Vliv těžby Bitcoinu (BTC) na životní prostředí byl vždy kontroverzním tématem. Na jedné straně kritici zdůrazňují, že zabezpečení BTC sítě vyžaduje více energie než roční spotřeba elektrické energie některých zemí.
Na druhé straně, velká část kryptoměnové komunity tvrdí, že jde o nezbytnou činnost. Těžba umožnila BTC blockchainu zůstat mimořádně odolným vůči vnějším útokům s téměř 99,99% dobou provozu po dobu více než 14 let jeho historie.
K tématu ekologie těžby BTC se vyjádřil Didar Bekbauov, CEO a spoluzakladatel těžařské společnosti Xive.
Těžba BTC si zaslouží lepší reputaci
Pro začátek je nezbytné si ujasnit některá fakta o těžbě BTC. Odhaduje se, že jedna transakce BTC má uhlíkovou stopu téměř 820 000 transakcí Visa. Při takových odhadech a srovnáních se spotřebou energie jednotlivých států je třeba zdůraznit, že tato činnost ve skutečnosti neprodukuje žádné emise.
Namísto toho tuto „špinavou práci“ vykonávají elektrárny, které dodávají elektřinu těžařským zařízením. Podobně jako domácnosti nebo jiné podnikatelské subjekty, i těžaři využívají pouze elektrickou infrastrukturu, která v dané lokalitě existuje.
Kritika spotřeby energie v blockchainové síti začala v květnu 2021. Společnost Tesla tehdy přestala přijímat BTC platby s odvoláním na obavy o životní prostředí. Je sice důležité řešit vysokou spotřebu elektrické energie při těžbě BTC, ale v úvahu by se mělo brát i to, že se nejedná o jediné energeticky náročné odvětví.
Podle Rady pro těžbu BTC se na těžbu spotřebuje jen zlomek energie potřebné k napájení průmyslových odvětví, jako je stavebnictví (3,77%), finančnictví a pojišťovnictví (4,45 %), lodní doprava (5,41 %) a letectvo (5,43 %). Na těžbu zlata se dokonce spotřebuje téměř 2,6krát více elektrické energie než na zabezpečení sítě BTC. A to ani nemluvíme o likvidaci elektronických zařízení, jakož i o zemědělství a živočišné výrobě, které patří k odvětvím s nejvýraznější environmentální stopou.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se zdá být nespravedlivé poukazovat na vysokou spotřebu elektrické energie při těžbě BTC, aniž bychom uvedli, kolik energie denně spotřebují jiná odvětví.
Stále ekologičtější těžba
Navzdory kontroverzím kolem tohoto tématu faktem zůstává, že k zabezpečení a údržbě BTC sítě je zapotřebí značné množství elektrické energie. Otázkou je, jak dosáhnout toho, aby byl BTC udržitelnější.
Jedním z řešení by bylo výhodné spojení těžby BTC s jinými obchodními aktivitami. Například těžební farmy s hydraulickým chlazením mohou zásobovat teplem skleníky, rybí farmy, budovy a dokonce celé komunity. K vyhřátí skleníku o rozloze 10 000 čtverečních metrů stačí jen osm WhatsMinerů. Zvýšení teploty vody o 10 stupňů Celsia prostřednictvím těžebních zařízení může až třikrát zkrátit období růstu lososů v rybích farmách. Další možný případ využití zahrnuje vývoj malých vodních elektráren pro společnou spotřebu elektrické energie s místními komunitami.
Klíčovou událostí v této oblasti je také využívání ropného plynu (APG) k napájení zařízení pro těžbu BTC. Jak již víme, APG je vedlejší produkt při těžbě ropy. Jelikož se ho producentům ne vždy vyplatí využívat, pravidelně ho spalují přímo na místě. Tento proces se nazývá spalování plynu. V roce 2021 vedl k 2,7 miliardám tun emisí ekvivalentu CO2 spolu s plynem, který se promrhal při odvětrávání a úniku metanu.
Namísto plýtvání tímto zdrojem mohou BTC mineři přeměnit APG na energii na napájení svých zařízení. To, že by se plyn jen tak nespaloval, by mělo příznivý vliv na životní prostředí. Jedna zpráva odhalila, že těžba BTC může snížit procento spalování plynu, každému producentovi ropy, až o 80 %.
Výzkumníci zároveň zjistili, že jde o nákladově nejefektivnější způsob snižování emisí, který několikanásobně převyšuje hodnoty větrné a solární energie. Pravděpodobně proto mnohé menší ropné a plynárenské společnosti ve Spojených státech těží BTC pomocí spalování plynu.
Může být BTC ještě ekologičtější?
BTC těžaři se stěhují do zemí, kde mají přístup k levnější energii v podobě obnovitelných zdrojů. Pro účastníky trhu se tak naskýtá příležitost ke zvýšení udržitelnosti tohoto odvětví.
Dlouhodobým cílem je ekologická těžba BTC díky iniciativám, jako je prevence spalování plynu a její kombinace s jinými obchodními činnostmi. V ideálním případě by se každé odvětví mělo stát co nejudržitelnějším a zároveň by se měly minimalizovat škody způsobené životnímu prostředí. Být odpovědným účastníkem trhu znamená vynakládat úsilí na to, aby to bylo možné.
Těžba BTC již v současnosti výrazně přispívá k transformaci energetického sektoru, díky své flexibilní spotřebě elektrické energie. A jelikož se udržitelnost tohoto odvětví v následujících letech zlepší, přiláká mnoho velkých investorů, kteří mají zájem investovat do ekologických podniků.
Zdroj: cointelegraph.com