Bitcoin (BTC) se ze středy na čtvrtek obchodoval i pod cenou $60 000, přestože tuto korekci BTC zatím ustál a je na ceně $62 000. Jde však stále o téměř 3 % nižší hodnotu, než ve středu ráno.
Ostatní kryptoměny většinou také oslabily s výjimkou Binance Coin, který stoupl téměř o 3 %. Ethereum kleslo o 2 %, Dogecoin o 4 % a Toncoin až o 5 %. Ostatní přední kryptoměny oslabovaly mírněji.
Fear and Greed index Bitcoinu klesl na 57 bodů ze 100, což je stále chamtivost, ale už jen minimální. Včera byl na úrovni 67 bodů a před měsícem na úrovni 79 bodů, čili v zóně extrémní chamtivosti.
Většinou platí, že když je index v zóně extrémní chamtivosti, BTC čeká korekce, což se stalo opět i tentokrát. Naopak když je v neutrální zóně nebo zóně paniky, vyplatí se ho většinou dokupovat.
Náladě na kryptotrhu nepřidává korekce na akciových trzích, které se dostaly do zóny paniky a ani geopolitické napětí, na něž reagoval prudkým poklesem již v sobotu po zprávách o útocích Íránu na Izreael. Index S&P500 klesl již čtvrtý den v řadě.
Bitcoin ETF opět v červeném
Americké bitcoinové ETF pokračují v sérii odlivů od minulého pátku, tedy včetně středy již čtvrtý den v sérii.
Ve středu z nich odešlo v celkové bilanci 165 milionů dolarů (2 701 BTC). Přispěl k tomu odliv 133 milionů z GBTC, ale také odlivy z Ark21 Shares (-$43M) a Bitwise (-$7M).
BlackRock naakumuloval bitcoiny za 18 milionů dolarů, ale byl jediným akumulačním bitcoinovým fondem včerejšího dne.
Přestože bitcoinové přílivy zdaleka nenapodobují březen, kdy se do nich lilo v průměru 500 milionů dolarů denně, mnozí stále věří, že jde o fundament, který změní současný růstový cyklus.
Ivo Georgiev, CEO firmy Ambire, si myslí, že ETF sehrají v období po halvingu zásadní roli.
,,Tento halving je jiný, protože BTC získalo institucionální schválení v podobě ETF, takže ho sleduje mnohem více retailu a také institucí. Nejde se úplně v pozadí, tedy v pozadí, jak tomu bylo dříve. Není to jen párty pro kryptonativce,” uvedl.
K růstu ceny by kromě amerických ETF měly po halvingu přispět i ty, které byly schváleny v Hongkongu.
„Stále více a více ETF oznámených globálně znamená příliv ‚čerstvých‘ prostředků, které dříve nebyly v kryptoměnách, takže toto je faktor, který většina analytiků stále považuje za podceňovaný z hlediska rozsahu příchozích prostředků. Není to jen BlackRock a Grayscale a Hong Kong, ale přijde mnoho dalších, v takové velikosti, jakou kryptoměny ještě neviděli,“ avizuje další scénář Patrick Mullin, GEO společnosti Mantra.
Mullin jmenoval i důvody propadu ceny v předchozích dnech – mělo jít hlavně o geopolitiku a konflikt mezi Íránem a Izraelem. Poznamenal, že kryptoměny reagovaly na tyto zprávy jako první, ale pozitivní je, že hned byl vidět odraz.
,,Trh s kryptoměnami se pohybuje rychleji, než jakýkoli jiný trh na planetě, takže takové události odrážejí téměř okamžitě, co se dějí. Řeknu však, že odraz (ceny) byl vidět hned v zápětí, což je z dlouhodobého hlediska velmi optimistické.“
O téma halvingu je velký zájem
Bitcoinový halving, který se podle průběžných výpočtů uskuteční v ranních sobotních hodinách středoevropského času, si mezitím ptá zvýšenou pozornost.
Podle dat z Google Trends dosáhlo skóre vyhledávání pojmu „Bitcoin halving“ úrovně 45 bodů (nejvíce za poslední rok), přičemž Google predikuje, že ke konci měsíce dosáhne úrovně 100, tedy nejvyšší možné.
Největší zájem o vyhledávání informací o halvingu, který sníží odměnu pro těžaře BTC po čtyřech letech opět o polovinu z 6.25 BTC na 3.125 BTC z 1 blok, je v Nigérii, Nizozemsku, Švýcarsku, na Kypru a ve Slovinsku.
Zdroj: Autor, X (Twitter), Coingecko, Cointelegraph, Google Trends