benzínovým pohonem na cesty na celý rok, což prý podkopává marketing Tesle, která se snaží prezentovat jako společnost, která chce svými elektromobily usnadnit přírodě.
Banka upozornila i retailové investory, když konstatovala, že koupě jednoho Bitcoinu – tedy investice okolo 50 tisíc dolarů – představuje uhlíkovou stopu 270 tun, což odpovídá 60 benzínovým automobilům.
Blanch ve svém reportu zmínil i to, že Bitcoin je využíván na praní špinavých peněz, korupci a úplatky.
Na závěr by však bylo snad dobře konstatovat, že názory tohoto analytika nelze zřejmě vnímat jako definitivní názor celé banky Bank of America. Kritika samotné těžby Bitcoinu a negativních dopadů na přírodu bude zřejmě v následujících letech stoupat, ale mnohé jiné studie naznačují, že toto téma není takové černobílé, jak se může podle závěrů Blanche na první pohled zdát. Spotřebě elektrické energie se naše společnost nevyhne, ale je důležité to, z jakých zdrojů se tato energie čerpá a k čemu se využívá.
zdroj: cointelegraph.com