Bitcoin whitepaper, dokument popisující principy fungování této kryptoměny, spatřil světlo světa 31. října 2008, ale premiérový vytěžený blok s názvem genesis, tedy jakýsi oficiální začátek Bitcoinu, se datuje k 3. lednu 2009. Včera tedy Bitcoin oslavil své oficiálně už 13. narozeniny.
Zakladatelem Bitcoinu je Satoshi Nakamoto, neznámý člověk nebo možná i skupina lidí vystupující pod tímto pseudonymem, která byla aktivní v prvních letech existence Bitcoinu, ale od roku 2011 se zcela odmlčela.
Satoshi Nakamoto 3. ledna 2009 vytěžil první bitcoinový blok s názvem genesis, ve kterém zanechal poznámku s citací čerstvého titulku britských novin The Times s textem “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks“ (v Times 3. Leden 2009 Kancelář na pokraji druhé pomoci pro banky”).
,,Šlo o začátek mírumilovné revoluce, která změnila životy milionů lidí a brzy změní životy bilionů lidí, děkujeme Satoshi,” komentovala 13. narozeniny bitcoinu významná bitcoinová společnost Blockstream, v jejímž čele stojí památník prvních let této kryptoměny Adam Back.
13 years ago these words were stamped in the Genesis block of the #Bitcoin blockchain:
“Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks”
It was the start to the peaceful revolution that has changed millions of lives, and soon will change billions of lives
Thank you Satoshi. pic.twitter.com/WUwKZQr5h6
— Blockstream (@Blockstream) January 3, 2022
Čekal na příležitost, 3. ledna se objevila
V případě zmiňovaného odkazu v historicky prvním bitcoinovém bloku určitě nešlo ze strany Satoshiho o žádnou náhodu, protože tento titulek zjevně souvisí s posláním Bitcoinu přinést na trh lepší peníze, protože již na přelomu let 2008 a 2009 bylo po vypuknutí finanční krize zřejmé, že zpráva a měnová politika centrálních bank není správná. Satoshi jen čekal na vhodnou příležitost a titulní strana The Times mu ji 3. ledna 2009 definitivně poskytla. Bitcoin „nastartoval své motory“.
Musk spojuje s Bitcoinem Nicka Szaba
Krátce před oslavami 13. narozenin vzniku prvních bitocinů se Lex Friedman ve svém populárním podcastu zeptal Elona Muska, jestli náhodou právě on není Satoshi Nakamoto. Vizionář stojící za firmami SpaceX, Tesla či Neuralink to pochopitelně popřel a zároveň uvedl, že neví, kdo je skutečný Satoshi.
Musk přitom ale konstatoval, že člověkem, který měl obrovský vliv na vznik Bitcoinu, je podle jeho názoru počítačový vědec a právník Nick Szabo. ,,Pochopitelně netuším, kdo vytvořil bitcoiny jako takové, ale vývoj myšlenky kryptoměn je znám. Zdá se, že Nick Szabo je nejvíce zodpovědný za vývoj tohoto konceptu.”
Samotný Szabo konspirace o tom, že by byl Satoshim Nakamotem v minulosti vícekrát popřel. Avšak ani Elon Musk netvrdí, že Szabo je Satoshi. Jeho práce a jeho myšlenky podle něj jen mohly mít zásadní vliv i na samotného zakladatele Bitcoinu, který se jimi inspiroval. ,,Zdá se, že (Szabo) je zodpovědný za myšlenky, které stojí za bitcoinem více, než kdokoli jiný,” doplnil Musk.
NEW: Elon Musk Says That He Is Not Satoshi Nakamoto & That Nick Szabo Seems To Be More Responsible Than Anyone Else For The Ideas Behind #Bitcoin pic.twitter.com/JMdMs3FcWI
— HeadlineHunter!🚨U.S. (@HHunter_US) January 2, 2022
Jen pro ilustraci Szabo v roce 1998 navrhl mechanismus pro decentralizovanou digitální měnu s názvem „Bit Gold“ (podobnost s Bitcoinem je zjevná), která však nikdy nebyla implementována do praxe. Později ji označili za „přímého předchůdce architektury bitcoinů“. Szabo si v rámci prací na „Bit Gold“ již 10 let před publikací slavného Bitcoin whitepaper uvědomoval důležitost vyřešení problému „double spendingu“, aniž by musela existovat určitá důvěra ve třetí ztrátu (jakýsi ústřední orgán, kterým v případě fiatových měn jsou centrální banky ).
Bitcoin oslavil narozeniny novým ATH u hashrate
Od vytěžení prvních bitcoinů byla tato kryptoměna masmédii označována za mrtvou minimálně ve 340 případech. Kuriózně až 45krát se tak stalo i v roce 2021, přestože v jeho průběhu vytvořil Bitcoin vícekrát nová cenová maxima.
Onchain data však říkají jasnou řečí – z pohledu bezpečnosti sítě, která je závislá na hashratu – tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu BTC, je na tom Bitcoin nejlépe v historii. Potvrdilo se to i den před jeho 13. narozeninami, 2. ledna 2022, kdy hashrate vytvořil své další historické maximum – podle dat Bitinfocharts dosáhl úrovně 203.5 exahashů za sekundu (EH/s).
Obdivuhodné je to především z důvodu, že v létě se hashrate Bitcoinu výrazně propadl (o více než 50%) poté, co Čína v květnu zakázala těžbu kryptoměn. Ani ty nejoptimističtější odhady tehdy nemluvily o tom, že by mohl tento propad dorovnat do konce roku, ale Bitcoin to zvládl a dokonce už vytváří v tomto směru nová maxima. Bitcoin je zdravý, na tom se po 13 letech jeho existence rozhodně nic nezměnilo.
#Btc hashrate pic.twitter.com/P3j4M7pGIZ
— Abhi (@Abhi000016) January 4, 2022
Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com, markets.businessinsider.com