Mezi nejpopulárnější indikátory ideálních období ke koupi respektive prodeji bitcoinu patří Bitcoin Fear and Greed Index, který se aktuálně nachází na úrovních, které jsou ve většině případů ideální příležitostí k investici do nejznámější kryptoměny.
V době psaní článku je Fear and Greed index (CFGI) na 12 bodech ze 100, což znamená, že na trhu s bitcoinem je „extrémní strach“. Před pár dny – 17. května, byl dokonce ještě nižší – jen na 8 bodech ze 100, což byla úroveň strachu, kterou jsme naposledy viděli po kolapsu kryptoměn a akciových trhů v březnu 2020 po vypuknutí pandemie koronaviru v západním světě.
Fear and Greed index si investoři oblíbili pravé díky tomu, že když hlásí extrémní strach na trhu, jedná se o výbornou příležitost pro investici. Naopak když tento index hlásí přílišný optimismus (chamtivost), většinou se ukazuje, že je vhodný čas k prodeji (pokud tedy nejste hodler).
Infografika znázorňuje reálnou úspěšnost CFGI
Jak to však v realitě bývá, něco, co funguje často, nemusí fungovat úplně vždy. Společnost Arcane Research se proto rozhodla Fear and Greed index podrobit detailnější analýze a prostřednictvím infografiky vypíchnout jeho průměrnou médianovou úspěšnost v době, kdy je index v zóně obrovského strachu (od 5 do 15 bodů ze 100), ale také případy, kdy navzdory tomu, že tento index hlásil extrémní strach, cena BTC klesala i nadále a tedy o ideální čas ke koupi v daném případě nešlo.
Zajímavé například je, že index klesl na 5 bodů ze 100 jen jednou v historii – v září 2019 – a tehdy o dobrou příležitost k investici nešlo, protože BTC ještě dále klesal a v horizontu 60 dní oslabil o dalších téměř 19%.
Když byl však index na 8 bodech ze 100 – to se stalo v historii zatím čtyřikrát – BTC průměrně stoupl v následujících 30 dnech o téměř 28%, v rámci 60 dnů o 48% a v rámci 180 dnů o 64%.
Inu a dnes, kdy je na 12 bodech ze 100 – to vypadalo v historii takto: do 30 dnů průměrně rostla cena BTC o 19%, v rámci 60 dnů o téměř 30% a za 180 dní o téměř 60%.
Staly se však i případy, kdy index hlásil strach na úrovni 12 bodů ze 100, ale v následujících 30 dnech klesl o téměř 16% (červen 2021) či v následujících 60 dnech o téměř 17% (leden 2019).
Z uvedeného vyplývá, že pokud by se investoři zpětně řídili pravidelným investováním podle Fear and Greed indexu v době největšího strachu, určitě by neprodělali. Ani tento index však nemá 100% úspěšnost a objevily se situace, kdy ani on nefungoval jako dokonalý „poradce na nákup“.
Zdroj:cointelegraph.com