Bitcoin (BTC) se v době války dostává do zvláštní pozice, která může pozitivně i negativně ohrozit jeho reputaci. Na úvod je proto nutno podtrhnout a zdůraznit, že Bitcoin je jen technologie a nemůže za to, jakým způsobem je využívána.
Stejně jako v případě běžných fiat peněz je Bitcoin možné využít k finanční pomoci uprchlíkům či vyděšeným rodinám skrývajícím se v kyjevském metru, ale naopak bohužel i ke koupi zbraní, které budou využity při dalším zabíjení. Bitcoin neví kdo jej používá a na co ho používá a důležité je v tomto momentě snad jen vyjádření přání, aby pozitiva převažovala negativa.
Poznámka autora: V tomto článku se pokusím stručným způsobem naznačit, jaký vliv může mít válka na Bitcoin z pozitivního i negativního hlediska. Další možné scénáře se samozřejmě mohou objevovat postupně, nikdo z nás totiž nezná další vývoj tohoto konfliktu a já zdaleka nevím o této problematice všechno. Proto prosím i závěry tohoto článku vnímejte jen jako můj pokus zamyslet se nad možnými souvislostmi a scénáři. Stejně tak upozorňuji, že tento článek se nevěnuje otázce, zda cena Bitcoinu bude na současný geopolitický vývoj reagovat růstem nebo poklesem.
Plusy
Finanční dary
Ukrajina se po vypuknutí válečného konfliktu zařadila na úzký seznam zemí, které začaly oficiálně akceptovat dary v kryptoměnách. Od onoho momentu přišly přímo ukrajinské vládě kryptoměnové dary (BTC, ETH a USDT) v částce několika milionů dolarů a je pravděpodobné, že to u této částky nekončí.
Vedle toho vzniká několik nezávislých kryptoměnových iniciativ s cílem finančně podpořit samotné Ukrajince, na které útočí ruský agresor. Z tohoto pohledu mohou být kryptoměny mimořádně prospěšné. V době, kdy je pro Ukrajince obtížné dostat se k penězům se kryptoměny pomalu stávají funkční alternativou.
Pomoc uprchlíkům
Ti, kdo zvažují uprchnout před válkou z Ukrajiny na bezpečnější území, mohou mít mimo jiné velký problém s financováním tohoto kroku. Po invazi ruských vojsk je pro Ukrajince komplikované dostat se k jakékoli hotovosti, pokud si ji nepřipravili předem. Ten, co vlastní kryptoměny má však jakéhosi žolíka v rukávu. Portál BitcoinMagazine zveřejnil příběh takového případu, kdy se jedné rodině podařilo opustit Ukrajinu díky tomu, že byla schopna prodat kryptoměny za hotovost od jiného Ukrajince, který jí disponoval. Zároveň díky kryptoměnám mohou mít uprchlíci v cizí zemi k dispozici finance, které umí následně použít k financování svého dalšího – snad jen dočasného života v zahraničí. Teoreticky jim na takový útěk stačí zapamatovat si seed, respektive zapsat si ho na papír a úspěšně s ním opustit obléhanou zemi.
Ochrana majetku
S útokem na Ukrajinu nesouhlasí množství Rusů a ti neférově doplácejí na kroky jejich vlády. Po tvrdých sankcích mnozí přijdou pro obrovský propad hodnoty ruského rublu, který je už dnes na historických minimech vůči americkému dolaru, o životní úspory. Stejně tak je velmi reálné zavření bankomatů či zmrazení účtů ruských občanů. Pokud však dokáží nebo mezitím dokázali konvertovat své rubly do kryptoměn (ať už Bitcoinu, nebo stablecoinů typu USDT), mohli tím svůj majetek ochránit. Jinak řečeno kryptoměny držené na privátních peněženkách mohou pomoci běžným Rusům zachránit jejich majetek před očekávanou šílenou jízdou ruského rublu a stejně tak jej ochránit před samotnou ruskou vládou.
Mínusy
Obcházení sankcí
Pokud bude mít konflikt dlouhodobější charakter a Rusko se začne učit žít v éře tvrdých západních sankcí, lze předpokládat, že se pokusí využít kryptoměny k jejich obcházení. Je sporné, do jaké míry to bude efektivní a vůbec možné, jelikož do boje proti Rusku se už zapojili i hackeři Anonymous a regulátorům sledujícím transakce se budou snažit pomoci onchain analytické platformy, ale taková možnost zde nepochybně existuje. O využívání kryptoměn při obcházení sankcí se již delší dobu spekuluje v souvislosti s Íránem či Severní Koreou a v případě Ruska, které zažije nejtvrdší sankce vůbec, není důvod nemyslet si, že se o to nepokusí také.
Image kryptoměn
Pokud budou bujet podezření, že Rusko úspěšně využívá kryptoměny k obcházení sankcí, image kryptoměn tím, ať už chceme nebo ne, vážně utrpí. Ti, kteří proti nim bojují už dnes, kam řadíme především centrální bankéře a politiky západního světa, tak získají munici navíc, díky které se jim může podařit díky veřejnému mínění prosadit regulace, které by za běžných okolností nebyly možné.
V tomto kontextu nevypadá příliš dobře ani čerstvé vyjádření pravicového prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara, který prohlásil, že ve věci ukrajinsko-ruského konfliktu je neutrální. S kryptoměnami to souvisí z toho důvodu, že právě v Brazílii se chýlí ke schválení regulačního zákona pro digitální aktiva, který by z tohoto pohledu udělal z Brazílie největší jihoamerickou zemi v adopci digitálních aktiv.
Zdroj: Autor