V době, kdy už není v oblibě tvrdit, že Bitcoin (BTC) je jen nástrojem kriminálníků a teroristů, je v popředí kritik této kryptoměny teze jejího údajného negativního vlivu na přírodu. Objevují se však argumenty, které ji zcela vyvracejí.
Bitcoin (BTC) jako Proof of Work kryptoměna se těží, s čímž souvisí nemalá spotřeba energie. A tato energie může být produkována ze zdrojů, které vytvářejí emise, což negativně ovlivňuje přírodu. Ve zkratce těžba BTC životnímu prostředí nepřispívá – to je základní poselství těch, kteří proti Bitcoinu „bojují“.
Toto téma je však mnohem komplikovanější – těžaři Bitcoinu totiž zdaleka nevyužívají k miningu jen zdrojů energie, které jsou spojeny s vysokými emisemi. Podle dat Bitcoin Mining Council, asociace, která sdružuje těžaře BTC zastupující více než 50% současného bitcoinového hashrate (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC) využívají světoví mineři již z více než poloviny obnovitelné zelené zdroje energie, přičemž její členové dokonce až ze 64,6%.
https://www.kryptonovinky.sk/tazba-bitcoinu-je-opat-zelensia-tvrdi-severoamericky-bitcoin-mining-council/
Studie Daniela Battena odhaluje příležitosti
Ještě dále však ve vyvracení tvrzení, jak Bitcoin vážně škodí přírodě, zašel ve své studii „Quantifying The Carbon Negative Component Of The Bitcoin Network“ environmentalista, filantrop a rizikový kapitalista Daniel Batten, který tvrdí, že „Bitcoin se může stát sítí s nulovými emisemi“. Možné to bude díky tomu, že se výrazně rozšíří proces, při kterém se bude využívat uvízlý metanový plyn k těžbě Bitcoinu, čímž právě těžba BTC zabrání, aby se škodlivý metan dostal do atmosféry.
Metan je přitom hrozivým znečišťovatelem, což potvrzuje to i zpráva Organizace spojených národů (OSN), která označuje snížení emisí metanu za „největší páku, kterou má lidstvo k dispozici, pokud chce zpomalit klimatické změny v následujících 25 letech.“
New research just up
👇https://t.co/jVW9knttKlHighlights
1. Using 24% stranded methane, Bitcoin can be carbon-negative 7.7x over by 2030
2. By increasing hashpower growth 40.2% + using mostly waste-methane, Bitcoin mining would eliminate 0.15°C of climate change by 2045
— Daniel Batten (@DSBatten) August 21, 2022
Proces, při kterém se využívá nadbytečný plyn na těžbu BTC, již funguje a podle posledních studií dokáže snížit emise metanu až o 63%.
,,To znamená, že 1,57% bitcoinové sítě, která již využívá uhlíkově-negativní zdroje, má -4,2% vliv na uhlíkovou intenzitu bitcoinové sítě,“ tvrdí Batten, čímž jinými slovy naznačuje, že pokud by tento typ těžby BTC vzkvétal, v konečné bilanci může Bitcoin své emise dostat blízko nule a tedy být uhlíkově neutrální.
New Report: Bitcoin network carbon negatives growing rapidly#Bitcoin may become the world's first zero-emission monetary system
Highlights
1. 1.6% of the Bitcoin network uses carbon-negative sources like flared gas2. This has a -4.2% carbon impact
👇https://t.co/jejShKp9p9— Daniel Batten (@DSBatten) August 30, 2022
Batten následně odkázal na firmy jako jsou Crusoe Energy v Coloradu, Jai Energy ve Wyaomingu či Arthut Mining v Brazílii, které již nyní pracují v oblasti ropných vrtů, kde využívají plyn, který je vedlejším produktem při těžbě ropy, právě na těžbu BTC, čímž omezují emise.
Těžba BTC v zemědělství
Portál Cointelegraph zmiňuje také těžbu BTC pomocí energie generované z živočišného odpadu, jejíž startup s názvem AmityAge Mining vznikl na Slovensku a stojí za ním Dušan Matuší a Gabriel Kozak.
Farmářský odpad pro těžbu BTC se využívá už i v Irsku, kde odstartoval tento proces jako první severoirský farmář Joe Hall ve spolupráci se společností Scilling Digital Mining. ,,Daniel Batten (autor studie) odvedl skvělou práci při snaze ukázat schopnost těžby Bitcoinu zachytávat metan. Chválení těchto nenáročných spotřebitelů energie teprve začíná a irští farmáři by mohli být dalšími osvojiteli této neuvěřitelné technologie,” komentoval studii Battena CEO firmy Scilling Mark Morton.
Morton doplňuje, že těžba bitcoinů bude v budoucnosti v oblasti zemědělského odpadu stále populárnější a povede k nižším zemědělským emisím. Irské zemědělství je přitom zodpovědné za jednu třetinu irských emisí skleníkových plynů, takže zachytávání těchto odpadních plynů jej nejen že vyčistí, ale zároveň mu zajistí dodatečné příjmy pomocí vytěžených BTC.
Zdroj:batcoinz.com, cointelegraph.com