Opět si jednou procházíme ne zrovna lehkým obdobím, a to jak pro Bitcoin (BTC), tak pro celý trh kryptoměn. Muskovi tweety způsobují paniku a zdá se, že budoucnost je nejistá. Není se tedy co divit, že tradeři na burzy poslali nejvíce coinů od velkého pádu v březnu 2020.
Bitcoin si z tohoto pohledu přesto vede stále dobře. Když se totiž zahledíme na platformy, které monitorují dění pomocí on-chain dat, jako jsou Glassnode a CryptoQuant, tak zjistíme, že příliv BTC na burzy 13. května zaznamenal nejvyšší hodnoty za poslední rok.
Příliv skoro 30 000 BTC ve znamení obav
Vyvolávání strachu podpořilo mnoho zpráv od významných osobností, ať už tweetů Elona Muska ohledně zrušení přijímání plateb v Bitcoinu Teslou, prodeje „psích coinů“ od zakladatele Etherea Vitalika Buterina nebo jeho provázanost na akciové trhy. Když se včera začaly šířit zvěsti o vyšetřování regulačních orgánů Spojených států vedenému proti Binance, jedné z největších kryptoměnových burz vůbec, bylo to dost špatných okolností na to, aby dohromady zapříčinily pád BTC až na $46 000.
Cena BTC se však postupně vyšplhala zpátky nad $50 000, kde se drží i v průběhu dneška. Na trzích je však stále cítit nejistota a obavy z dalšího vývoje.
O to zajímavější je podívat se na dostupná data, která poskytují pohled na dosavadní chování traderů. V tomto světle můžeme prohlásit, že si Bitcoin vedl ještě docela dobře.
Příliv na burzy ve čtvrtek zaznamenal 30 000 BTC (1,47 miliardy USD) a následné likvidace dosáhly celkových $200 milionů během pouhých 10 minut nejvyšší cenové volatility.
Jak během pátku poznamenal známý analytik William Clemente: „Včerejšek byl dnem největšího přílivu na burzy od březnového pádu minulého roku. Vzhledem k tomuto a $200 zlikvidovaných milionů v 10 minutách se BTC držel statečně.“
Jeho slova jen potvrzují, že vše mohlo dopadnout mnohem hůře a že nákupní tlak býků na trhu dokázal i přes nepříznivé okolnosti hlubší pád Bitcoinu zastavit. Alespoň prozatím.
Hrozba velryb přetrvává
Je pravda, že mnoho investorů přečká nejisté období a „schovají“ své prostředky do stablecoinů. Nemusí si je tedy hned směnit do hotovosti. Jakmile se situace na trzích uklidní, můžeme očekávat, že začnou nakupovat své pozice zpátky, aby využily výhodných vstupů během současného propadu, následkem čehož dojde opět ke zvýšení odlivů z burz.
Na druhou stranu je dobré zmínit, že velryby na burzy stále posílají svoje prostředky, což může znamenat, že ještě dojde další hlubší korekci. Jak poznamenává na svém Twitteru Ki Young Ju, CEO analytické platformy CryptoQuant: „Pokud obchodujete s deriváty, v krátkém horizontu buďte opatrní. (Obrazně řečeno) velryby vkládají $BTC na burzy.“
Příliv prostředků na burzách vždy značí nebezpečí začátku další korekce, protože jejich držení na burzách má pochopitelně zřejmý účel – jejich prodej. K tomu však nemusí vůbec dojít, pokud se trh bude vyvíjet příznivým směrem. Je proto potřeba prohlášení od CEO CryptoQuantu nebrat na lehkou váhu a zůstat obezřetný.
Ukazatel Fear & Greed Index signalizuje největší strach za poslední rok
Tento fakt dokládá i celkový sentiment na trhu. Známý ukazatel „strachu“, Crypto Fear & Greed Index jen podtrhává, že převládají obavy z dalšího vývoje, protože ten se momentálně také nachází na nejnižších hodnotách za poslední rok.
Tento index poměrně komplexně mapuje dění na kryptoměnové scéně z nejrůznějších zdrojů dat a měří je pomocí několika kategorií, které pak převádí na jednu ucelenou hodnotu. Ukazatel se tak stal populárním a poměrně věrným zrcadlem tržního chování.
Ještě začátkem týdne v pondělí index ukazoval číslo 72/100, což značilo „chamtivost“. Jenže již zmíněné události obrátily celé dění vzhůru nohama. Takže k pátečnímu dni index ukazuje 26/100, oznamující „strach“ a málem už tak vstupuje do „extrémního strachu“. Ten je nejnižším stupněm nálady na škále celého ukazatele.
Tentokrát se však i přes tyto obavy zdá, že se Bitcoin ze špatných zpráv „otřepal“ a přečkal korekci vcelku dobře. Jak poznamenal známý trader Scott Melker: „Pokud akciový trh může přečkat globální pandemii, jsem si jistý, že Bitcoin může přežít tweet.“
Vrátí se vše nakonec do normálního stavu?
Vše nasvědčuje tomu, že proběhlá korekce byla jen jakousi „přeháňkou“, způsobenou nahromaděním několika špatných zpráv. Všeobecný dlouhodobý vývoj Bitcoinu je stále pozitivní. Tento pohled sdílí i někteří analytici.
„Elonův Dump se nyní zotavuje,“ trefně poznamemenal oblíbený analytik Willy Woo, který si dnes již všimnul obratu v přílivech a odlivech na burzách. To značí snahu celého trhu o využití příležitosti.
Změnu ve vývoji směrem k lepším zítřkům podtrhává i pokračující narůstající počet stablecoinů na burzách, které poskytují dostatečnou nákupní sílu připravenou vstoupit na trh hned jak se nálada začne otáčet.
V neposlední řadě nadcházející bullish scénář podporuje i Rafael Schultze-Kraft z analytické platformy Glassnode, který se podíval na funding sazby používáné na trzích s futures. Ty se totiž už stačily vrátit na jejich původní hodnoty před korekcí.
„To bylo rychlé: funding sazby se opět překlopily na kladnou stranu. Longy se vrací k placení shortům,“ doprovodil svým komentářem přiložený graf.
Na závěr se nám tedy dere na mysl osvědčené pravidlo: „Buy the dip“.
Kdo totiž dokáže využít krátkodobého strachu ostatních, z dlouhodobého hlediska na něm může jen vydělat. Toto ale v žádném případě není investiční rada. Jenom je zkrátka dobré zachovat si chladnou hlavu a nepanikařit. Takové nastavení mysli vám samo o sobě často dá nejvíc.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. cointelegraph.com