Nepříliš pozitivně dopadly pro burzy Binance a Huobi výsledky studie analytické agentury Chainalysis, která se nejnověji zabývala zkoumáním toku bitcoinových transakcí souvisejících s nelegální činností.
Americká společnost se sídlem v New Yorku uvedla, že Binance a Huobi přijaly v roce 2019 27,6% resp. 24,7% (tj. dohromady 52%) všechny s nelegální činností identifikovaných transakcí BTC, zatímco ostatní burzy měly na svědomí zbývajících 47,8%.
Chainalysis kromě toho uvádí, že Binance a Huobi přijaly tyto BTC z více než 300 000 různých adres, ale jen 810 adres (méně než jedno procento) mělo na svědomí více než 75% všech nelegálních převodů.
Velký vliv na nelegální transakce Bitcoinu, které vedly k praní peněz, měli podle Chainalysis zejména takzvaní mimoburzovní (OTC) brokeři. Důvod je jednoduchý. Over-the-counter služby totiž nemají na své klienty tak přísné požadavky týkající se kontroly osobních údajů, jako běžné kryptoburzy, čím jsou pro kriminálníky mimořádně atraktivní.
,,Problém je, že přesto, že většina OTC brokerů dělá legální byznys, někteří z nich se specializují na poskytování služeb praní peněz kriminálníkům. OTC brokeři vyžadují méně dokumentů týkajících se totožnosti (KYC), než burzy, na kterých působí. Mnozí z nich využívají tuto laxnost a pomáhají zločincům při praní jejich peněz a jejich vyplácení. Obvykle formou výměny Bitcoinu na jiné kryptoměny jako jsou Tether nebo jinou zprostředkovatelskou stabilní měnu a to ještě předtím, než si je vyplatí přímo na fiat,“ uvedla ve své zprávě americká agentura.
Chainalysis tvrdí, že 70 ze 100 největších OTC brokerů, kteří přijímají nelegální Bitcoiny, využívá služeb Huobi. Seznam takových Borkerů s názvem „Rouge 100“ obsahuje mimořádně aktivních ochotníků, kteří mají obrovský vliv na ekosystém kryptoměn.
Podle americké agentury roste podíl „Rouge 100“ postupně každý měsíc od konce roku 2017, ale v roce 2019 se jejich podíl na trhu výrazně zvýšil. V roce 2019 měli mít na svědomí převody více než tří miliard dolarů, přičemž podstatná část těchto peněz měla souviset s čínským Ponziho schématem Plus Token, které podle všeho negativně ovlivnilo cenu Bitcoinu zejména v druhé polovině minulého roku.
Mluvčí burzy Binance Samuel Lim se pro Cointelegraph vyjádřil k těmto zjištěním a konstatoval, že Binance nadále vylepšuje své systémy, aby byla odolnější vůči jejímu zneužívání na praní špinavých peněz. Kromě toho, že v každé zemi, kde působí, dodržuje standardy KYC, snaží se vylepšovat i své vlastní technologie na odhalování nelegálních aktivit. ,,Budeme pokračovat ve zdokonalování naší patentové technologie KYC a AML, jakož i pokračovat ve spolupráci s třetími stranami, abychom posílili naše standardy,“ uvedl.
Cointelegraph požádal o vyjádření i burzu Huobi, ale na odpověď jejích zástupců zatím čeká.
zdroj: cointelegraph.com