S explozivním vzestupem NFT během několika posledních měsíců se mezi kryptokomunitou a umělci objevila altruističtější podsekce. Charitativní sektor se stále více zapojuje do NFT a dokazuje, že technologie má schopnost získávat peníze na charitativní účely.
Charitativní činnost pomocí NFT sklízí úspěchy
Nezaměnitelný token (NFT) je jednotka dat uložená na blockchainu, která zaručuje, že digitální aktivum je jedinečné, a proto není zaměnitelné. Trh s těmito digitálními aktivy byl na začátku roku svědkem obrovského nárůstu objemu obchodování.
Čím jsou tedy NFT vhodné pro charitu? Podle zprávy Světové banky lidé častěji přispívají na charitu, pokud mají pocit, že na oplátku něco obdrží. To vysvětluje, proč mnoho snah pro získávání finančních prostředků využívá efektivnější vybírání peněz pomocí aukcí a událostí. V případě NFT je tento účinek pravděpodobně umocněn sociálním statusem, který může poskytnout vlastnictví NFT z charitativní aukce; uživatelé tak mohou prokázat, že byli dobročinní, což zvyšuje pravděpodobnost, že této možnosti využijí.
Technologie blockchainu navíc umožňuje sledovat finanční prostředky darované charitativním organizacím, což zajišťuje větší důvěru a odpovědnost charitativních organizací, které mohou prokázat, že jejich finanční prostředky byly efektivně využity – tato samotná skutečnost může z blockchainu potenciálně učinit průkopníka na trhu charitativního sektoru.
Ambiciózní projekt od Binance Charity
Nyní Binance Charity plánuje zahájit rozsáhlou kampaň výsadby NFT stromů s názvem Tree Millions Alliance. Zahájení proběhne 28.9.2021 a projekt si klade za cíl vyprodukovat 10 milionů stromů vysazených po celém světě a těm, kteří přispěli, budou za účast v iniciativě vydány nezaměnitelné tokeny NFT certifikátů. Binance Charity uvedla, že má již podporu 17 hráčů kryptoprůmyslu a usiluje o zvýšení tohoto počtu na 100 členů do 21.3.2022, což je shodou okolností také Den lesů OSN.
První fáze aliance Tree Millions Alliance od Binance Charity začala s iniciativami výsadby stromů, které již probíhají na Filipínách a v následujících zemích: Austrálie, Kanada, Německo, Ukrajina, Keňa, Uganda, Etiopie, Ghana, Jižní Afrika, Brazílie, Mexiko, Kolumbie, Argentina, Indie, Indonésie, Vietnam a Thajsko.
Každému subjektu, který přispěl na projekt, bude tedy vydán odpovídající NFT certifikát, ve kterém budou zašifrovány informace o stromech vysazených díky obdrženému daru. NFT bude použito ke sledování toho, jak budou peníze využity. Informace o stromu, který má být vysazen, jaký je jeho druh, kde byl vysazen a kdy, budou všechny zaznamenány na blockchainu a sledovány prostřednictvím NFT certifikátu. Binance Charity je vůbec první darovací platformou podporující blockchain. 100 procent daru bude převedeno realizačním partnerům projektu a bude také sledovatelných.
Generální ředitel Binance Changpeng ‘CZ’ Zhao ve svém prohlášení uvedl, že Binance uznává roli, kterou musí odvětví kryptoměn sehrát při ochraně životního prostředí. „Tree Millions učinilo jen jeden krok ke zmírnění našeho dopadu na svět přírody,“ vysvětlil CZ a poznamenal, že blockchain může být silným nástrojem „pro budování spravedlivější, transparentnější a rovnocennější budoucnosti.“
Výsadba stromů se neuskuteční jen v reálném světě, protože bude probíhat také obdobná iniciativa v metaverse. Ve spolupráci s Binance NFT Marketplace proběhne výsadba virtuálních stromů za účelem vytvoření dosud největšího virtuálního lesa. Umělci a tvůrci na Binance NFT Marketplace se také zúčastní kampaně „NFT for Good“ s cílem podpořit úsilí o získávání finančních prostředků pro Tree Millions. Iniciativa NFT for Good byla poprvé spuštěna v červnu, aby „zachytila kreativitu a podpořila smysluplné změny“.
As #Covid19 continues to impact communities everywhere, we thank our donors & partners for tirelessly supporting #CryptoAgainstCovid relief efforts in 2021. But there’s more work to be done, says Head of #binancecharity @HelenHaiyu:https://t.co/uz3aI3R2Jh@cz_binance pic.twitter.com/6pk0E04tqY
— Binance Charity (@BinanceBCF) August 6, 2021
Ekologicky šetrné NFT na Binance Smart Chainu
Zatímco mnozí by mohli vyjádřit své obavy ohledně toho, že NFT škodí životnímu prostředí kvůli energii potřebné k jejich výrobě (podle některých studií, jiné studie to ale zase vyvracejí), je třeba poznamenat, že NFT certifikáty budou vydávány pomocí Binance Smart Chainu, který používá méně než 1 % spotřeby energie Bitcoinu, jak uvádí tisková zpráva. Abychom to uvedli na pravou míru, pokud síť Bitcoinu spotřebuje 113,89 terawattů za hodinu ročně (TWh/rok) a tradiční bankovní systémy spotřebují 263,72 TWh/rok; Binance Smart Chain spotřebuje méně než 1 % z těchto hodnot.
Podle Helen Hai, vedoucí Binance Charity a Binance NFT, by ti v digitálním průmyslu mohli pomoci v pomáhání „přírodnímu světu v krizi“.
„Víme, že stromy jsou zásadním zdrojem v boji proti změně klimatu a nezbytnou součástí udržení rovnováhy v našich křehkých ekosystémech, které pomáhají zajistit život na Zemi,“ řekla Helen s tím, že zatímco kryptoměna je budoucností, je nezbytné, aby to byla „budoucnost, která je zelená“.
Binance Charity již v minulosti zrealizovala projekty, které poskytly finanční prostředky v mnoha zemích. Loni v červnu například darovala Binance Charity lékařský materiál v hodnotě $4 milionů celkem do 26 zemí světa, jak uvádí zpráva na jejich webu.
🥭🇵🇭This past weekend, @BinanceBCF has delivered thousands of masks and other #PPE supplies to the Philippines.😷 To our Filipino families:
“Stay strong! We’re with you, and together we’ll help each other to heal this nation. #WeHealAsOne #CryptoAgainstCOVID"
– @Binance #BCF pic.twitter.com/r363NF7XRq— Binance Charity (@BinanceBCF) June 22, 2020
Zdroj: 1. indiacsr.in