Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za téměř $66 000, což je o téměř dva tisíce dolarů více, než v době halvingu a o procento více, než před týdnem.
Největší kryptoměna, kterou v růstu následují i altcoiny, tak ukazuje sílu v čase, kdy je na akciovém trhu rostoucí strach. Ten v pátek vedl k dalším poměrně výrazným propadům indexu S&P500 a zejména technologického Nasdaq, který často výrazně koreluje s BTC.
Fear and greed index Bitcoinu mezitím stoupl opět výše na 73 bodů ze 100, čímž se přiblížil zóně extrémní chamtivosti.
Šílené poplatky se ustálily
Po halvingu Bitcoinu, který se udál na přelomu pátku a soboty, vystřelili poplatky za transakce na BTC do absurdních hodnot.
Podle dat YCharts byly v sobotu průměrně poplatky na úrovni 128 dolarů za transakci, což byl nový rekord, který výrazně překonal předchozí z roku 2021 (přibližně 60 dolarů) a 24-násobně překonal poplatky za transakce na Ethereum.
Graf: Rekordní výstřel výše poplatků za BTC transakce během soboty
Nejvyšší poplatek ve výši 37,7 BTC (2,4 milionu USD) byl zaplacen těžaři ViaBTC za úspěšně vytěžený halvingový 840 000 blok.
Poplatky v sobotu vystřelily zejména pro kombinaci halvingu a příchodu nového protokolu Runes, který přináší nový standard pro vznik tokenů „na Bitcoinu“. Jedná se obzvlášť o nový způsob, jak nad bitcoinem vytvářet různé memecoiny a NFT.
Mnozí vývojáři a „kreativci“ využili příležitosti halvingového dne k tomu, aby skrze Runes mintovali množství nových tokenů s datem vzniku v den halvingu, čili 20. dubna, aby pro ně získali větší „vzácnost“.
Podle aktuálních dat od mempool.space se situace již výrazně uklidnila a medianový poplatek za transakci na BTC aktuálně činí méně než 8 dolarů.
ETF další týden v červeném
Bitcoinové ETF krváceli druhy týden v řadě. V minulý pracovní den z nich v konečné bilanci odešlo 1 626 BTC po odlivech 1 226 BTC týden předtím.
Šlo o čtvrtý z dosavadních 15 týdnů, které byly v konečné bilanci v záporných číslech.
Tradičně k tomu přispěly zejména prodeje u GBTC (Grayscale), ale tentokrát i v kombinaci s velmi nízkým zájmem o ostatní ETF.
Nejvíce BTC v minulém týdnu naakumuloval BlackRock, konkrétně 2625 BTC. Fidelity přidalo do zprávy 1 465 BTC.
V červených číslech tentokrát kromě GBTC (-5 614 BTC) skončil i Ark s prodeji 572 BTC.
BlackRock má aktuálně ve zprávě 273 596 BTC, zatímco Grayscale, které bitcoiny od spuštění ETF opouštějí, už jen 307 257 BTC. Blíží se tak moment, kdy se stane BlackRock největším držitelem pokud jde o bitcoiny v ETF fondech.
Zájem institucí zatím není vidět
Zklamáním je mezitím pohled na formuláře 13F. Jde o čtvrtletní hlášení o investicích amerických firem, které spravují kapitál v hodnotě alespoň 100 milionů amerických dolarů.
V těchto formulářích se zatím nenacházejí žádné významné pozice vůči bitcoinovým ETF, které byly spuštěny 11. ledna.
To značí, že zájem o Bitcoin ETF je zatím poháněn zejména investicemi retailu a nikoli přílivem institucionálního kapitálu.
Podle Erica Balchunase z Bloombergu má malý podíl v Bitcoin ETF kolem 60 společností (z těch, které již zveřejnily 13F formulář), ale jejich expozice vůči ETF firmy BlackRock ($IBIT) tvoří jen 0,4 % celkových podílů tohoto ETF, čili zanedbatelnou část .
Zdroj: Autor, Twitter, Mempool, Coingecko, Cointelegraph