Sledování on-chain dat Bitcoinu (BTC) je vhodná pomůcka pro vyhodnocení situace, v jaké se aktuálně nachází cena nejznámější kryptoměny. Po dvou týdnech vám přináší portál Kryptonovinky další Bitcoin on-chain report, který vám snad napoví více o tom zda je BTC schopen pokračovat ve svém růstu. Definitivní názor si však musíte udělat sami.
Upozorňujeme, že tento článek v žádném případě nelze vnímat jako investiční poradenství. Slouží pouze k informačním účelům.
Počet velryb začal klesat
Snad nejvýraznější změny se v současnosti dějí na grafu, který vyjadřuje počet bitcoinových velryb, tedy adres, na kterých je více než 1000 BTC. Tento graf až do 8. února 2021, kdy se Bitcoin obchodoval za $ 46 000 USD, rostl až na rekordní počet 2488 velryb. Od onoho okamžiku však počet velryb neustále klesá. Aktuálně jich je 2323, tedy podobný počet jako naposledy 5. ledna 2021, kdy Bitcoin stál 33 tisíc USD.
Důvodů této změny může být několik a každý si musí vyhodnotit sám, který považuje za nejpravděpodobnější:
- Velryby postupně prodávají své BTC, protože očekávají blížící se konec býčího trhu. Vědí, že nemohou prodávat ve velkém, ale jen postupně, jinak by mohly negativně ovlivnit cenu BTC (nestihly by realizovat očekávané zisky). Může jít tedy o strategický postupný prodej, který byl patrný i v bullrunu 2017, kdy počet velryb začal klesat ještě dávno před vyvrcholením celého cyklu. Viz graf:
- Některé velryby se rozhodly rozdělit své BTC na více menších adres (podle Alexe Moskevskiho z Moskevski Capital to dokonce vyžadují i některé custody protokoly)
- Je třeba si uvědomit, že je rozdíl být velrybou v roce 2021 a v roce 2017. Ty současné mají pod kontrolou mnohem větší hodnotu (v dolarovém vyjádření). Jinak řečeno i když některé společnosti vypadnou z kategorie velryb, stále v dolarové hodnotě kontrolují větší majetek, než většina velryb v roce 2017. Rovněž je třeba zohlednit, že stát se velrybou při současných cenách je mnohem nákladnější, než v roce 2017.
Do trhu již přichází retail
Ačkoli data z Google Trends ukazují, že míra vyhledávání Bitcoinu a slov s nimi spojených ještě není na úrovni ATH ze závěru roku 2017, jisté je, že retailoví investoři přicházejí do trhu v nejvýraznější míře za poslední 3 roky. On-chain data ještě nenaznačují vyvrcholení tohoto trendu, ale potvrzují, že jsou tu noví menší hráči.
Zatímco počet BTC velryb (nad 1000 BTC), a také adres, na kterých se nachází více než 10 BTC nebo více než 1 BTC, v posledních týdnech mírně klesá, počet adres, na kterých se nachází alespoň 0.01 BTC je největší v historii.
Příjezd retailu naznačují i čísla o počtu nově vzniklých a aktivních adres. Zdaleka však tento vývoj nepřipomíná špičku bullrunu 2017, což naznačuje, že FOMO, tedy období, ve kterém retail „kupuje jako smyslů zbavený“, tu ještě není. Všimněte si, že graf počtu aktivních adres prudce a krátkodobě vyletěl strmě vzhůru před závěrem roku 2017, kdy BTC našel tehdejší TOP. Aktuálně sledujeme spíše postupný zdravější růst. Tento on-chain indikátor však může v následujícím období pomoci zjistit, kdy bude retailové fomo již neudržitelné.
NUPL
Jeden z nejsledovanějších on-chain grafů, který označil za opravdu podstatný i šéf analytické platformy Glassnode Rafael Schultze Kraft a jeho název je NUPL (Net Unrealized Profit / Loss), nám naznačuje, že Bitcoin má stále prostor pro vytváření nových maxim. NUPL nám zjednodušeně řečeno ukazuje, zda je trh na základě nerealizovaných zisků v zóně chamtivosti, nebo ne. V minulosti, když se dostal do modré zóny, trh se krátce na to přehoupl do medvědího trhu.
Bitcoin tuto zónu nedávno atakoval, ale 23. února se díky cenové korekci situace uklidnila (pokud si pamatujete v onom období jsme v našem reportu psali, že Bitcoin vyžaduje korekci, pokud chce pokračovat v býčím trendu). Dnes ačkoli je cena BTC opět velmi blízko svým maximům, je indikátor na přijatelnější hodnotě, což naznačuje, že Bitcoin si prostě jednou za čas žádá korekci, pokud chce pokračovat v býčím cyklu (trh vyžaduje výběry zisků, aby byl růst udržitelný).
Připomínáme, že když se NUPL dostal v roce 2017 do modré zóny (7. prosince), Bitcoin našel svůj cenový vrchol už za pár dní – 16. prosince. Od té doby se již výše nedostal až do období současného bullrunu.
NUPL je jen jeden z on-chain indikátorů a pochopitelně nelze obchodovat pouze na jeho základě. Vzhledem k jeho historické přednosti (nejen pro identifikování topů cyklů, ale i dobrých akumulačních zón), jej však sleduje mnoho obchodníků, což mu přidává na váze.
Výběry z burz pokračují
Snad nejsilnějším fundamentem, který podporuje předpoklad pokračování bullrunu, je neustále pokračující trend výběrů BTC z burz. Když se totiž BTC přesouvají z burz jinam, naznačuje to, že je zájem o jejich dlouhodobější držení – ať už na custody peněženkách (BTC, které jsou zpracovány institucím) nebo soukromých peněženkách menších investorů. Vzniká tím krize likvidity (nelikvidních je již více než 78% všech existujících BTC) a tlak na růst ceny. Naopak obrat toho trendu (zjevný příliv BTC zpět na burzy), by mohl naznačovat vyvrcholení cyklu.
Graf Glassnode ukazuje, že z burz odešlo za poslední rok přibližně 600 000 BTC:
Pokud se vám takový report líbí, odměňte nás jednoduše tím, že budete dále číst právě náš portál Kryptonovinky.sk, na kterém se snažíme psát o kryptoměnách objektivně a bez zbytečného bulváru. Pokud vás zajímají on-chain data na pravidelné bázi, věnuje se jim v pravidelných live streamech každý pracovní den od 9.00h ráno YouTube kanál Zaujalo ma.