Tržní analytici se shodují, že Bitcoin (BTC) má před koncem roku výborné podmínky pro pokračování rostoucího trendu jeho ceny, avšak jen za předpokladu, že na ostatních trzích nedojde k výraznějším turbulencím. Zjednodušeně řečeno pokud se bude dařit akciovému trhu a růst budou i ceny rizikovějších aktiv, Bitcoin by neměl být výjimkou.
Z výše uvedených důvodů se oči investorů budou tento týden soustředit opět na FED, tedy americkou centrální banku, která by měla ve středu po dvoudenním meetingu sdělit svůj čerstvý komentář k aktuální situaci americké ekonomiky.
Oznámí FEDu zpomalování tempa QE?
Brífinky FED jsou v posledních měsících spojeny s očekáváními o oznámení zpomalení kvantitativního uvolňování (QE), lidově řečeno „tištění peněz“, respektive naznačení termínu, kdy by mohl FED začít zvyšovat úrokové sazby. Jde o dva nástroje, skrze které může FED zpomalit nebezpečně rostoucí inflaci, která vzbuzuje stále větší obavy, ale jejich zbklým použitím by zároveň mohl negativně ovlivnit situaci na akciových trzích. Od středeční konference se tentokrát opravdu očekává, že FED učiní první velký krok od mimořádných uvolňovacích politik, které nasadil v úvodu roku 2020 po vypuknutí pandemie koronaviru v podobě nákupů státních dluhopisů a hypoték zajištěných cennými papíry v objemu 120 miliard dolarů měsíčně. Jinak řečeno oznámí zpomalení “tištění peněz” (tzv. „tapering”).
,,Myslím si, že FED se správně rozhodl začít s taperingem poměrně brzy. Očekáváme, že to oznámí příští týden a pak s tím brzy začnou,” uvedla minulý týden pro Yahoo Finance Kathy Jones, hlavní stratég ze Charles Schwab.
Zvýší úrokové sazby již v roce 2022?
,,Velká diskuse je nyní o tom, jak rychle se FED pohne v souvislosti se skutečným zvyšováním sazeb. Očekávání na trhu se skutečně posunula již směrem k letům 2022 a 2023. To by bylo dost agresivní tempo zvyšování,” doplnila.
Jonesová jinak řečeno očekává, že zvyšování úrokových sazeb by mohlo přijít dříve, než se předpokládalo před několika měsíci, kdy se zmiňovaly roky 2023 až 2024.
Jaká bude reakce trhu?
Otázkou je, jak bude reagovat na středeční oznámení FEDu samotný trh. Tempo růstu inflace je příliš rychlé, a proto si už i americká centrální banka dobře uvědomuje, že s tímto problémem musí něco dělat. Analytiky a obchodníky začíná více zajímat, jak bude FED řešit inflaci, než to, kdy zpomalí QE. Zatímco totiž představitelé FEDu a Ministerstva financí USA ještě nedávno mluvili o inflaci jako jen o dočasném problému, jejich rétorika se v poslední době mění.
A co Bitcoin?
Bitcoin se v případě palčivé otázky inflace a vlivu kroků centrálních bank na jeho cenu ocitá v komplikované situaci. Jeho krátkodobou cenu totiž ovlivňují do značné míry rizikoví investoři, kteří pokud budou očekávat, že dojde k turbulencím u rizikovějších typů investic, nebudou váhat s jeho prodejem, což může způsobit prudký propad. Na druhé straně má však Bitcoin stále více investorů (skutečných osvojitelů), kteří právě v něm vidí dlouhodobý hedge vůči špatným krokům centrálních bank díky tomu, že má jasně definovanou inflaci, která je neměnná, jelikož je decentralizovaná.
Jisté je, že FED chce udržet akciové trhy nad vodou. Pravděpodobně tedy zvolí jen pomalé tempo utahování kohoutků, přičemž odpověď na to, kdy přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb, s největší pravděpodobností nedá.
Další zajímavé články
Rozhovor s tvůrci NFT série CzechPunks: Jak zaručí, že finance půjdou na slibované donate adresy?
Zapomeňte na Tik Tok či Instagram. „Nejžhavější“ aplikace souvisí s kryptoměnami
3400 dolarů do kryptoměny Shiba Inu udělalo investorovi 1,55 miliardy USD
Binance Coin chce napodobit Ethereum – odpálí šílenství nová aktualizace?
Zdroj: cointelegraph.com