Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za téměř 73 tisíc dolarů a je tak blízko historických maxim. Na některých burzách, například Bitstamp, včera prorazil na krátkou chvíli i tuto cenu.
V úterý se BTC na krátkou chvíli propadl o přibližně $4 300 v prvotní reakci na data o inflaci v USA, které ukázaly pomalejší pokles tempa růstu cen, než se očekávalo. Akciové trhy se však z těchto dat rychle vzpamatovaly a včera se jim na Wall Street dařilo. Stejně tak Bitcoin „prvotní šok“ rychle setřásl a pokračoval v tempu z předchozích dnů.
Tyto prudké pohyby vedly za posledních 24 hodin k likvidaci pozic za 351 milionů dolarů, z toho 236 milionů USD na longech a 115 milionů na shortech. Vyplývá to z dat Coinglass.
Ethereum (ETH) se stále obchoduje za více než $4 000, ale dvojka na trhu výraznější pohyb za posledních 24 hodin nepředvedla.
Dnes čeká Ethereum důležitý Dencun upgrade, který by měl zlepšit škálování a poplatky za transakce na jeho druhých vrstvách. To by mohl být pozitivní fundament zejména pro altcoiny, kterých se to týká.
Mezitím nadále pokračuje odliv z adres, na kterých je méně než 1 BTC. Naznačuje to, že bitcoiny se nadále přesouvají z rukou malých investorů spíše k velkým hráčům a do bitcoinových ETF.
Tento údaj však stejně tak naznačuje, že na kryptoměnách stále nezačala retailová FOMO fáze.
1 800 % ode dna z roku 2020
Bitcoin růstem na nová historická maxima, která odhaluje nad úrovní $70 000, stoupl již o 1800 % od minim, které dosáhl 12. března 2020, kdy padl z ceny $7 960 na $3 860 po vypuknutí pandemie koronaviru (covid). Šlo o den, kdy se nepropadl jen Bitcoin, ale obrovské ztráty zaznamenaly akcie na Wall Street.
Americká centrální banka (FED) v následujícím měsíci po vyhlášení lockdownů rozjela proces bezprecedentního kvantitativního uvolňování (QE), kterým nalila do ekonomiky obrovské množství nových peněz. Značná část z nich skončila na akciovém trhu a v kryptoměnách, což pomohlo Bitcoinu vytvořit v listopadu 2021 předchozí historické maximum $69 000.
Zajímavé je, že oné období bylo i spouštěčem nového trendu výrazného odlivu bitcoinů z centralizovaných burz na privátní peněženky. Před létem 2020 jich bylo na burzách rekordní počet, ale od momentu, jak Bitcoin rozběhl růstový cyklus jich stále ubývalo a tento trend se až dosud nezměnil.
Fakt, že bitcoinů na burzách je čím dál tím méně, je vnímán jako dlouhodobě býčí, protože to znamená menší vůli prodávat BTC mezi jejich majiteli. Naopak přílivy BTC na burzu mohou být považovány za „přípravu“ k prodeji.