Cena Bitcoinu (BTC) včera opět překonala historická maxima, když v reakci na rekordní růst inflace v USA posílila až na 69 tisíc dolarů. Následně však Bitcoin oslabil pod $65 000, přičemž jako jeden z možných důvodů se označují negativní zprávy v souvislosti s čínským developerem Evergrande.
O špatné finanční situaci druhého největšího čínského developera a zároveň nejzadluženější developerské skupině na světě Evergrande Group jsme psali již vícekrát. Společnost čelí závazkům ve výši více než 300 miliard dolarů a co je horší má vážné problémy s jejich splácením.
Ve středu pro Evergrande končila třicetidenní ochranná lhůta na kupónové platby v částce více než 148 milionů dolarů, které podle anonymních zdrojů (údajně obeznámených a touto záležitostí), nebyly v té době splaceny. Sociální sítě v návaznosti na to zaplatily zprávy, podle kterých Evergrande krachuje. Zatím však byly předčasné.
Evergrande odmítala tyto fámy komentovat, ale ve velkém se spekulovalo, že pokud by nebyla schopna splácet své dluhy, může opravdu dojít až k jejímu bankrotu. Taková událost by v případě obrovského čínského developera mohla mít následně negativní vliv na celou ekonomiku Číny, která je druhou největší na světě. Bulvárnější ekonomické plátky dokonce přirovnávají možnost krachu Evergrande ke kolapsu americké banky Lehman Brothers z roku 2008, který byl spouštěčem předešlé finanční krize.
Zaplatili s prodlením?
Nutno upozornit, že u dolarových dluhopisů, které byly splatné koncem září, obdrželi úhradu splátek od Evergrande jejich držitelé až den po skončení 30denní doby odkladu. Je tedy stále ve hře i možnost, že scénář se bude opakovat i v případě nejnovějšího termínu splátky.
Ranní zprávy od CNBC, která se odkazuje na čínské médium Cailianshe tomuto scénáři nahrávají – Cailianshe totiž informovala, že někteří držitelé dluhopisů již obdrželi kupónové platby od zadluženého developera, na což reagovaly i akcie Evergrande Group v Hongkongu, které posílily o 5,49%.
Následně posílily také akcie jiných čínských developerů – China Vanke o 3,76%, Country Garden o 2,21% a index Hang Seng Properties o 1,68%. Hongkongský širší index Hang Seng však klesl o 0,15 %.
Spekulace sahající do kryptoměn
Krize čínského developera Evergrande je sledovaným tématem i v rámci kryptoměnové scény. Krach této společnosti by totiž mohl ohrozit akciové trhy, což by následně mohlo mít negativní vliv i na Bitcoin.
Spekulace, nebo lépe řečeno konspirace, však sahají ještě dále – na Twitteru se v nemalé míře objevují fámy o propojení Evergrande se stablecoinem Tether (USDT), který hraje v kryptotrhu významnou roli. Kolaps Evergrande by podle těchto konspirací mohl ovlivnit tedy i krytí USDT a to následně velmi negativně i celý kryptotrh. Upozorňujeme však, že Tether je americká a ne čínská společnost, ačkoli se spekuluje o jejích vazbách na Čínu.
Hodnotit možný dopad krize Evergrande na Bitcoin by bylo v tomto okamžiku opravdu předčasné. Bitcoin je ovšem náchylný reagovat na náladu na amerických trzích. Jinak řečeno pokud by krize čínského developera ovlivnila i dění v USA, může to mít negativní dopad následně i na Bitcoin.
Nemuselo jít jen o Evergrande
Na závěr zároveň dodáváme, že samotné zprávy o Evergrande nemusely být jediným důvodem cenové korekce Bitcoinu v předchozích hodinách. Na trhu panovala již více dní výrazná chamtivost a to zejména v případě obchodování Bitcoinu na páku. Indikátor Estimated Leverage Ratio od analytické platformy CryptoQuant dokonce hlásil rekordní hodnoty „přepákovanosti Bitcoinu“, což následně mohlo přispět v kombinaci se špatnou zprávou o Evergrandu k prudšímu propadu ceny v důsledku likvidace extrémně pákovaných longových pozic. V konečném důsledku tak může být tento pád nakonec vyhodnocen i jako zdravá korekce, která vyhnala z trhu spekulantů. Pro udržitelný růst ceny BTC je důležité, aby byl poháněn hlavně jeho spotovým obchodováním.
Zdroj: kryptonovinky, ekonomika.sme.sk, cnbc.com