Do bitcoinu lze investovat různými způsoby, přičemž méně zkušení možná ani netuší, že to jde i způsobem, při kterém máte dané bitcoiny po výhradní kontrolou výhradně vy sami. Kategorie těch, která tomu rozumí, a není zdaleka malá, podle onchain dat nepanikaří ani po poklesu ceny ze 69 000 USD k současným cenám kolem 20 tisíc dolarů.
Toto konstatování je výsledkem analýzy onchain dat, podle kterých v současném medvědím trhu sledujeme jeden zajímavý fenomén, který vůbec nebyl běžný během předchozích bearmarketů a to je skutečnost, že počet BTC na burzách neustále a velkým tempem klesá. Znamená to, že investoři převážně vybírají své bitcoiny z burz a posílají si je na privátní peněženky.
Důvody, k takovému rozhodnutí mohou být převážně tři:
- Chtějí mít dané bitcoiny pod vlastní kontrolou, tedy na vlastní peněžence, ke které mají privátní klíče – toto je výborná zpráva, protože si uvědomují jeden z hlavních benefitů kryptoměn a tedy fakt, že je opravdu můžete vlastnit takovým způsobem, při kterém se nemusíte spoléhat na žádnou centralizovanou platformu (burzu, banku, stát …)
Poznámka: u tohoto bodu mohou být „motivujícím“ faktorem pro výběry BTC z burz i zprávy o problémech lending platformy Celsius, který zablokoval výběry z platformy, či spekulace o možných problémech burzy KuCoin
- Nechtějí bitcoiny nyní prodávat a chtějí je držet dlouhodobě + důvod popsaný v prvním bodě
- Chtějí je přesunout jinam – například je wrappnout a používat wBTC (tokenizovaný BTC na Ethereum síti) – za současných okolností v období bearmarketu a menšímu zájmu o DeFi je však tato možnost méně pravděpodobná
Pohled na konkrétní čísla
Když známe tři hlavní možné důvody výběrů BTC z burz, podívejme se na konkrétní statistiky. Na prvním grafu od analytické platformy Glassnode můžete vidět, že za poslední měsíc odešlo z burz 151 tisíc bitcoinů – jde o největší měsíční odliv bitcoinů z burz v historii BTC, který přichází jen měsíc poté, co přišlo po kolapsu kryptoměny LUNA a algoritmického stablecoinu US k velké panice na trhu na burzy 73 tisíc BTC.
Cointelegraph doplňuje, že od března 2020, kdy započal trend odlivů bitcoinů z burz, klesl jejich počet na burzách z 3,15 milionu na 2,4 milionu. To je celkově odliv 750 000 BTC za dané období a 142 500 BTC za poslední 3 měsíce.
Tento fundament sám o sobě nedokáže ovlivnit cenu BTC v tomto momentě, ale může být významný v době, kdy opět stoupne zájem o bitcoin. V nabídce je totiž k prodeji jen 2,4 milionu BTC z více než 19 milionů, které byly dosud vytěženy. Ty na burzách přitom ovlivňují cenu BTC, což znamená, že v době bearmarketu mají výraznější vliv na pokles ceny, ale v době velkého zájmu naopak jejich nižší počet může tlačit cenu BTC rychleji nahoru.
Oh, look, #bitcoin balance on exchanges still dropping…
Some people understand that there will only ever be 21 million $BTC. They are getting their piece of the pie. pic.twitter.com/NSVBJicjZo
— Lark Davis (@TheCryptoLark) July 5, 2022
Dalším zajímavým konstatováním od Glassnode je skutečnost, že „ shrimps “, tedy adresy, na kterých je méně než 1 BTC, aktuálně výrazně akumulují. Za poslední měsíc totiž na těchto adresách přibylo více než 60 460 BTC, což je podle této analytické platformy „nejagresivnější akumulace „retailu“ v historii „, která výrazně převyšuje i akumulaci po výplachu trhů v březnu 2020.
Fakt, že bitcoiny se přesouvají ve velkém z burz na bezpečnější místo (rozuměj privátní peněženky) a silná akumulace retailu (malých adres), naznačují, že ani tentokrát zprávy o „smrti Bitcoinu“ s největší pravděpodobností nebudou pravdivé. Neznamená to však, že cena BTC definitivně našla své dno – bearmarkety bitcoinu umí být dlouhé a nepříjemné, ale ti, kteří je v minulosti zažili a neprodávali, jsou dnes spokojeni. Bude se historie opakovat?
Zdroj: cointelegraph.com