Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za cenu 28 300 dolarů, ale před pár hodinami byl podle dat Coingecko, až na úrovni 28 617 USD, což byla jeho nejvyšší cena za posledních 9 měsíců.
Bitcoin se vyšplhal k této hodnotě poté, co dříve na pár hodin oslabil a z ceny 28 300 dolarů klesl k ceně 27 400 dolarů, tedy o téměř 1 000 USD. Na této úrovni však zůstal jen krátce, což naznačilo, že poptávka „po levnějším“ BTC je stále velmi horká.
Rostoucí cena BTC se odráží i na počtu bitcoinových adres, které jsou v profitu. Aktuálně je jejich počet na 11měsíčním maximu, což naznačuje, že častokrát omílané tvrzení bitcoinerů, že na BTC nelze prodělat, je-li držen dlouhou dobu (a jeho držitel akceptuje i jeho oslabení v průběhu času), může být opravdu správné.
📈 #Bitcoin $BTC Number of Addresses in Profit (7d MA) just reached a 11-month high of 32,999,214.607
Previous 11-month high of 32,995,522.054 was observed on 21 March 2023
View metric:https://t.co/qLnvDYVzPt pic.twitter.com/XiBbR5M0uw
— glassnode alerts (@glassnodealerts) March 22, 2023
Této teorii hraje do karet i statistika, podle které z dosavadních 4591 dnů existence bitcoinu zažili bitcoinoví hodleři 4065 ziskových dnů (88,50 % času). Upozornil na to portál Cointelegraph odvolávající se na graf z webu Blockchain.com.
Graf: Počet dní během kterých bylo držení bitcoinu profitabilní vzhledem k jeho ceně.
Z grafu lze vyčíst, že pro hodlery byly nerentabilní dny jen mezi 12. červnem 2022 a 28. prosincem 2022, čili přibližně 11,56 % času.
Za hodlery jsou obecně považováni ti, kteří drží bitcoin delší dobu. Analytická platforma Glassnode je definuje jako peněženky, na kterých se BTC nepřesunul alespoň 155 dní.
Může se situace zvrátit?
Optimismus kolem bitcoinu v posledních týdnech graduje, jelikož BTC výrazně posiluje v době krize amerických bank a také v týdnu, kdy musel být zachraňován symbol švýcarského bankovnictví Credit Suisse.
Situace na globálních trzích však stále ovlivňuje i náladu na kryptotrhu a zároveň stále platí, že BTC má silnou korelaci zejména s americkým indexem Nasdaq, do kterého, podobně jako do bitcoinu, investují investoři s „riskantnějším apetitem“. I Nasdaq podobně jako BTC navzdory krizi amerického bankovního sektoru zatím posiluje.
Pozornost investorů, i těch z kryptokomunity, se aktuálně soustředí zejména na centrální banku v USA (FED), která ve středu večer oznámí či zvýšila úrokové sazby a také zveřejní její predikci do dalších měsíců.
Zda se FED rozhodne pokračovat v přísné monetární politice (další zvyšování úrokových sazeb kvůli inflaci), nebo ji uvolní, aby tím stabilizoval situaci v bankovním sektoru, může být klíčové pro náladu pokud jde o americké akciové trhy do následujících měsíců.
Otázkou zůstává, jak se zachová Bitcoin, dojde-li na amerických akciových trzích k předpokládané korekci. V tomto týdnu dva vrcholoví analytici bank JP Morgan Chase a Morgan Stanley Marko Kolanovič a Mike Wilson prohlásili, že akciový trh v USA je odsouzený k výplachu a s velkou pravděpodobností přijde tzn. Minského moment neboli náhlý prudký propad. Oba si však zároveň myslí, že tento propad bude posledním bodem medvědího trhu, po kterém by mohl zahájit nový růstový cyklus.
Zdroj: Autor, Glassnode Alerts, ftnews.sk