V sobotu se opět podíváme na on-chain data Bitcoinu, abychom uměli lépe vyhodnotit, jak se změnila situace za několik posledních dní.
Upozorňujeme, že obsah tohoto článku nelze vnímat jako investiční radu.
Turbulence na burzách
V úvodu týdne znepokojil výrazný příliv Bitcoinů na burzy. Z neděle na pondělí totiž na burzách přibyly Bitcoiny v hodnotě 1,9 miliardy dolarů, což byl silný medvědí signál naznačující, že může dojít k cenové korekci. Ta také krátce na to nastala, čili tento indikátor opravdu dobře predikoval další dění.
Vývoj v posledních dnech tohoto týdne však naznačuje, že situace se uklidňuje. Ve čtvrtek ubyly na burzách Bitcoiny v hodnotě 800 milionů dolarů a v pátek až v hodnotě jedné miliardy.
Převody Bitcoinů na burzy a z burz jsou sledované velmi detailně, protože naznačují, zda retail a instituce mají zájem Bitcoiny prodávat nebo je vybírají na soukromé peněženky. Jinak řečeno vklady BTC na burzy jsou považovány za negativní signál, naopak velké výběry jsou vnímané pozitivně.
Graf: Vklady a výběry na burzy za poslední rok (zelená vklady, červená výběry)
Graf: Procentuální bilance BTC na burzách za poslední 3 měsíce
V souvislosti s výběry z burz třeba upozornit na středeční odliv 13 390 BTC z americké směnárny Coinbase, na který upozornila analytika platforma CryptoQuant. Její CEO Ki Young Ju zdůraznil, že takové výrazné odlivy v předešlých týdnech naznačovali velkou institucionální koupi. Podle všeho totiž šlo o přesun BTC na custody peněženky Coinbase, které spravuje tato firma velkým investorům. V předchozích případech při podobných jevech následoval do několika dní začátek dalšího prudšího růstu ceny (viz graf, kde je to pěkně vidět).
13k $BTC flowed out from Coinbase a few hours ago.
It seems those BTC went to multiple Coinbase custody wallets. US institutional investors are still buying Bitcoin at the 48k price.
This is the strongest bullish signal I've ever seen.
Chart 👉 https://t.co/20Dz85Y5mG pic.twitter.com/SC7Fol7CGQ
— Ki Young Ju (@ki_young_ju) February 25, 2021
Indikátory vychladly
Cenovou korekci, kterou jsme viděli v předchozích dnech, nemusíme vnímat z dlouhodobého hlediska jako špatnou. Možná právě naopak. Bitcoin si korekci žádal, což jsme psali už i v předešlém reportu. Vypadá to tak, že několik indikátorů takříkajíc „vychladlo“ a vytvořily Bitcoinu prostor pro nový zdravější růst.
Zajímavý pohled je například na graf počtu bitcoinových velryb (adresy s více než 1000 BTC). Od 8. února do 24. února se neustále snižoval, ale po cenové korekci se začal tento trend opět obracet. Po propadu ceny přibylo za poslední dva dny 23 nových BTC velryb, což může naznačovat, že v trhu byly solventní entity čekající na nákupní příležitost a také to, že v předchozích dvou týdnech se ve větším vybíraly zisky (i některými velrybami).
Častokrát zmiňovaný je indikátor NUPL, který se nebezpečně blížil úrovni euforie / chamtivosti (modrá zóna), která v minulosti přesně predikovala konec býčího trhu. Bitcoin se díky korekci do této zóny nedostal a indikátor klesl do oblasti, v rámci níž byl v minulosti schopen pokračovat v bullrunu.
Z červené zóny se dostalo MVRV-Z skóre, které před cenovou korekcí hlásilo, že Bitcoin je „přehřátý“. Korekce přispěla k tomu, že indikátor, který naznačuje, zda se Bitcoiny obchodují za férovou cenu, se dostal do oblasti, ve které byl v předešlém bullrunu schopen opět růst na ceně.
Po cenové korekci lze konstatovat, že z pohledu on-chain dat se Bitcoin dostal do udržitelnější úrovně. Na rozdíl od minulého týdne žádné z indikátorů v tomto okamžiku neblikají „varovným červeným světlem“.
Špatný signál na Grayscale?
V tomto okamžiku se proto jeví být jako snad nejhorší negativní signál skutečnost, že na Grayscale se v současnosti Bitcoiny a Ethereum neprodávají za prémiovou cenu, ale naopak jsou ve slevě. V případě Bitcoinu se to stalo poprvé za 5 let. Může to naznačovat, že instituce ztrácejí zájem o koupi Bitcoinů. Otázkou však je, zda jen u Grayscale nebo globálně. Grayscale totiž vzniká stále větší konkurence. Podobné, ale levnější „alternativní Bitcoiny ETF“ přinesla firma Arca a kromě toho se nečekaně rychle stal oblíbeným investičním nástrojem Bitcoin ETF v Kanadě.
Shrnutí
Cenová korekce Bitcoinu se očekávala a při zpětném pohledu to vypadá tak, že přišla včas. Vybrali se totiž zisky a trh je v lepší, udržitelnéjší pozici. On-chain data aktuálně vypadají pro Bitcoin dobře. Samozřejmě však ani ty nelze vnímat jako 100% garanci pokračujícího bullrunu. Tyto informace nejsou investiční radou (!!!), avšak doufáme, že vám pomohou lépe se zorientovat v současné situaci.