Arthur Hayes, bývalý generální ředitel burzy BitMEX, předpovídá globální finanční kolaps. Ten bude podle jeho slov zapříčiněn budoucím ekonomickým problémem Spojených států amerických, které podle všeho čeká recese.
Současná rally Bitcoinu (BTC) by se pravděpodobně neměla brát jako začátek nového bull runu, míní Arthur Hayes, který tak varuje před přehnaným optimismem poté, co BTC stoupl nad $21 000. Zároveň však naznačuje, že když Fed otočí (a bude opět prosazovat uvolněnou politiku), kryptoměny zažijí další boom. Do té doby však může být „dusno“.
Bitcoin faces $15K crash as US sparks 'financial meltdown' — Arthur Hayes https://t.co/XqKYbCnxrL #Bitcoin #BTC #UnitedStates #Cryptocurrencies #Fed #BitcoinPrice | @cointelegraph pic.twitter.com/1fCYH1b5xx
— Andrew Wang | Financial Advisor (@RunnymedeCap) January 19, 2023
Krocení inflace přinese další kvantitativní uvolňování
S krocením inflace v USA je FED v posledních měsících středem pozornosti prakticky každého kryptoanalytika. Ti se snaží odhadnout pravděpodobnost otočení politiky FEDu, tedy moment, kdy přestane zvyšovat sazby a bude je snižovat. To by znamenalo přechod od kvantitativního utahování (QT) a zvyšování úrokových sazeb až ke klesajícím sazbám a potenciálně i kvantitativnímu uvolňování (QE), které by bylo mimořádně býčím signálem.
Výsledkem by totiž byl posun od odčerpávání likvidity z ekonomiky k jejímu zpětnému vstřikování. Oživování ekonomiky „tlačením“ nových peněz vedlo naposledy k historickým maximům na BTC.
„Pokud odstranění půl bilionu dolarů v roce 2022 vytvořilo nejhorší výkonnost dluhopisů a akcií za několik stovek let, představte si, co se stane, pokud se v roce 2023 odstraní dvojnásobek této částky,“ varoval Hayes před tím, že než k takové otočce dojde, Fed bude ještě sazby dále zvyšovat, což může mít pro trhy vážné následky.
Hayes předpokládá, že určitá část úvěrového trhu v USA se z tohoto důvodu zlomí. To povede ke zhroucení celé řady finančních aktiv. Následně, podobně jako v březnu 2020, FED svolá mimořádnou tiskovou konferenci a zastaví QT, výrazně sníží sazby a obnoví QE opětovným nákupem dluhopisů.
Současné odhady, jak ukazuje nástroj FedWatch od CME Group, v drtivé většině předpokládají, že FED při příštím rozhodování, 1. února, zvýší sazby o 25 bazických bodů.
Zdroj: CME Group
Zopakuje se březen 2020?
Hayes není sám, kdo má podezření, že BTC je v současnosti po dvou týdnech téměř vertikálního růstu cen překoupen. Ti, kteří se nyní rozhodnou přikupovat, čelí podle jeho názoru vážnému riziku nenávratnosti investice. Tedy alespoň v blízké budoucnosti.
„Tento scénář je méně ideální, protože by to znamenalo, že každý, kdo nyní nakupuje riziková aktiva, by měl být připraven na masivní ztráty. Rok 2023 by mohl být stejně špatný jako rok 2022, tedy dokud FED neotočí,“ podotkl Hayes.
Než nastane pro trhy zlomový pozitivní moment, BTC si buď udrží své současné minimum 15 800 USD, nebo pojede ještě níže. Oba scénáře jsou podle Hayese dost pravděpodobné.
„Nezáleží na tom, jaké úrovně se nakonec dosáhne při poklesu, protože vím, že FED následně začne tlačit peníze a odvrátí další finanční kolaps, který následně označí místní dno všech rizikových aktiv. A pak dostaneme další nastavení podobné březnu 2020, které vyžaduje, abyste si pronajali kamion a nakupovali krypto se dvěma rukama a lopatou,“ úsměvně poznamenal na závěr.
Zdroj: cointelegraph.com