I v roce 2022 zůstává horkým tématem ekologičnost těžby Bitcoinu. Kristian Csepcsar, který je marketingovým ředitelem nejstaršího bitcoinového mining poolu Slush pool, který má mimochodem české kořeny, se k ní vyjádřil v rozhovoru pro portál Cointelegraph.
Kristian Csepcsar zhodnotil, že současné představy o dopadu těžby Bitcoinu na přírodu jsou do značné míry mylné. Když se ho totiž v redakci Cointelegraph zeptali, jaké nevýhody existují v souvislosti s používáním elektřiny při těžbě Bitcoinu, naznačil, že nic není černobílé.
Lepší než spalování plynu
Zmínil například skutečnost, že pálení plynu při těžbě ropy je mimořádně neekologické a způsobuje velké emise CO2, ale pokud se do toho zapojí těžba Bitcoinu, negativní dopady na přírodu se zmírňují. ,,Doslova vypalujeme plyn do atmosféry jen proto, že není ekonomické s ním dělat cokoliv jiného. Místo toho ho však můžeme dát do motorů, aby vyráběl elektřinu a nebo použít k těžbě Bitcoinu.“
Spalování plynu je proces, který se děje pro vznik přebytečného plynu při těžbě ropy v důsledku nedostatečné potrubní infrastruktury, která by dokázala tento plyn uvést na trh. V USA a Kanadě se však již našli šikovní těžaři Bitcoinu, kteří této příležitosti využili a u takových zdrojů začali přebytečný plyn konvertovat do elektřiny a tu následně použili k těžbě Bitcoinu. Získali tak levný zdroj energie a co je nejpodstatnější, přispěli k tomu, že do atmosféry šlo méně C02, než kdyby se plyn tradičně spaloval.
Solární panely nejsou řešením
Csepcsar však upozornil, že ne se všemi „zelenými způsoby“ těžby Bitcoinu je ztotožněn. Například si myslí, že kontroverzním nebo zpochybnitelným krokem je k těžbě BTC používat solární panely. Ty samy o sobě považuje za velmi diskutabilní, pokud se mluví o jejich ekologičnosti. Upozornil totiž, že zhruba 70% solárních panelů se vyrábí v Číně a že o procesu jejich výroby neexistuje příliš mnoho studií. Například se tvrdí, že při výrobě panelů vzniká řada škodlivých chemikálií.
Nechtějí sbírat data o těžařích
Zajímavé je, že Slush Pool nemá žádné relevantní informace o tom, zda jsou zelené zdroje používány při těžbě Bitcoinu těžaři, kteří využívají jejich mining pool. Csepcsar to odůvodnil tím, že razí filozofii decentralizace a soukromí. ,,Pokud bychom chtěli mít tato čísla, museli bychom dělat KYC u našich těžařů, provádět audity jejich operací nebo dokonce filtrovat jejich transakce kvůli analýze. To není náš étos, který si chceme zachovat.”
Zdroj:cointelegraph.com