Spojené státy již možná nejsou tím neotřesitelným ekonomickým gigantem, kterým kdysi bývaly.
Podle Larryho Finka, generálního ředitele BlackRocku, může neschopnost USA zvládat svůj dluh vytvářet příležitost pro Bitcoin (BTC) stát se novým „bezpečným útočištěm“ pro investory po celém světě.
Vnitřní nebezpečí
Ve svém každoročním dopise akcionářům Fink vyzdvihl potenciál decentralizovaných financí pro zlepšení efektivity a transparentnosti trhů. Avšak varuje, že pokud by investoři vnímali Bitcoin jako spolehlivější alternativu k americkému dolaru, mohlo by to znamenat oslabení americké ekonomické pozice.
Čísla jsou alarmující. Podle Trading Economics dosáhl v roce 2023 americký státní dluh úrovně 122,3 % HDP, což je výrazný nárůst oproti 105 % v roce 2018.
Navzdory tomu, že si USA stále drží nejvyšší rating AAA od Moody’s, zhoršení výhledu na negativní indikuje možný budoucí pokles.
Dluhem posednutý národ
Podle dat Společného hospodářského výboru USA dosáhl 5. března státní dluh částky 36,2 bilionu USD, což představuje nárůst o 1,8 bilionu USD během posledního roku, tedy přibližně 4,9 miliardy USD denně.
Během pěti let narostl dluh o neuvěřitelných 12,8 bilionu USD. Bipartisan Policy Center upozorňuje, že pokud nedojde ke změně, hrozí neschopnost splácet závazky již v červenci 2025.
Bitcoin: Nový bezpečný přístav?
Zvyšující se dluh a obavy z inflace nutí investory hledat bezpečnější alternativy. Bitcoin se stal často zmiňovaným jako „digitální zlato“ a bezpečný přístav v době nejistoty.
Někteří analytici očekávají, že po dosažení dluhového stropu mohou ceny kryptoměn výrazně vzrůst. Fink sdílí názor, že starosti s veřejným dluhem mohou urychlit přijímání Bitcoinu.
Ačkoliv kryptoměny rostou, paradoxně mohou stablecoiny posílit americký dolar, neboť jsou s ním pevně spojené.
Tokenizace mění pravidla hry
Fink ve svém dopise zdůrazňuje význam tokenizace jako krok k demokratizaci investování. Tato klíčová technologická změna slibuje okamžité obchodování bez zbytečných byrokratických procesů.
„Tokenizace každého aktiva může revolučně změnit fungování finančních trhů,“ říká Fink.
Takové transakce, které dnes trvají dny, by se uskutečnily během vteřin, čímž by se uvolnily miliardy dolarů vázané na současné zúčtovací systémy.
Tokenizovaný trh na vzestupu
Podle RWA.xyz dosahuje trh s tokenizovanými reálnými aktivy hodnoty 19,6 miliardy USD a je obhospodařován přibližně 93 000 investory s 174 emitenty.
Předpokládá se, že do roku 2030 trh vzroste na hodnotu mezi 4 a 30 biliony USD. Společnost BlackRock se drží na špici s fondem BUIDL, který se zaměřuje na tokenizovaná reálná aktiva a je největším svého druhu. Následují fondy Tether Gold a Franklin Templeton’s BENJI.
Digitální budoucnost v nejistém světě
I když kryptoměny a tokenizace slibují transparentnější a efektivnější finanční trhy, jejich vzestup může přinést geopolitické výzvy. Bez opatření ke snížení dluhu by mohly USA ztratit své dlouholeté výsadní postavení a dolar již nemusí být jedinou měnou důvěry.
Top burzy

