Zatímco většina mainstreamových médií se po 7. září 2021, kdy se v El Salvadoru stal Bitcoin (BTC) jako ve vůbec první zemi na světě zákonným platidlem věnovala tomu, jak tato středoamerická země nevýhodně koupila svých prvních 550 BTC (kvůli poklesu ceny v daný den), portál CNBC upozornil, že z dlouhodobého hlediska může být salvadorský experiment s Bitcoinem pro místní obyvatele velmi výhodný díky ušetřením penězům z remitencí.
Tématu využití Bitcoinu v případě remitencí jsme se na našich stránkách věnovali už v několika článcích. Podrobněji ji nyní rozebrala formou videoreportáže a článku populární investiční televize CNBC, která upozornila, že ročně skrz remitence míří do El Salvadoru více než 6 miliard dolarů.
Převody přijímá 70% obyvatel El Salvadoru
Převody jsou peníze, které míří do dané země ze zahraničí. Většinou je posílají lidé pracující v rozvinutějších ekonomikách domů, aby finančně pomohli svým rodinám v rozvojových zemích. V El Salvadoru tvoří remitence podle nejnovějších odhadů z roku 2020 až 23% HDP, čili na ekonomiku této země mají obrovský vliv. Přijímá jich více než 70% obyvatel.
Problém u převodů je v tom, že poslat peníze do El Salvadoru například z USA je velmi nevýhodné. Zprostředkovatelské firmy jako jsou Western Union si totiž za to žádají nemalé procenta. Kromě toho čím menší částka se pošle, tím poplatky „spolknou“ více peněz.
Konkrétní příklady pro CNBC uvedl Jamie Garcia, rodák z El Salvadoru, který pracuje v kanadské provincii Saskatchewan. Do Kanady se přestěhoval s rodinou už když měl 11 let. Z vlasti je vyhnali nepokoje spojené s bombovými útoky rebelů. Část rodiny však v El Salvadoru zůstala a proto ji nadále finančně podporují a navštěvují.
https://twitter.com/CNBC/status/1435936759515435015
Extrémně vysoké poplatky
Jamie Garcia uvedl, že pokud by dnes chtěl poslat sestřenici do El Salvadoru 10 dolarů, tak zprostředkovatel si z toho vezme 3,24 USD, čili téměř 33%. Při větších transakcích je to o něco lepší. Posílání peněz přes aplikaci Western Union by si ze 100 dolarů strhli „jen“ 12,5%. Pochopitelně málokdo posílá velmi nízké částky, ale poplatky za transakce se i při větších převodech stále pohybují od 5 do 10 procent. ,,A samozřejmě trvá to nějaké tři dny, než ty peníze do El Salvadoru přijdou,“ doplnil.
CNBC proto odhaduje, že ze 6 miliard dolarů, které ročně míří skrz remitence do El Salvadoru si přijde Western Union jako zprostředkovatel až na 400 milionů dolarů. Jsou to peníze, které by při lepším řešení mohli končit v místní ekonomice. Tedy v rukou lidí, kterým vlastně patří. CNBC následně konstatuje, že Bitcoin může tento problém vyřešit a Salvadorci 400 milionů dolarů potenciálně ušetřit.
Problém s nebezpečným výběrem
Garcia v rozhovoru pro CNBC upozornil, že pro Salvadorce častokrát není problém jen to, že značná část jejich peněz se „vypaří“ na poplatcích. Riziko tkví také v tom, že většina – odhadem až 70% obyvatel nemá bankovní účet. Peníze si tedy chodí vybrat na fyzické pobočky Western Union. Tam však na ně číhají gangy, které dobře vědí, proč tam lidé chodí. Mnozí obyvatelé, kteří si přijdou pro peníze tak ustavičně čelí riziku, že budou přepadení a peníze jim ukradnou.
Doporučujeme také: McDonald’s a Starbucks akceptovaly v El Salvadoru první platby Bitcoin
Bitcoin může být řešením problému
Prezident El Salvadoru Nayib Bukele je fanouškem Bitcoinu a věří, že z dlouhodobého hlediska může zemi pomoci v mnoha ohledech. Převody jsou ale téma, které může přesvědčit o významu Bitcoinu místní obyvatele jednoznačně nejrychleji.
