Spoluzakladatel společnosti Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP ve spolupráci s Greenpeace a dalšími eko-skupinami spouštějí kampaň, jejímž cílem má být přechod Bitcoinu na konsensus, který je šetrnější k životnímu prostředí.
Kampaň, jejíž hlavní tváří je spoluzakladatel Ripple miliardář Chris Larsen, má název „změňte kód, ne klima“ a klade si za cíl přesvědčit nejvýznamnější lídry v oblasti Bitcoinu, kam řadí jeho největší těžaře, nejvýznamnější influencery a také podnikatele, jako jsou Elon Musk či Jack Dorsey, aby přešli s BTC na udržitelnější konsensus.
,,Kdyby jen 30 lidí – nejdůležitějších těžařů, burz a hlavních vývojářů, kteří vytvářejí a přispívají k tvorbě bitcoinového kódu – souhlasilo s přepracováním proof-of-work konsensu nebo jeho přechodem na nízkoenergetický protokol, bitcoiny by přestaly znečišťovat planetu,“ píše se na webu cleanupbitcoin.com, který vznikl pro tuto iniciativu.
Web uvádí několik důvodů, proč je těžba Bitcoinu neekologická a mimo jiné píše, že pokud by Bitcoin přešel z PoW konsensu na jiný konsensus (pravděpodobně PoS), ušetřilo by se 99,9% energie vynaložené na jeho provoz. Vedle toho zmiňuje, že Ethereum už takový proces začalo a ptá se, proč tak nečiní i Bitcoin.
Zajímavé také je, že jedním z argumentů, proč musí Bitcoin přejít z PoW konsensu na energeticky méně náročný konsensus je skutečnost, že těžaři BTC spolupracují s ropným průmyslem a například v Texasu využívají nadbytečný plyn pro těžbu Bitcoinu. Neuvádějí však přitom skutečnost, že tento plyn by se v opačném případě spálil a jeho přeměnou na energii, která se následně použije na těžbu BTC, se tedy emise C02 naopak snižují.
Web vyzývá lidi, aby podepsali petici za změnu konsensu Bitcoinu s tím, že marketingově cílí na tři podstatné osobnosti bitcoinového sektoru – nejbohatšího muže světa Elona Muska, jehož firma Tesla je druhým největším držitelem BTC v kategorii veřejně obchodovaných společností, na Jacka Dorseyho, velkého bitco a zároveň zakladatele Twitter a Block (Square) a Abigail Johnsonovou, CEO správcovského giganta Fidelity, který zpřístupňuje investice do Bitcoinu mnoha institucím.
Larsen „investuje“ do kampaně 5 milionů dolarů
Spoluzakladatel Ripple (XRP) Chris Larsen v úterním rozhovoru pro Bloomberg řekl, že když Ethereum přejde na PoS konsensus, Bitcoin zůstane prakticky jediným velkým znečišťovatelem planety v kategorii kryptoměn. Zmínil přitom i protokoly Solana či Cardano, které mají podle něj minimální uhlíkovou stopu a jsou mimořádně energeticky efektivní. Larsen zároveň uvedl, že vlastní i Bitcoiny i Ethery a chtěl by, aby se Bitcoin vydal udržitelnější cestou. Tuto kampaň za přechod Bitcoinu na udržitelnější konsensus dokonce chce z „vlastní kapsy“ podpořit 5 miliony dolarů.
Společnost Greenpeace, která se k této iniciativě přidala tvrdí, že chápe zúčastněné strany bitcoinu, (těžařů), kteří mají tendenci se neměnit, protože odchod Bitcoinu z PoW konsensu by učinil jejich drahý hardware „bezcenným”, ale naznačuje, že tito těžaři by měli tyto náklady raději „utopit do více kreativního řešení”.
K tématu doplňujeme, že ačkoli v rámci této iniciativy to nebylo zmíněno konkrétně, Larsen již v minulosti vyzýval „Bitcoinery“, aby přešel Bitcoin na Proof-of-Stake konsensus. Vedle toho naznačil, že pokud by se nejvýznamnější těžaři Bitcoinu přidali k této myšlence, mohl by být jejich současný hashrate kompenzován v podobě jejich „významného stakeu“ na PoS konsenzu Bitcoinu.
