Banka pro mezinárodní platby (BIS) upozornila, že finanční služby, které mohou v budoucnu přinést na trh technologičtí giganti jako Facebook, Google či Amazon, mohou ohrozit bankovní sektor. Jde o přímou reakci na minulé oznámení Facebooku vydat v první polovině roku 2020 kryptoměnu Libra.
BIS, který funguje pod záštitou 60 světových centrálních bank, se vyjádřil ke kryptoměně Libra prostřednictvím oficiální zprávy publikované 23. června. Konstatovalo se v ní, že banky se musí na Libru důkladně připravit a už nyní musí zintenzivnit kroky směřující k efektnímu začlenění těchto produktů do finančního sektoru a to především z regulačního hlediska.
BIS upozorňuje, že rozsáhlá uživatelská základna velkých firem a jejich přístup k uživatelským datům mají velký potenciál rychle měnit odvětví finančních služeb. Jen samotný Facebook má dosah na 2,4 miliardy lidí. Nízko nákladová struktura těchto online gigantů je zároveň vysoce škálovatelná. V kombinaci s tím, že jde o platformy se stovkami milionů uživatelů, může být pro tyto firmy lehké motivovat je, aby začaly jejich finanční produkty používat.
Organizace zastupující centrální banky si však myslí, že s tím souvisí i mnohá rizika, která mohou ohrozit finanční stabilitu spotřebitelů. Banky proto čelí velké výzvě. Podle BIS by měly zajistit svým klientům stejně podmínky, jako tito technologičtí giganti a tak si je udržet.
Šéf společnosti Ripple, která provozuje kryptoměnu XRP, Brad Garlinghouse, naznačil, že právě produkty Ripple by mohly pomoci tradičním bankám konkurovat kryptoměně Facebooku. Pokud by totiž banky využili XRP, mohli by dosáhnout mnohem rychlejší a levnější transakce včetně těch, které probíhají mezi různými státy.