Bitcoin v jednom z důležitých fundamentů vypadá velmi podobně jako v roce 2018, kdy se jeho cena po předchozím bullrunu nacházela „na dně“. Zároveň je na cestě k situaci, která se od jeho vzniku opakovala jen dvakrát. Třetí je na spadnutí.
Řeč je o obtížnosti těžby Bitcoinu, takzvaného „mining difficulty„. Tento parametr se aktualizuje zhruba jednou za dva týdny, každých 2016 vytěžených bloků. Obtížnost se zvyšuje, když stoupá hashrate neboli celková výpočetní síla vynaložená na těžbu nových bloků ze strany těžařů, a naopak snižuje, když hashrate klesá.
https://www.kryptonovinky.sk/ako-funguje-tazba-bitcoinu-nody-mining-difficulty-ekonomicka-stranka/
Po halvingu, který se konal 11. května, se hashrate snížil již dvakrát. Naposledy 4. června, kdy klesl o 9,3%. Předchozí snížení obtížnosti představovalo šest procent. Podobnost s obdobím, kdy Bitcoin stál v roce 2018 jen 3100 dolarů je v tom, že právě v onom období se naposledy a jen podruhé v historii stalo, že se obtížnost Bitcoinu snížila až třikrát v řadě.
Že se tak stane při nejbližší změně mining difficulty potřetí je velmi pravděpodobné. Předběžně výpočty odhadují, že difficulty by se mohla snížit o dalších 7 procent. Kromě prosince 2018 se snížila třikrát v řadě jen v roce 2011.
Třetí snížení obtížnosti by zároveň znamenalo, že trend snižujícího se hashrate na těžbu Bitcoinu pokračuje a že mineři mají po halvingu, který snížil jejich odměnu za vytěžení nového bloku z 12.5 BTC na 6.25 BTC, problémy.
Aktualizace mining difficulty zajišťuje, aby byla síť stále dostatečně bezpečná. Obecně však platí, že čím je hashrate vyšší, tím je Bitcoin bezpečnější. Vyšší hashrate zároveň znamená, že těžaři více důvěřují v růst ceny Bitcoinu, protože na jeho těžbu vynakládají více úsilí a spotřebovávají více energie, čili zvyšují své náklady.
Až čas ukáže, co tato situace přinese. Pokud by se však opakoval rok 2018, dočkali bychom se výrazného růstu ceny. Na to se ale spoléhat určitě nemůžeme.
zdroj: cointelegraph.com