V době, kdy Bitcoin (BTC) opět vytvořil své nové all-time-high, když překonal cenu 25 tisíc dolarů, jsme se podívali na několik zajímavých čísel, které vyjadřují jeho výkonnost v roce 2020. Zatímco v případě ceny totiž překonal po obrovském březnovém propadu snad i ty nejoptimističtější očekávání, ne ve všech ostatních ukazatelích je na svém historickém vrcholu.
Tržní kapitalizace a dominance
Ještě dříve než Bitcoin vytvořil své cenové historické maximum, překonal v roce 2020 svojí rekordní tržní kapitalizaci před třemi lety. Stalo se tak díky tomu, že aktuálně existuje o více než 1,5 milionu BTC více, než v onom období v roce 2017. V době psaní tohoto článku je kapitalizace Bitcoinu už 460 miliard dolarů, zatímco v roce 2017 dosáhla vrcholu na úrovni 330 miliard dolarů . Zároveň výrazně stoupla jeho dominance na celém trhu. Aktuálně se v Bitcoinu soustředí téměř 70% celého kapitálu kryptotrhu. Důležité je upozornit, že zatímco Bitcoin už stojí v době psaní tohoto článku jednoznačně nejvíce ve své historii, ve všech kryptoměnách je aktuálně peněz stále méně, než na přelomu let 2017 a 2018. Současná kapitalizace celého trhu je totiž kolem 660 miliard dolarů, zatímco v onom období byla přes 800 miliard USD.
Míra vyhledávání
Jedním z ukazatelů, které vyjadřují nakolik je Bitcoin ve světě středem zájmu, jsou údaje z Google Trends. Ty totiž vypovídají o tom, jak výrazně se o něj běžní lidé zajímají. Nuž a přestože Bitcoin letos překonal své cenové maximum, v tomto ukazateli ještě na šílenství retailu ze závěru roku 2017 výrazně ztrácí. Podle aktuálních čísel je o vyhledávání informací o Bitcoinu zhruba podobný zájem jako v říjnu 2017. Na prosinec 2017 a leden 2018 však ztrácí ještě více než trojnásobek.
Akademická práce
Zajímavým ukazatelem, na který upozornil portál Decrypt, je růst akademického zájmu o Bitcoin. Ten v roce 2020 zaznamenal prudký růst. Podle Google Scholar, který indexuje plné texty nebo metadata vědecké literatury v celé škále publikačních formátů a disciplín, byl Bitcoin v roce 2020 zmíněný 15 800-krát z celkového počtu 97 800 zmínek. Pokud jde o slovo blockchain, to bylo zmíněno v tomto roce 33,8 tisíc krát z celkového počtu 205 000 zmínek. Pro lepší ilustraci, v roce 2009 byl Bitcoin v akademických pracích zmíněný pouze 371-krát a blockchain 140-krát.
Těžba bitcoinu a nové rekordy
Důležitým fundamentem, který podtrhuje zdraví bitcoinového ekosystému, je růst zájmu o jeho těžbu. Ta dosáhla v průběhu tohoto roku několik nových rekordních maxim v podobě výpočetní síly vynaložené při jeho těžbě. Bitcoin je díky tomu bezpečnější, než kdykoliv předtím. Během roku 2020 bylo důležité, že nic na tom nezměnil ani halving, tedy snížení odměny pro těžaře za vytěžení jednoho bloku o polovinu z 12.5 BTC na 6.25 BTC.
Obchodování Bitcoinu
Tento rok byl pro Bitocin rekordní i pokud jde o objemy obchodů. Podle společnosti Messara, která vede údaje jen o objemech 10 největších respektovaných burz, ze kterých jsou tato data očištěna o takzvaný wash trading, dosáhl Bitcoin rekordních objemů obchodování v listopadu 2020 v podobě 114 miliard dolarů. V rekordním měsíci roku 2017 přitom šlo „jen“ o 88,5 miliardy dolarů. Upozornit třeba, že tato čísla jsou zhouba 9x nižší, než oficiálně reportované objemy obchodování, které pocházejí od burz, které podle všeho uměle nafukují čísla, aby vypadala atraktivnější pro své zákazníky.
