Bitcoin za posledních 24 hodin oslabil o 4 %, když klesl z ceny $67 000 na aktuálních $64 000.
Altcoiny na něj navazují –Ethereum je v mínusu 3,5 %, Solana 7 %, XRP 5 %, Dogecoin 8 %, Toncoin 6 % či Cardano 6 %. Další meme kryptoměna Shiba Inu klesla o 9 % stejně jako Avalanche.
Fear and Greed index je na úrovni 72 bodů ze 100, což ukazuje stále chamtivost na trhu.
Bitcoin reagoval poklesem ceny v době zveřejnění zprávy o zatčení zakladatelů Samourai Wallet. Těžko však tento fundament označovat za hlavní důvod této korekce.
K poklesu BTC mohly přispět i horší vyhlídky pro akciové trhy pro čtvrteční obchodní den. Futures na index Nasdaq výrazně klesají po neuspokojivých výsledcích společnosti Meta, která sama o sobě během pre-market hours padá o více než 15 %.
Bitcoin ETF v Hongkongu již brzy
Mezitím hongkongští regulátoři dali definitivní oficiální souhlas pro spuštění spotových Bitcoin ETF a Ethereum ETF třem čínským fondům Harvest Global Investments, China Asset Management a Bosera Asset Management ve spolupráci s HashKey Capital.
Produkty by se měly začít obchodovat již od 30. dubna s neočekávaně nízkými poplatky za správu, což by mohlo investory oslovit a přilákat k těmto fondům.
Harvest si dokonce prvních 6 měsíců nebude účtovat žádné poplatky a pak přejde na 0,3 % poplatek. Bosera-Hashkey začne s poplatky na úrovni 0,6 % a ChinaAMC na úrovni 0,99 %.
Tyto ETF v Hongkongu by mohly přilákat k Bitcoinu a Ethereum kapitál z pevninské Číny, ale analytici Bloombergu varují, že jejich emitenti jsou mnohem menší hráči, než například gigant BlackRock v USA, který stojí za nejúspěšnějším Bitcoin ETF s tickerem $IBIT.
Zatímco BlackRock spravuje kapitál v hodnotě kolem 10 bilionů dolarů a je největším správcovským gigantem na světě, například China Asset Management má ve zprávě kolem 266 miliard USD a Harvers Global Investments kolem 200 miliard USD.
Bitcoin ETF v USA zcela bez zájmu
Pozitivní náladě mezitím nepřidává pohled na nejnovější data o zájmu o Bitcoin ETF ve Spojených státech.
Po třech zelených, ale nevýrazných dnech, přišel ve středu červený den v podobě odlivu 121 milionů dolarů, respektive 1 878 BTC.
Problémem není ani tak to, že ETF opět skončily v červených číslech pro pokračující prodeje u Grayscale Bitcoin Trust – GBTC (odliv 130 milionů dolarů), které jsou běžné od spuštění ETF, ale spíše žádný zájem o ostatní Bitcoin ETF.
Do BlackRock Bitcoin ETF ($IBIT) tentokrát totiž nepřišlo nic, než do ETF od Flidelity jen 6 milionů USD a do Ark 4 miliony USD. Ostatní ETF skončily podobně jako ETF od BlackRock na nule.
Pozitivnější signál z Morgan Stanley?
O něco pozitivnější zprávy v souvislosti s Bitcoin ETF přicházejí z banky Morgan Stanley.
Dva oddělené zdroje potvrdily, že přední banka z Wall Street zkoumá možnosti, jak umožní jejím 15 000 makléřům nabízení stávajících bitcoinových ETF jejím zákazníkům.
Zdroje uvádějí, že Morgan Stanley zjišťuje, jak začít tyto Bitcoin ETF nabízet zákazníkům tak, aby je nevystavila nepřiměřenému riziku. Proto aktuálně hledá limity týkající se doporučení na nákup, tolerance rizika či limity pro omezení alokace do Bitcoin ETF a frekvence obchodování těchto investičních produktů.
#MorganStanley is exploring expanding sales of #Bitcoin #ETFs by allowing its roughly 15,000 brokers to solicit customer purchases, according to two senior executives familiar with the company’s plans. https://t.co/drxSmp4UW8#BTC #CRYPTO #WALLSTREET pic.twitter.com/v2kJNgbVz8
— AdvisorHub (@advisorhubinc) April 24, 2024
Některé banky v USA vůbec nezprostředkovávají klientům expozice do Bitcoin ETF, zatímco jiné to umožňují, ale jen na vyžádání. To znamená, že makléři banky tyto produkty zákazníkům nenabízejí, ale pokud o ně požádá přímo samotný zákazník, tak jim poskytnou asistenci.
Takto to funguje například u Merrill Lynch nebo Wells Fargo, zatímco Raymond Financial a Vanguard se rozhodli možnost investice do Bitcoin ETF zcela vyloučit, čili klienta v této věci odmítnou.
Nezávislý broker Cetera Financial Group nabízí expozice vůči čtyřem Bitcoin EF, ale své makléře dodatečně vzdělává a má nastavené přísné limity.
Pokud by Morgan Stanley začala nabízet aktivním způsobem Bitcoin ETF, byl by to krok, který by mohly napodobit i ostatní velké banky v USA, avšak i ze zveřejněných informací vyplývá, že k tématu přistupuje velmi opatrně.
Zdroj: Autor, X, advisorhub.com