Bukeleho cílem je, aby Bitcoin pomohl ke snížení poplatků za převody blíže nule. Stačí k tomu použít Bitcoin a vládní kryptopeněženku Chivo, respektive jeden z bitcoinových automatů, které se v těchto dnech instalují napříč celou zemí. Kromě 200 takových automatů vznikne také 50 směnáren s obsluhou.
Kryptopeněženka Chivo a tyto automaty umožňují převod dolarů za Bitcoin (a zpět) za nulové poplatky. Místním obyvatelům tak stačí požádat své blízké v zahraničí, aby jim namísto dolarů poslali Bitcoiny, které si mohou doma okamžitě vyměnit zpět za americké dolary. Ty si následně vyberou (pokud budou chtít) i jako hotovost ve zmíněných automatech, nebo jimi mohou platit skrz peněženku Chivo online formou (podobně jako platební kartou).
Celý proces může proběhnout extrémně rychle (namísto Western Union, který doručuje peníze i 3 dny). Člen rodiny, který pracuje například v New Yorku, může své dolary zaměnit za Bitcoin, poslat je pomocí Lightning Network transakce svému blízkému v El Salvadoru a ten je okamžitě zamění za dolar. Jde o záležitost, která se dá při šikovnosti obou stran zvládnout za několik minut a za poplatky na úrovni amerických centů. Ze 100 dolarů tak může přijít „domů“ téměř celých 100 dolarů namísto 87,50 USD.
Přečtěte si také: Hoskinson pogratuloval Bitcoinu v El Salvadoru. Snowden tvrdí, že je to jen začátek
Příležitost, ale i rizika vládní peněženky
Garcia, který před několika měsíci o Bitcoinu ještě ani netušil, si uvědomuje, že jeho krajané nepřejdou na nový způsob posílání peněz okamžitě. Je totiž logické, že mají obavy z nové technologie, které zatím nemají důvod důvěřovat. Poplatky za převody jsou však tak vysoké, že postupně si jich stále více cestu k Bitcoinu najde.
Na druhou stranu je férové přiznat, že rizikem pro Salvadorce může být používání centralizované peněženky Chivo. Sám Garcia v rozhovoru pro CNBC přiznal, že jde o nový software a je tedy otázkou, zda je dostatečně bezpečný. ,,Co když ji hacknou?„ zeptal se.
On sám drží své Bitcoiny na hardwarové kryptopeněžence Trezor, která představuje nejvyšší level zabezpečení kryptoměn. Mnozí Salvadorci si snad časem také uvědomí, že lepší způsob držení Bitcoinu, zvláště pokud jde o větší hodnotu, jde přes privátní peněženky, ke kterým mají vlastní privátní klíče. Ty jim totiž zaručí, že o dané Bitcoina nepřijdou bez ohledu na to, jaká bude politická situace v zemi nebo jaká je úroveň bezpečnosti centralizované peněženky Chivo.
,,Myslím, že finanční bitcoinová hygiena je něco, čemu většina lidí nerozumí, pokud jde o Custodio peněženky, jakou je Chivo. Není to ani o tom, že by nedůvěřovali vládě. Spíše jsou nedůvěřiví vůči platformám jako Mt. GOX, centralizovaným entitám, které drží peníze a v minulosti byly hacknuté,“ konstatoval.
K tomuto tématu se vyjádřil i Alex Gladstein, šéf asociace Human Rights Foundation, který je známý také jako bitcoinový speaker či novinář. Gladstein vyzdvihl obrovský potenciál Bitcoinu u remitencí, ale zároveň také upozornil na rizika spojená s používáním centralizované peněženky Chivo. V případě takových peněženek totiž kdykoliv hrozí riziko, že finanční hodnota na ní bude zmražená. Pokud tedy budou chtít mít místní obyvatelé své finance opravdu pod 100% kontrolou, potřebují přejít na privátní peněženky. To však není nic, co by bylo v této zemi zakázáno. Stačí, aby se k těmto informacím dostali a uměli je správně použít.
zdroj: www.cnbc.com