Tím pádem by tito těžaři získali doživotní záruku, že jejich vytěžené bitcoiny by se dále množily (úročily), ale s tím rozdílem, že by již dále nemuseli investovat do své infrastruktury a pálit další energii.
Takový princip má však logickou chybu – podkopal by decentralizaci Bitcoinu. Pokud by totiž v tomto momentě získali těžaři svůj významný stake v Bitcoinu, stali by se jeho „neohroženými pány“ – centralizovanou skupinou, která by si uměla prosazovat své zájmy. V současné situaci takovou dominantní pozici zdaleka nemají, protože jejich podnikání není závislé jen na samotné ceně BTC.
Šance na odchod z PoW je nulová
Obhájci PoW konsensu rovněž upozorňují, že při tomto konsenzu je síť zabezpečena „pojítkem s fyzickým světem“, jelikož pro zabezpečení Bitcoinu je nutné pálit energii. Snaha o 51% útok je proto při současném hashratu prakticky nemožná.
Chris Bendiksen ze společnosti CoinShares, který je jedním z předních odborníků na těžbu Bitcoinu, k tématu uvedl: ,,Šance, že by Bitcoin někdy přešel na PoS konsensus, bych odhadoval přesně na 0%. Mezi bitcoinery není chuť ničit zabezpečení sítě takovým krokem.“ a také měl dodat, že takový krok by doslova zničil bezpečnost BTC protokolu.
Alex Gladstein, zakladatel charitativní Human Rights Foundation, vyjádřil zklamání, že se do kampaně zapojila i Greenpeace, která si neuvědomuje, že Bitcoin jí může pomoci. ,,Environmentální aktivisté čelí vysoké hrozbě zmrazení bankovních účtů. Greenpeace byl doslova zacílen tímto způsobem již dříve a bude znovu potřebovat technologii fundraisingu, která bude odolná cenzuře.“
Americký kongresman Warren Davidson konstatoval, že tato kampaň je pokusem o zákaz Bitcoinu. ,,Pokud nevnímáte útok na PoW konsensus jako útok na Bitcoin, nerozumíte ani jednomu. Je to útok na jeho základní architekturu.“
Senátorka Cynthia Lummisová, která je také známou bitcoinerkou, dodala: ,,Je to falešná hra pro federální vládu. Nezapojte se do toho. Nechte je soutěžit.“
Bitcoin může mít na přírodu i pozitivní dopad
Odborníci na Bitcoin při tématu neekologičnosti Bitcoinu zmiňují dva protiargumenty. Prvním je skutečnost, že současný environmentální dopad těžby Bitcoinu na přírodu je zanedbatelný a druhým, že samotná těžba Bitcoinu má potenciál ekologickou situaci ve světě zlepšovat a ne naopak.
Těžaři Bitcoinu stále intenzivněji spolupracují s producenty zelené energie – jinak řečeno využívají zdroje solárních, vodních či větrných elektráren, které častokrát produkují nadbytečnou energii, kterou neumějí prodat. Tím, že ji těžaři využijí, dané elektrárně přinášejí zisky navíc a podporují její význam a soběstačnost. Zároveň se koncept mobilních datových center pro těžbu BTC začíná využívat i u zmiňovaných ropných vrtů, kde je vedlejším produktem nadbytečný plyn, který se spaluje a způsobuje tak značné emise. Těžařům ropy lze sotva zakázat jejich podnikatelskou činnost, ale pokud se tento plyn nespálí, ale použije na těžbu Bitcoinu jeho konverzí na energii, emise se sníží podle odhadů až o 60%. Pilotní projekty již spouštějí giganti Exxon Mobil či ConocoPhillips.
Tématu, jak by Bitcoin v konečném důsledku mohl pomoci přírodě, se věnuje také video YouTube kanálu Zaujalo ma.
Zdroje:cointelegraph.com, bitcoinmagazine.com, cleanupbitcoin.com