Ředitel nadace pro lidská práva Alex Gladstein tvrdí, že Bitcoin (BTC) opravuje rozbité demokracie a bojuje proti vládní korupci omezováním moci při kontrole uživatelů. Decentralizovaná povaha BTC může podle něj působit jako bariéra proti korupci a tyranii.
„Tam, kde se rozpadly demokracie, si myslím, že to velmi jasně souvisí s fiat měnou a myslím si, že Bitcoin to samým způsobem opravuje,“ uvedl Gladstein při jeho účasti v podcastu Simply Bitcoin.
https://twitter.com/WhatBitcoinDid/status/1627643675407679489?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1627643675407679489%7Ctwgr%5Ec34bcf027cb3c89b1d094baae0c05683b9fed4e2%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fbitcoin-fixes-democracy-and-fights-corruption-human-rights-foundation
Gladstein působí jako ředitel Human Rights Foundation již více než 15 let, přitom však také přednáší o BTC a budoucnosti peněz na akcích Singularity University.
Bitcoin představuje svobodu projevu
Gladstein tvrdí, že BTC představuje svobodu projevu, vlastnická práva a otevřené kapitálové trhy, které všechny dusí tyranskou vládu. Podle něj, tyto vlády často potřebuje cenzuru, konfiskaci a uzavřené kapitálové trhy aby přežily.
„To je to, co Čína a Rusko potřebují, aby přežily, potřebují cenzuru, potřebují úzké kapitálové trhy a potřebují konfiskaci. Bitcoin ztěžuje vládám vnucovat tyto věci svým lidem.“
https://www.kryptonovinky.sk/hongkong-planuje-zmeny-v-legislative-co-to-znamena-pre-kryptomeny/
Rusko i Čína byly v minulosti vůči kryptoměnám nepřátelské. Čínská vláda v roce 2021 zakázala prakticky všechny kryptotransakce. Nadcházející režim licencování kryptoměn v Hongkongu však vede ke spekulacím, že postoj Číny ke kryptoměnám se zmírňuje. K tématu jsme psali více v tomto článku:
https://www.kryptonovinky.sk/hongkong-planuje-změny-v-legislative-co-to-znamena-pro-kryptomeny/
Hlavní ruský zákon o kryptoměnách, jako o digitálních finančních aktivech, oficiálně zakázal používání kryptoměn pro platební účely v roce 2020. Zákon nezakazoval Rusům investovat do kryptoměn, ale místní kryptoburzy zůstaly neregulované.
Gladsteinův názor sdílejí i v OpenNode
Poskytovatel BTC infrastruktury OpenNode vyjádřil podobné názory v příspěvku z roku 2021 o výhodě, kterou měly dary BTC při vyhýbání se autoritativním zásahům.
„Jednou z výhod Bitcoinu je jeho odolnost vůči cenzuře. Bez centrální autority, která by diktovala, kdo může a kdo nemůže používat Bitcoin, se ukázalo, že je to měna, kterou si vybrali mnozí jednotlivci a organizace, které byly vynechány z tradičních platebních metod.“
Gladstein předpovídá, že v nadcházejících letech se objeví mnohem více momentů, kdy lidé, kteří budou mít problémy s tradičními finančními službami, přejdou na BTC jako alternativu.
„Dojde-li ke konfliktu, nebo selhání při obchodování nebo komunikaci, uvidíte strašně mnoho problémů a každý z těchto momentů vyrazí nového bitcoinera,“ dodal.
Zdroj: cointelegraph.com