Zhruba šestimilionový El Salvador se v dnešní den 7. září 2021 stává první zemí na světě, v níž je Bitcoin (BTC) uznán jako oficiální zákonné platidlo. Při této příležitosti její prezident Nayib Bukele oznámil, že země úspěšně koupila do svých rezerv prvních 400 BTC.
Bitcoin nakupují do státní rezervy
Minulý týden jsme vás informovali, že v El Salvadoru úspěšně schválili tzv. Bitcoin Turst v hodnotě 150 milionů dolarů. Jeho účelem má být podpora adopce Bitcoinu v této chudé zemi a to zejména skrze budování bitcoinové infrastruktury (BTC automaty, směnárny) a propagaci vládní kryptopeněženky Chivo. Ze zveřejněných informací však nebylo zřejmé, kolik Bitcoinu plánuje El Salvador koupit přímo do svých rezerv.
Portada histórica.#BitcoinDay #BTC🇸🇻 https://t.co/1unc35Q7NS
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 7, 2021
O prvním úspěšném nákupu 200 BTC informoval prezident Nayib Bukele v pondělí o 22:00h našeho středoevropského času (SEČ). K této informaci zároveň doplnil, že 200 BTC zdaleka není konečné číslo. To se potvrdilo o zhruba čtyři hodiny později, kdy napsal, že El Salvador už oficiálně vlastní 400 BTC (v přepočtu přibližně 21 milionů dolarů). Zároveň je dost možné, že ani toto číslo nebude konečné.
El Salvador has just bought it’s first 200 coins.
Our brokers will be buying a lot more as the deadline approaches.#BitcoinDay #BTC🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 6, 2021
El Salvador just bought 200 new coins.
We now hold 400 #bitcoin#BitcoinDay 🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 6, 2021
Instruktážní videa pro Salvadorčany
Bukele, který se rozhodnutím udělat z Bitcoinu v El Salvadoru zákonné platidlo zviditelnil napříč celým světem, v těchto hodinách průběžně zveřejňuje přes Twitter účet nová instruktážní videa týkající se používání vládní kryptopeněženky Chivo. Ta je od dnešního dne dostupná Salvadorcům ke stažení a aktivnímu používání. Pokud si ji nainstalují a ověří přes ni totožnost, dostanou na ni dárek v podobě 30 dolarů v Bitcoinu. Cílem této kampaně je naučit obyvatele s Bitcoinem aktivně pracovat. Peněženka si za převod BTC do dolarů a naopak neúčtuje žádné poplatky (podobně jako 200 BTC automatů, které se instalují po celé zemi a také 50 oficiálních BTC směnáren) a na její používání nebudou muset mít předplacené internetová data. Bude jim stačit připojení k internetu.
Tutorial 5: Convertir #bitcoin a dólares (o viceversa).@chivowallet #Bitcoin 🇸🇻 pic.twitter.com/gcVHFAWSTp
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 7, 2021
Potenciál u pracovních příjmů, který sleduje celý svět
Pokud Bitcoin potvrdí svůj potenciál a jeho cena bude v následujících letech až desetiletích vůči tradičním fiatovým měnám nadále růst, El Salvador by z toho mohl zákonitě profitovat. Takové dlouhodobé cíle však prezidentovi Bukelemu nestačí na to, aby přesvědčil domácí obyvatelstvo o významu jeho rozhodnutí udělat z El Salvadoru vůbec první zem na světě, která dala Bitcoinu legální status platidla. Z dosavadních průzkumů totiž vyplývá, že většina lidí považuje toto rozhodnutí za špatné a nejraději by ho okamžitě zvrátili.
https://www.kryptonovinky.sk/bitcoin-sa-v-chudobnej-zemi-stane-zakonnym-platidlom-vacsina-ludi-je-skepticka/
Bukele proto potřebuje pro Bitcoin okamžité využití. A to se skrývá v jeho využití u takzvaných remitencí, čili peněz, které posílají do této země Salvadorci pracující v zahraničí (většinou jde o rodinné příslušníky pracujících v USA a jiných západních zemích). Podle odhadů se ročně do El Salvadoru takto posílá přes 400 milionů dolarů. Problém je však v tom, že značná část těchto peněz končí na účtech zprostředkovatele těchto plateb v podobě vysokých transakčních poplatků.
Na scénu ale přichází Bitcoin a spolupráce s Jackem Mallersem ze společnosti Strike. Právě on během letní bitocinové konference v americkém Miami oznámil jako první, že El Salvador legalizuje Bitcoin jako platidlo. Bukele a Mallers vymysleli na jaře odvážný plán použít Bitcoin jako řešení pro vysoké poplatky za remitence. Skrz jejich navržené řešení za pomoci technologie Lightning Network získají Salvadorci příležitost přijímat peníze ze zahraničí instantně a za minimální poplatky.
