Bitcoin by měl i letos překonat výkonnost zlata. Myslí si to přední analytik Bloombergu Mike McGlone. Bývalý CEO burzy BitMex Arthur Hayes se zas domnívá, že Bitcoin i zlato čekají roky, během kterých budou výrazně posilovat na ceně.
Mike McGlone, který je specialistou na komoditní strategie v Bloomberg Intelligence, se domnívá, že Bitcoin může čekat letos další velký skok díky jeho protiinflačním vlastnostem, které mu v současné situaci hrají do karet, jelikož inflace se stává celosvětově velkým problémem.
Ve tweetu ze 17. března McGlone zveřejnil svůj optimistický výhled na Bitcoin za současných makroekonomických podmínek. Uvedl v něm, že inflace pomůže Bitcoinu dohlédnout do stavu, kdy se stane třídou aktiv považovanou za jakýsi bezpečný přístav a pokud jde o cenový růst, měl by i letos překonat výkonnost zlata.
,,Tváří v tvář Federálnímu rezervnímu systému, inflaci a válce může být rok 2022 připraven na revizi rizikových aktiv a znamenat další milník v dozrávání Bitcoinu. Je nepravděpodobné, že by Bitcoin přestal překonávat zlato a akciový trh uprostřed překážek na cestě, protože Fed se pokouší spustit další cyklus zvyšování sazeb.”
Prognóza McGlona byla publikována až poté, co FED ve středu oznámil, že zvyšuje úrokové sazby poprvé od prosince 2018, konkrétně o 25 bazických bodů. Šéf FEDu Jerome Powell zároveň potvrdil, že tak učiní s největší pravděpodobností letos ještě 6krát, přičemž se zvyšováním sazeb s cílem zpomalit inflaci se počítá i v roce 2023.
Výrazně bude posilovat Bitcoin i zlato, tvrdí Hayes
Na vyjádření McGlona navázal i bývalý CEO derivátové kryptoburzy Bitmex Arthur Hayes, který na Medium publikoval svoji dlouhodobější předpověď pro finanční trhy.
Hayes v ní konstatoval, že ukrajinsko-ruská válka ukázala, že dokonce i aktiva centrální banky v cizí měně lze „ukrást“. Poukázal tím na sankce západního světa vůči Ruské centrální bance, které byla zmražena aktiva v cizích měnách.
,,Nemůžete odstranit největšího světového producenta energie a kolaterál, který tyto komoditní zdroje představuje z finančního systému bez vážných nepředvídatelných a nezamýšlených důsledků,“ upozornil. ,,Pokud nejste ochotni hlídat vaše bitcoiny, tak zavřete oči, stiskněte tlačítko koupit a soustřeďte se na bezpečnost vaší rodiny z fyzického a peněžního hlediska. Když se vzbudíte o pár let později, když se válečná mlha rozplyne, uvidíte svět, v němž nástroje tvrdých peněz budou vládnout celému globálnímu obchodu.”
Podle Hayese Bitcoin a zlato (jako tvrdé peníze) v dohledné budoucnosti převezmou důležitější roli než udržitele hodnoty tváří v tvář klesající dominanci dolaru a eura.
Hayes si myslí, že k takovému procesu dojde v průběhu příští dekády, přičemž zlatu odhaduje 5cifernou cenu a jeden BTC bude stát podle jeho názoru více než milion dolarů. ,,Za jeden Bitcoin je moje jednička v milionech, za unci zlata v tisících,” napsal a dodal: ,,To je velikost fiatové ceny, ke které dojde v nadcházejících letech, kdy se globální obchod vypořádá s neutrálními tvrdými měnovými nástroji, a ne dluhem krytým fiatovými jmény Západu.”
Doplňujeme, že vyjádření McGlona či Hayese nedoporučujeme brát jako investiční radu. Nikdo nezná budoucnost. V případě Hayese je však zajímavé zejména poukázání na skutečnost, že Bitcoin a fyzické zlato jsou jedněmi z mála aktiv, která lze držet pod absolutní kontrolou (v případě kryptoměn pokud je máte na privátní peněžence), čímž se umí člověk potenciálně vyhnout i riziku jejich konfiskace. Právě to mohou být důvody, proč může k Bitcoinu v následujících letech v napjaté geopolitické situaci inklinovat stále více lidí.
Zdroj:cointelegraph.com