Nayib Bukele, kontroverzní prezident El Salvadoru, tedy první země, která udělala z Bitcoinu zákonné platidlo, si podle nejnovějšího průzkumu udržuje ve své zemi mezi jejími obyvateli vysokou popularitu.
Podle salvádorských novin La Prensa Gráfica obliba mladého prezidenta El Salvadoru je až na úrovni 85,1 %. Průzkum oblíbenosti byl realizován na vzorku 1520 lidí, přičemž otázka, která jim byla položena zněla: ,,Souhlasíte s kroky Bukeleho od jeho příchodu do úřadu?”
Jen 11,7% respondentů uvedlo, že s kroky Bukeleho nesouhlasí a 3,2% lidí se zdrželo odpovědi. Zbytek uznal, že kroky Bukeleho jsou správné.
Tento průzkum, jehož konečné závěry působí až přehnaně pozitivně, však připomíná spíše výsledky voleb v nedemokratických zemích. V západním světě byste totiž jen velmi těžko našli politika, který by měl byť jen přes 50% podporu veřejnosti. Portál DeCrypt k tomu doplnil, že někteří občané mohli úmyslně odpovědět nepravdivě, protože se obávají veřejně kritizovat svého prezidenta. Tento názor odvozují od anonymních rozhovorů s obyvateli této země, které souvisely s tématem Bitcoinu.
Z El Salvadoru udělal první bitcoinovou zemi na světě
Bukele je prezidentem El Salvadoru od roku 2019. Ve světě se zviditelnil zejména tím, že se rozhodl udělat ze země první bitcoinovou zemi na světě. Od 7. září je v El Salvadoru kryptoměna zákonným platidlem a podniky by podle zákona měly umožnit každému zákazníkovi v BTC zaplatit za dané zboží a služby (v praxi tomu tak úplně není).
El Salvador do Bitcoinu mezitím i aktivně investuje, přičemž aktuálně jich má 1270. Posledních 150 BTC nakoupili 4. prosince po velkém propadu ceny.
Bukele také nedávno oznámil, že vybudují v zemi nové město s názvem Bitcoin City, které bude zpočátku financováno ze světově prvních bitcoinových dluhopisů v částce 1 miliardy dolarů. Zajímavé je, že asistovat u toho budou firmy Blockstream a Bitfinex.
Pokud jde o samotného prezidenta, stále jsou s ním spojeny mnohé otazníky. Zahraniční média se ho nebojí označovat i za diktátora a možná mají z části pravdu. Bukele od příchodu do úřadu výrazně posílil svou moc omezením práv soudů, čímž oslabil demokracii. Místní obyvatelé však kvitují například jeho razantní boj s gangy, což snižuje a potlačuje kriminalitu v zemi, která obecně za příliš bezpečnou považována není.
Přínos u remitence není třeba zpochybňovat
Pokud je něco, co lze v případě Bukeleho opravdu vyzvednout, tak je to snaha El Salvadoru využít Bitcoin u remitencí. Přeshraniční převody financí pomocí Bitcoinu totiž ušetří peníze nejednomu obyvateli této země. Skrz Bitcoin a Lightning Network v kombinaci s nulovými poplatky za změnu BTC do USD přes podporované automaty a kryptopeněženky Chivo si totiž mohou posílat Salvádorčani peníze ze zahraničí téměř v reálném čase a za minimální poplatky. To je obrovský rozdíl v porovnání s využíváním služeb typu Western Union, které si z peněz těchto lidí ukrajovaly obrovský kus koláče.
Zdroj: decrypt.co