Zjednodušeně řečeno jejich příbuzní v zahraničí jim pošlou Bitcoiny, které si téměř okamžitě mohou zaměnit zpět za americké dolary. Transakce bude rychlá, velmi levná a poplatek za úřevod BTC zpět do dolarů nebude dokonce žádný (za použití vládních BTC automatů nebo směnáren El Salvadoru pozn.red.). Chudí obyvatelé této země tak mohou ušetřit nemalé peníze za předpokladu, že se s danou technologií naučí pracovat a upřednostní ji namísto drahých zprostředkovatelských služeb typu Western Union.
Právě téma remitencí a potenciálního využití Bitcoinu v této sféře bude vzbuzovat největší pozornost zahraničí. Zejména latinsko-americké země ztrácejí na remitencích nemalé peníze, které mohou namísto zprostředkovatelských firem končit v rukou samotných lidí. Úspěch El Salvadoru v této oblasti by tedy mohl znamenat, že ke kroku uzákonění BTC jako platidla mohou snadno přistoupit i další. Mimochodem Allied Market Research odhaduje trhu s remitencemi do roku 2026 hodnotu 1 bilion dolarů. Jde o velké peníze.
Další příležitosti pro El Salvador
Trh s převody ve spojení s Bitcoinem vzbuzuje v souvislosti s El Salvadorem největší očekávání zahraničí, ale pro samotnou zemi otevírá Bitcoin příležitosti i jinde. Bank of America ve své studii uvedla, že tato chudá země může díky BTC udělat významný krok vpřed v sektoru digitalizace, ale také může poskytnout spotřebitelům větší výběr finančních možností a otevřít zemi zahraničním investorům. Země, v níž je BTC zákonným platidlem, může být logicky velmi atraktivním sídlem pro kryptoměnové společnosti. Prezident Bukele navíc už dříve naznačil, že těžaři BTC mohou pro své podnikání čerpat čistou a levnou zelenou energii z místních vulkánů.
https://www.kryptonovinky.sk/ako-sa-zrodil-napad-el-salvador-pomoze-tazit-bitcoin-za-pomoci-cistej-energie-z-vulkanov/
Kampaň propaguje 30-dolarovou investici do Bitcoinu
Významný den chtějí oslavit fanoušci Bitcoinu i vyjádřením jakési sounáležitosti s El Salvadorem a to tak, že si koupí BTC v částce 30 dolarů. Tato částka zřejmě koresponduje s částkou, která bude Salvadorcům připsaná v BTC na jejich peněženku Chivo. Podporu této kampani vyjádřilo několik známých bitcoinových postav včetně šéfa společnosti Microstrategy Michaela Saylora. Kampaň se ve velkém propaguje i na Redditu ve vlákně r/Bitcoin, které má 3,3 milionu členů. Autor iniciativy poznamenal, že pokud by každý člen tohoto subredditu nakoupil BTC za 30 dolarů, dohromady by se investovalo do BTC dalších 100 milionů USD.
On September 7, El Salvador will officially begin using #Bitcoin as its national currency alongside the U.S. dollar. Every cyber hornet 🐝 I know is planning to buy $30 in BTC tomorrow in solidarity with the people of #ElSalvador and their leader @nayibbukele. Will you join us?
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) September 6, 2021
Nuž a pro zajímavost doplňujeme, že BTC za 30 dolarů plánuje koupit kromě jiných i nejznámější česko-slovenský kryptoyoutuber Kicom (Bitcoinový kanál). Přidáte se i vy?
Zitra v Salvadoru 🇸🇻 vstoupi v platnost tzv. “Bitcoin law”. Prvni zeme sveta castecne prejde na #Bitcoin standard. Bitcoineri tento den oslavi jednorazovym nakupem za $30. Pripojim se k nim. Vy to muzete zvazit take.
— Kicom (@BitcoinovejKnl) September 6, 2021
Krátké shrnutí
- El Salvador se stal prvním státem, který dal bitcoinu status zákonného platidla
- El Salvador je první stát, který přímo koupil Bitcoin do svých rezerv
- El Salvador je první stát, který rozdává BTC svým občanům
El Salvador is the first country to:
– Buy Bitcoin
– Implement Bitcoin as legal tender
– Give Bitcoin to its citizensIt will be forever remembered.
— Blockworks (@Blockworks_) September 6, 2021
Další zajímavé články
Institucionální poptávka po kryptoměnách oživila! Peníze jdou do Bitcoinu i altcoinů
Senátorka Warrenová zaostřila na stablecoiny. Kryptoměny považuje za „stínovou banku“
Německý gigant chce nabízet institucím expozici vůči Bitcoinu
zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, seznamzpravy.cz