Bitcoin (BTC) klesl za posledních 24 hodin o dalších 6 procent a za posledních 7 dní je v mínusu již 15 %. Přitom právě takto před týdnem vytvářel nová historická maxima nad úrovní $73 600.
Za poslední měsíc je Bitcoin stále ve výrazném plusu 17 % a za poslední rok 121 %.
Ethereum (ETH) kleslo ještě výrazněji – za poslední den ztratilo 8 % a za týden 23 %.
Ostatní altcoiny také negativně reagují na oslabení Bitcoinu. Solana klesla od včera o 12 %, Binance Coin o 4 %, Cardano o 7 %, Avalanche o více než 12 % a Dogecoin o 6 %.
Saylor nakoupil další bitcoiny
Firma Microstrategy v čele s jejím zakladatelem Michaelem Saylorem oznámila, že nakoupila do svých rezerv dalších 9245 BTC za 623 milionů dolarů. Tyto peníze získala předem oznámeným prodejem konvertibilních seniorních dluhopisů firmy MSTR.
Průměrná nákupní cena za nejnovější bitcoiny na rozvaze Microstrategy činila $67 382 za 1 BTC.
Microstrategy aktuálně vlastní 214 246 BTC za průměrnou nákupní cenu $35 160 za 1 BTC, čímž suverénně vede žebříček největších veřejně obchodovaných držitelů této kryptoměny.
MicroStrategy has acquired an additional 9,245 BTC for ~$623.0M using proceeds from convertible notes & excess cash for ~$67,382 per #bitcoin. As of 3/18/24, $MSTR hodls 214,246 $BTC acquired for ~$7.53B at average price of $35,160 per bitcoin. https://t.co/oeYJGgiuy0
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) March 19, 2024
Jak se dařilo ETF na Bitcoin?
Bitcoinové ETF skončili druhý den v řadě v červených číslech, což se stalo vůbec poprvé od 22. ledna, kdy mezi oním dnem a 25. lednem klesaly čtyři dny v řadě.
V úterý v dolarovém vyjádření odešlo z amerických Bitcoin ETF celkem 326 milionů dolarů, tedy ještě více než 154 milionů dolarů v pondělí.
Graf: Pohyby u bitcoinových ETF podle dní v dolarovém vyjádření
K těmto odlivům přispěla zejména kombinace dvou faktorů – dalších velkých odlivů z GBTC a výrazně menších přílivů v porovnání s předchozími dny u ETF od BlackRock ($IBIT).
Z Grayscale Bitcoin ETF (GBTC) odešlo dalších 6 860 BTC v hodnotě 444 milionů dolarů.
Nejúspěšnější Bitcoin ETF od BlackRock ($IBIT) na druhé straně přidalo jen méně výrazných 74,4 milionu dolarů (1162 BTC) a výrazněji nepřispěl ani druhý nejúspěšnější bitcoinový ETF fond od Fidelity, který zaznamenal příliv 40 milionů dolarů.
Dolarové přílivy do BlackRock ETF byly nejmenší od 7. února.
Graf: Přílivy do BlackRock bitcoin ETF v dolarovém vyjádření (USD)
Zdá se tedy, že zájem o bitcoinové ETF v posledních dnech zpomaluje. V kombinaci s velkými pokračujícími prodeji u GBTC, které mohou mít několik důvodů, jako jsou vysoké poplatky, vypořádání bankrotu Genesis, přesuny do jiných ETF včetně vznikajícího mini BTC ETF od Grayscale, tak vzniká ze strany bitcoinových ETF prodejní tlak, který aktuálně přispívá k poklesu ceny BTC.
Pokud však například dochází k přesunům mezi ETF – z málo výhodného GBTC k jiným ETF, nebo k blížícímu se novému mini Bitcoin ETF od Grayscale, ale s menšími poplatky, tento prodejní tlak může být ostatně jen krátkodobý a může být rychle kompenzován návratem tohoto kapitálu zpět do bitcoinových ETF.
Toto období tak připomíná druhý týden obchodování bitcoinových ETF, kdy cena Bitcoinu klesla. Po korekci však přišel útok na nová cenová maxima.
Vliv halvingu?
Mezi analytiky se spekuluje, že pokles ceny BTC může souviset i s typickými bitcoinovými halvingovými cykly.
Analytik Rekt Capital koncem minulého týdne upozornil, že Bitcoin tento týden vstoupil do „nebezpečné zóny„, ve které před předchozími halvingy v letech 2016 a 2020 předvedl 40% respektive 20% cenovou korekci.
Blížící se halving může motivovat některé těžaře realizovat zisky, čili prodávat bitcoiny, jelikož jejich odměna po halvingu se zmenší o polovinu. Jinak řečeno prodeji si mohou zajistit potřebnou hotovost dopředu.
Této teorii však nenahrává fakt, že BTC tentokrát poprvé v historii už před halvingem překonal předchozí historické maximum. Současná cena Bitcoinu je tak dostatečně vysoká na to, aby byli těžaři finančně v pořádku a nemuseli takto uvažovat.
Onchain Analytik Ki Young Ju uvedl, že aktuální tlak na cenu BTC souvisí především s bitcoinovými ETF a teorii o vlivu halvingu vyvrátil.
„(Po halvingu) přímé náklady na jednu minci stoupnou na přibližně $37 000, ale při ceně $63 000 to už pro těžaře není problém,“ odkázal se na výpočty z jeho platformy.
Fear and Greed index mezitím ukazuje, že z trhu se vytratila extrémní chamtivost. Indikátor klesl na 74 bodů ze 100, což stále značí zónu chamtivosti, ale už ne extrémní, jak tomu bylo v předchozích dnech kdy byl populární index nad úrovní 80.
To může být pozitivním jevem, neboť dlouhodobě velká chamtivost na trhu byla dosud vždy velkým varovným prstem naznačujícím cenovou korekci.
Bitcoin Fear and Greed Index is 74 – Greed
Current price: $61,930 pic.twitter.com/aD5N8L5fF6— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) March 20, 2024
zdroj: Autor, X (Twitter), Coingecko