Cena Bitcoinu (BTC) je aktuálně na úrovni 24 500 dolarů, což je nejvyšší cena této kryptoměny od 23. února. Po tomto dni postupně oslaboval až k ceně pod 20 000 USD. Tam byl ještě brzy ráno 11. března, tedy necelé čtyři dny dozadu.
Bitcoin smazal celou ztrátu, kterou utrpěl poté, co v USA zkolabovala banka Silvergate, která má blízko ke kryptoměnám a poté, co po pádu další americké banky Sillicon Valley Bank (SVB) ztratil významný stablecoin USDC svůj „peg“ (vázanost) k americkému dolaru.
Roste jen díky spekulaci?
Již druhý den se spekuluje, jaké důvody jsou hnacím motorem růstu ceny Bitcoinu. V první obchodní den nového týdne v USA se totiž Bitcoin choval odlišně, než americké akciové trhy a prudce rostl, zatímco nejsledovanější americký index S&P500 klesl o 0,15 %.
Ve sledu zpráv z USA, kde kolabují americké banky a Fed s Ministerstvem financí „hasí situaci“, jsou investoři neshodní v tom, jaký scénář bude následovat. Velká pozornost je soustředěna na dnešní data o inflaci v USA (CPI), které budou zveřejněny ve 14:30 SEČ.
Tato čísla totiž napoví, zda americká centrální banka (FED) bude muset bezpodmínečně pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, nebo si bude moci dovolit polevit v době, kdy zvyšováním sazeb negativně ovlivňuje chod amerických komerčních bank.
Současný růst ceny bitcoinu je tak zřejmě do určité míry poháněn spekulací na to, že pro kolabující banky v USA bude FED přinucen minimálně dočasně ukončit zvyšování sazeb. Analytici Goldman Sachs ve své zprávě odhadují, že FED 22. března sazby nezvýší ani o jeden bod, ačkoli ještě minulý čtvrtek se počítalo s tím, že přijde zvýšení až o 50 bazických bodů.
S tím, že kryptoměnový trh roste i díky spekulaci na polevení FEDu v jeho přísné monetární politice souhlasí až 57 % dotázaných Slováků a Čechů v anketě na Twitteru Zaujalo mě. Dosud hlasovalo téměř 470 lidí.
#btc rastie pretože…
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) March 13, 2023
21 % hlasujících však zvolilo možnost, že lidé začínají chápat, k čemu je Bitcoin určen. Tedy že jde o decentralizovanou měnu, na kterou nemůže být proveden „bankrun“, čili útok s cílem vybrat peníze, než zkolabuje (takový bankrun nepřežije žádná banka). Jinak řečeno, že držet bitcoiny je aktuálně bezpečnější, než mít peníze v bance.
,,Možná jsme potřebovali jednu krizi, aby Bitcoin vznikl a druhou krizi, aby byl pochopen,” spekuloval nad touto možností Alex Pilař, respektovaný český bitcoiner, který tím připomněl, že Bitcoin vznikl v roce 2009 jako reakce na bailout (finančními impulsy zachráněné nemocné americké banky) a že v roce 2023, kdy se takový scénář zdá se opakuje, lidé důvod vzniku Bitcoinu začínají opravdu chápat.
Možná jsme potřebovali jednu krizi, aby #Bitcoin vznikl, a druhou krizi, aby byl pochopen.
— Alex (@alexpilar) March 13, 2023
Nutno přiznat, že pod růst ceny BTC se mohla podepsat i skutečnost, že největší kryptoburza Binance v pondělí oznámila, že konvertuje 1 miliardu dolarů ze svých fondů ve stablecoinu BUSD do kryptoměn Bitcoin, Ethereum a Binance Coin. Tento krok sám o sobě by pravděpodobně nedokázal vyhnat cenu BTC tak vysoko, jak jsme viděli poslední den, ale mohl k tomu přispět ať už samotnými nákupy, nebo i povahou této informace.
Mimochodem bitcoinový Fear and Greed Index je aktuálně na 56 bodech ze 100, což opět naznačuje chamtivost na trhu. 56 bodů je však zatím jen na začátku úrovně chamtivosti a Bitcoin v minulosti ukázal, že v této zóně umí zůstat poměrně dlouho.
Zdroj: autor, Coingecko