Přestože Bitcoineři věří, že Bitcoin (BTC) má všechny předpoklady k tomu, aby byl vhodným nástrojem pro ochranu před inflací fiatových měn, a to zejména díky jeho jasně definované inflaci, kterou zajišťuje vysoká míra decentralizace, Bank of America ve svém novém reportu upozorňuje, že Bitcoin se rozhodne jako protiinflační aktivum nechová.
Analytici jedné z největších bank na světě Bank of America tvrdí, že Bitcoin má z pohledu způsobu obchodování mnohem blíže ke kategorii rizikových investičních aktiv, než k aktivům, která jsou označována jako potenciální držitelé hodnoty.
Je podobnější akciím než zlatu
V reportu s názvem „Globální kryptoměny a digitální aktiva“ uvádějí, že Bitcoin se od loňského července obchodoval převážně jako „rizikové aktivum“, tedy aktivum, které se vyznačuje mimořádně vysokou volatilitou. Do této kategorie však patřily také akcie, nemovitosti a měny.
,,K 31. lednu korelace mezi Bitcoinem a S&P500 (SPX) dosáhla historická maxima 99,73 percentil bodu,” upozorňuje Bank of America, přičemž dodává, že korelace Bitcoinu se zlatem byla ve stejném období téměř nulová. Přitom právě se zlatem je Bitcoin srovnáván nejčastěji, jelikož s ním má několik podobných vlastností (omezená nabídka, nízká inflace).
Korelace mezi Bitcoinem a zlatem byla velmi silná na začátku pandemie poté, co přišly přísliby silných pobídek pro americkou ekonomiku po březnu 2022. Tehdy cenově rostl Bitcoin, ale vedle něj posilovalo i zlato, což znamenalo, že společně korelovali.
Mezitím se však začala cena zlata stabilizovat, zatímco Bitcoin prudce rostl, ale následně už dvakrát během posledního roku ztratil od svých historických maxim přibližně 50% své hodnoty – jinak řečeno prezentoval se extrémně vysokou volatilitou.
Vyspělé vs. rizikové země
Bank of America proto tvrdí, velmi podobně jako JP Morgan chase, že Bitcoin nemůže být vnímán jako hedge vůči inflaci – a to minimálně ve vyspělých zemích – pokud neztratí svou pověst „rizikového investičního aktiva“, které je specifické prudkými změnami ceny. JP Morgan k tomu dodává, že jde o fakt, který brání jeho výraznější institucionální adopci.
Zatímco ve vyspělých zemích je tedy podle Bank of America spíše rizikovým assetem, v rozvojových zemích, které trpí obrovským růstem inflace, jako hedge může sloužit i dnes. Například v Turecku se Bitcoin navzdory prudkému propadu své ceny vůči dolaru obchodoval i v prosinci 2021 na historických maximech vůči turecké liře. I inflace v Turecku totiž roste rapidním tempem a zaznamenává aktuálně nejhorší čísla za 20 let. Více se o tom dočtete zde.
Zdroj:decrypt.co