Binance, světově největší kryptoměnová burza, čelí sprše kritiky po objevení se spekulaci o velkém úniku jejích dat. Navzdory posílení bezpečnostních opatření se na dark webu objevil příspěvek od neznámého aktéra, který tvrdí, že disponuje osobními informacemi téměř 13 milionů uživatelů této burzy.
I když únik nebyl zatím oficiálně potvrzen úřady nebo samotnou Binance, možnost úniku takového množství dat vyvolala zvýšené obavy z možných phishingových útoků.
Kdo stojí za únikem informací?
Za potenciálním únikem dat pravděpodobně stojí hackerská skupina Greavys. Ta údajně předává získané údaje o uživatelích Binance na dark webu. Zločinci mají následně možnost získat tato data prostřednictvím sociální sítě Telegram.
Tato hackerská skupina, spolu s dalšími známými kyberzločinci jako Wiz a Box, se v srpnu 2024 zapojila do phishingových útoků ve Washingtonu, při kterých bylo odcizeno 243 milionů USD.
Skupina získala přístup na bitcoinovou adresu poté, co se vydávala za podporu Google a Gemini.
Binance únik popírá
I když rozsah úniku informací zatím není jasný, uživatelům Binance se doporučuje zůstat ostražití. Společnost Binance však jakýkoli únik údajů jasně popřela.
„Naše bezpečnostní skupina prověřila tato tvrzení a můžeme potvrdit, že se nejedná o únik údajů ze systému Binance,“ uvedla v prohlášení.
Binance Labs také nedávno investovala do protokolu Solayer, který je postaven na platformě Solana (SOL), aby zvýšila bezpečnost ekosystému.
Pozor na phishing útoky
Jedním ze způsobů, jak mohou být tato data zneužita, jsou cílené emaily na uživatele Binance, jejichž data teoreticky mohla uniknout. Hackeři se mohou pokusit vytvořit falešné emaily a stránky tvářící se jako support Binance a snažit se od uživatelů vylákat citlivé informace, jako jsou přístupové údaje či přístupy k privátním peněženkám.
Našim čtenářům doporučujeme, aby si každý obdržený email důkladně prověřili. Mnohé mohou působit mimořádně důvěryhodně, ale mohou být zaslány od podvodníků.
Pokud používáte privátní peněženky, nikdy nesdílejte váš seed po takových výzvách. Běžnou praxí je, že podvodníci se snaží přesvědčit uživatele , že jejich peněženka byla napadena a v rámci tohoto podvodu od nich vylákat seed .
Máte-li kryptoměny na burzách, což je obecně také považováno za nebezpečné, čehož důkazem je například bankrot burzy FTX, nikdy neprozrazujte vaše heslo či jiné přístupové údaje, pokud by to od vás i někdo skrz email požadoval.
Top burzy
Zdroj: www.crypto-news-flash.com