3. září 2020 se zapíše do historie kryptoměn jako den, během kterého výrazně „krvácely“. Propadla se hodnota celého trhu a otřesy neobešly ani Bitcoin, který zdá se určoval tempo pádu i altcoinům. V době psaní textu se obchodoval těsně nad úrovní 10 tisíc dolarů a byl v minusu přes 9 procent oproti stejnému času 24 hodin zpět.
Bitcoin se v tomto časovém úseku stihl už podívat i pod cenu 10 tisíc dolarů, pod kterou se neobchodoval předchozích sedm týdnů. Až do včerejška přitom podle většiny analytiků konsolidoval mezi cenou 11 250 USD až 12 100 USD s cílem další akumulace před očekávaným odrazem směrem nahoru.
Někteří analytici se však domnívali, že by se mohl opět podívat pod cenou 10 tisíc dolarů, což se nakonec i stalo. Argumentovali tím, že by mohl vyplnit tzv. „CME gap“ na ceně 9700 dolarů.
Tento gap, který můžeme přeložit jako „mezeru“ nastává tehdy, když se trhy agresivně pohybují mimo obchodní hodiny institucionální trhy, kde se obchodují například futures kontrakty na Bitcoinu. V tomto případě na burze CME. Důsledkem toho je, že na grafu se vytvoří cenová mezera, přičemž ta poslední se vytvořila po náhlém růstu Bitcoinu nad 10 tisíc dolarů v polovině srpna. Na CME, kde se v té době neobchodovalo, tedy zůstala nevyplněná „mezera“ (GAP).
doporučujeme:
https://www.kryptonovinky.sk/video-moze-sa-bitcoinu-stat-to-co-zlatu-v-usa-v-roku-1933/
Historie ukazuje, že trhy mají tendenci tyto „gapy“ zpětně vyplňovat, aby se otestovala daná cenová oblast a v tomto případě tedy mohlo jít o test hodnoty 9700 USD.
Nemusí jít nutně o vyplňování Gapu
Toto vysvětlení současného propadu kryptotrhu však není jediné a my osobně (můžeme se mýlit) se spíše přikláníme k jednoduššímu vysvětlení a tím je skutečnost, že kryptoměny jednoduše kopírovaly chování ostatních trhů. Za posledních 24 hodin totiž nepadá jen Bitcoin a altcoiny, ale také akcie, neboť cenový index S & P 500, tedy 500 nejhodnotnějších amerických akcií se propadl o více než 4 procenta.
Pokud je toto vysvětlení propadu správně, pak se opět potvrdilo, že Bitcoin a akcie jasně korelují stejně jako tomu bylo v březnu při velkém propadu trhů po vypuknutí pandemie koronaviru. Na možnou korelaci akcií a kryptoměn jsme upozorňovali v článcích na této stránce opakovaně a vzhledem k tomu, že akcie jsou podle všeho nafouknuté, mohou představovat jeden z nejvýznamnějších negativních fundamentů i pro kryptoměny (z pohledu ceny).
Třetí možností je skutečnost, že americký dolar se na grafu odrazil od několikaletého významného supportu a jednoduše posilování hodnoty dolaru může negativně ovlivnit cenu BTC i zlata.