Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že obyvatelé El Salvadoru nemají, od 7. září, kdy se v této zemi stane kryptoměna Bitcoin (BTC) jako ve vůbec první zemi na světě zákonným platidlem, žádné přehnané očekávání. Spíše to vypadá tak, že většina místních lidí je skeptická a se zákonem o Bitcoinu nesouhlasí.
Průzkum, který realizoval místní Institut veřejného mínění Středoamerické univerzity (UCA) zjistil, že 70% Salvadorců je přesvědčeno, že „Zákon o Bitcoinu“ by měl být zrušen. Kromě toho až 90% obyvatel přiznalo, že kryptoměnám prakticky vůbec nerozumí. Veřejný souhlas s iniciativou prezidenta Nayiba Bukeleho udělat z Bitcoinu zákonné platidlo vyjádřilo pouze 7,64% dotázaných respondentů.
45% obyvatel El Salvadoru se mezitím domnívá, že největším problémem země je chudoba a nezaměstnanost a jsou tu naléhavější problémy, než adopce kryptoměn. 43% zas uvedlo, že národní hospodářství se po přijetí Bitcoinu jako platidla dostane do horšího stavu, než je teď. To dokonce vyústilo i do menších protestů vůči zmiňovanému zákonu, ačkoli z fotografií se zdá, že nebyly velkého rozsahu.
Sindicatos y organizaciones sociales se pronuncian en contra del Bitcóin, en las afueras del Centro Cultural Cívico Legislativo. pic.twitter.com/C9ftS6OfCD
— LPGPolitica (@LPGPolitica) September 1, 2021
Bukeleho čeká náročný boj
Z uvedených výsledků je zřejmé, že prezidenta Nayiba Bukeleho a jeho vládu čeká náročné období, během kterého budou muset přesvědčit občany své země, mezi nimiž je obrovské zastoupení finančně nevzdělaných lidí, že iniciativa podpořit Bitcoin může být pro zemi prospěšná a výhodná.
Že to bude běh na dlouhou trať však naznačují další čísla, ze kterých vyplývá, že značná část zejména starších občanů této země nemá k pochopení Bitcoinu ani blízko. Mnozí totiž uvedli, že Bitcoin je druh cenného kovu – jinak řečeno určité procento Salvadorců ani neví, že jde o digitální statek.
Podle průzkumu UCA 20% lidí opravdu otevřeně přiznalo, že nemají absolutně žádnou představu o tom, co to Bitcoin je. Dalších 70% přiznalo, že kryptoměny nechápou na dostatečné úrovni. ,,Jinými slovy 9 z 10 Salvadorců nemá jasnou znalost o tom, o jaké finanční aktivum jde,“ zhodnotili průzkum jeho autoři z místní univerzity.
Krajinu sužuje chudoba
Světová banka, která odmítla pomoci zemi s integrací Bitcoinu uvádí, že v El Salvadoru aktuálně žije pod hranicí chudoby až 22,8% obyvatel. Průměrný roční příjem je pouze 3 800 dolarů. Přesto prezident Bukele použil 150 milionů dolarů z 500 milionové půjčky od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci (CABEI) na podporu adopce Bitcoinu. Původně byly tyto peníze určené na rozvoj malých a středních podniků.
https://www.kryptonovinky.sk/el-salvador-schvalil-bitcoin-trust-v-hodnote-150-milionov-dolarov/
Vláda se snaží lidem Bitcoin vysvětlit
Zmiňované peníze mají být určeny na podporu vzdělání a adopce Bitcoinu v zemi. Každý dospělý Salvadorec, který si po 7. září nainstaluje státní kryptopeněženku Chivo na ni dostane Bitcoin v hodnotě 30 dolarů. V zemi se také buduje 200 bitcoinových automatů a také 50 směnáren s vyškolenou obsluhou, která by měla místním obyvatelům vysvětlit, jak Bitcoin používat.
Estamos construyendo 50 puntos Chivo distribuidos por todo nuestro país 🇸🇻
En ellos se podrá depositar y retirar dinero (sin comisiones) y habrá personas listas para asesorar en cómo descargar y utilizar la billetera electrónica y los cajeros.@chivowallet #Bitcoin #PuntosChivo pic.twitter.com/unT8rOTR7f
— Nayib Bukele (@nayibbukele) August 31, 2021
Zasvěcení věří, že Bitcoin by mohl časem Salvadorcům ušetřit nemalé peníze z remitencí. Do země podle odhadů ročně míří ze zahraničí přes 400 milionů dolarů, ale nemalé procento z těchto peněz jde „do kapy“ zprostředkovatelským službám skrz poplatky. Pokud by místo nich použili obyvatelé této chudé země na převod peněz přes hranice Bitcoin, mohli by ušetřit nemalé finance.
Závěr
Výsledky průzkumu vzhledem k nevzdělanost místních obyvatel nejsou vůbec překvapující. Pokud někdo nerozumí tomu, co je to Bitcoin, těžko bude souhlasit s tím, aby se státní peníze utrácely na jeho podporu. El Salvador se pustil do experimentu, který nemá ve světě obdoby. Ostatní země v čele s méně rozvinutými budou v následujících měsících pozorně sledovat, co z toho vzejde.
Další zajímavé články
Před lety nepředstavitelné. Bitcoin se prodírá do amerických bank
Twitter vám umožní přidat si k účtu adresu kryptoměnove peněženky
zdroj: cointelegraph.com