Bankomatů přibývá
Zajímavým ukazatelem, který potvrzuje, že trh s kryptoměnami postupuje, je počet nově vzniklých bitcoinových bankomatů. V roce 2020 jejich počet rostl rekordním tempem. Aktuálně je na světě minimálně 13 400 „bitcoinmatů“, zatímco koncem minulého roku jich bylo 6039 a před 10 lety jen 460. Převážná část z nich se nachází v USA, kde jejich počet roste i nejrychlejším tempem, zatímco v Evropě stoupl za poslední rok mnohem mírněji – z 943 na 1251.
Počet aktivních adres
Počet aktivních bitcoinových adres v průběhu roku 2020 výrazně stoupl, ale nedokázal překonat historická maxima ze závěru roku 2017, kdy jich bylo v průběhu prosince přes 850 000. Zatímco v úvodu tohoto roku byl počet aktivních adres 480 000, na jeho konci překonal 700 000. Aktuálně existuje více než 67 000 adres, na kterých se nacházejí Bitcoiny v hodnotě více než jednoho milionu dolarů. Nejvíce adres však obsahuje hodnota mezi 0.001 a 0.01 BTC a jen 1,7% adres disponuje více než 1 BTC.
Adopce Lightning Network
Technologií, která má vyřešit problémy škálování a vysokých poplatků na první vrstvě Bitcoinu, je Lightning Network. Toto řešení postavené nad první BTC vrstvou, zaznamenalo v roce 2020 růst své adopce. Zatímco v úvodu roku totiž existovalo 4923 aktivních nodů (uzlů), na jeho konci v prosinci už jde o více než 9000 nodů, což představuje téměř 60% meziroční růst. Od března se hodnota vázána ke všem Lightning Network kanálům neustále zvyšovala na současných téměř 25 milionů dolarů. Počet Lightning kanálů však rostl v roce 2020 pouze mírným tempem – z 27 927 v lednu na 33 438 k 23. prosinci, tedy přibližně o 20%.
V souvislosti s Ligthtning Network je důležité, že burzy postupně přistupují k jeho využívání. V roce 2020 tak učinil Birfinex a na úvod roku 2021 oznámila tento plán americká burza Kraken. Přesto však Lightning Network nadále bojuje s centralizací, protože většina Bitcoinů dostupných v této síti je ovládána malým zlomkem uzlů. ,,Asi 10% uzlů ovládá 80% celé sítě,“ upozornil generální ředitel NewsCrytpo Vid Gradisar.
Aktivita vývojářu
Jak upozornil portál Decrypt, bitcoinoví vývojáři patří mezi nejaktivnější. Podle údajů CryptoMiso, která sleduje počet komitátů na GitHub, jsou aktuálně na třetím místě za vývojáři kryptoměn Chainlink a Lisk. Aktivita v souvislosti s Bitcoinem na GitHub má však suverénně nejvíce pozorovatelů, což v podstatě znamená, že o vývoj bitcoinu je z pohledu sledující odborné komunity suverénně největší zájem.
Tokenizace Bitcoinu
Zajímavým trendem roku 2020 byla tokenizace Bitcoinu, díky čemuž bylo možné takový druh „Bitcoinu“ postavený mimo jeho samotný ekosystém, využít v rámci různých Defi projektů. Nejoblíbenějším se stal tzv. WrappedBTC, ERC-20 token, který je krytý Bitcoin skrz smart kontrakty v poměru 1: 1. Jeden WrappedBTC je tedy hodnotově roven jednomu Bitcoinu, avšak běží na blockchainu Ethereum a je tedy možné využít ho v defi, například skrz Compound nebo Uniswap. Podle aktuálních dat existuje již více než 115 700 WBTC, tedy Bitcoinů uzamčených na Ethereum tímto způsobem. Směrem do budoucna se o tokenizaci Bitcoinu mluví také jako o alternativě, jak řešit problém škálování BTC pokud neuspěje adopce Lightning Network. Pravdou, ačkoli se to mnohým fanouškům BTC nemusí líbit, je, že adopce takového tokenizovaného BTC probíhá mnohem rychleji.
zdroj: decrypt.co