Bitcoin a kryptoměny obecně byly dlouhodobě kontroverzním tématem. Existuje mnoho slov pro to, co kryptoměny podle některých předstírají, že by měly být, ale ve skutečnosti tím nejsou: decentralizované, bezpečné, spravedlivé, cenné, stabilní, měna, čestné, řešení, budoucnost.
Stejně jako mnoho dalších centrálních bankéřů, guvernér švédské centrální banky je velmi skeptický k obchodování s Bitcoinem.
Přístup Guvernéra Sveriges Riksbank k Bitcoinu
Podle článku Bloombergu, guvernér Sveriges Riksbank, centrální banky Švédska, zpochybnil přetrvávající sílu měn bez vládní podpory. Následně porovnal nakupování a prodávání Bitcoinu se sbíráním známek.
Při proslovu na bankovní konferenci ve Stockholmu, guvernér Sveriges Riksbank Stefan Ingves argumentoval: „Soukromé peníze se obvykle dříve nebo později zhroutí.“ Dále poznamenal: „A jistě, můžete zbohatnout obchodováním Bitcoinu, ale je to srovnatelné se sbíráním známek.“
Začátkem letošního roku Ingves uvedl, že Bitcoin a další kryptoměny pravděpodobně neuniknou regulačnímu dohledu, jak jejich popularita poroste.
Navzdory svému názoru na nedostatky Bitcoinu jako měny, Ingves bere svou pověst mezi investory velmi vážně. Zdůrazněním zájmů spotřebitelů a praní špinavých peněz jako největších obav, centrální bankéř tento červen přiznal, že se kryptoměny staly „dost velkými“ na to, aby si zasloužily velkou pozornost regulátorů, centrálních bankéřů a zákonodárců po celém světě.
Kryptoměny a guvernéři centrálních bank
Prohlášení Ingvese jsou v souladu s tím, co říkali o kryptu další centrální bankéři. Někteří z nich jej přirovnali k Tulipánové bublině ze 17. století, která skončila kolapsem.
Irský guvernér centralní banky Gabriel Makhlouf v únoru řekl, že Bitcoinoví investoři by měli být připraveni ztratit všechny své peníze. „Osobně bych do toho svoje peníze nedal, ale jasně, někteří lidé si myslí, že je to dobrá volba,“ řekl Makhlouf. „Před třemi sty lety lidé dali peníze do tulipánů, protože si mysleli, že to byla investice.“
Stejně tak guvernér Bank of England Andrew Bailey řekl, že kryptoměny nemají žádnou vnitřní hodnotu a mohou spadnout na nulu. „Omlouvám se, řeknu to znovu a velmi jednoduše: Kupte si je jenom tehdy, pokud jste připraveni ztratit všechny své peníze,“ řekl Bailey. „Chtěl bych zdůraznit jen to, co jsem v posledních letech řekl již několikrát. Obávám se, že nemají žádnou vnitřní hodnotu.“
Po celém světě, centrální banky v zemích jako je Čína, Ghana, Jižní Korea, Japonsko a Švýcarsko začaly zkoumat, experimentovat a testovat spuštění digitálních měn centrálních bank (CBDC). Federální rezervní systém (Fed) v USA také prohlásil, že zkoumá výhody a nevýhody vytvoření CBDC pro Spojené státy.
Mezitím se Salvador zapsal minulý týden do historie tím, že přijal Bitcoin jako své zákonné platidlo.
Zdroj: 1. dailyhodl.com, 2. markets.businessinsider.com, 3. cointelegraph.com