El Salvador je první zemí, která učinila z Bitcoinu zákonné platidlo, ale rozhodně ne poslední. Myslí si to generální ředitel známé kryptoměnové burzy BitMEX Alexander Höptner.
CEO BitMEX Alexander Höptner se k tomuto tématu vyjádřil v minulém blogovém příspěvku, v němž dospěl k závěru, že v adopci Bitcoinu sehrají v následujících letech klíčovou roli zejména rozvojové země.
,,Moje předpověď je, že do konce příštího roku budeme mít nejméně 5 zemí, které akceptují Bitcoin jako zákonné platidlo. Všechny budou rozvojovými zeměmi,“ napsal velmi odvážnou predikci.
Podle Höptnera budou v adopci Bitcoinu těmito státy hrát hlavní roli tři klíčové faktory:
- Rostoucí potřeba levnějších a rychlejších mezinárodních převodů – remitencí
- Masivní inflace národních fiatových měn
- Politické problémy
Remitence, inflace a využití Bitcoinu
Převody se posílají zejména do rozvojových zemí. Ty podle dat, které má k dispozici Höptner, přijímají až 75% globálních remitencí. Problém je však ten, že z těchto peněz si značný kus koláče odkrojí zprostředkovatelé těchto transakcí – jde o desítky procent. Bitcoin v kombinaci s technologií Lightning Network tento problém může efektivně vyřešit. Podle prezidenta El Salvadoru Nayiba Bukeleho se už po prvním měsíci v jeho zemi používá BTC na přibližně 9% remitencí. Pokud je tento údaj pravdivý, už nyní Salvadorci dokáží díky Bitcoinu ušetřit nemalé peníze.
Pokud jde o inflaci, Bitcoin je volatilní a tak možná není v současnosti nejlepším hedžem vůči inflaci v západním světě. Höptner však uvedl, že například v Turecku, kde je inflace 19,2%, je to zcela odlišné. V zemích, kde rychle klesá hodnota jejich místní měny dává Bitcoin jednoduše stále větší a větší smysl.
El Salvador poslouží jako příklad
Höptner se domnívá, že odvážné rozhodnutí El Salvadoru udělat z Bitcoinu zákonné platidlo usnadní dalším zemím jejich první krok. Na druhou stranu si uvědomuje, že takové rozhodnutí bude vnímáno jako politické a tedy bude závislé na samotných politicích a místních vládách. Selhání v počátečním bodě osvojení Bitcoinu na státní úrovni by mohlo být velmi negativní reklamou a omezit pokusy jiných zemí o totéž. I proto je El Salvador aktuálně v centru pozornosti.
Podobný názor jako Höptner vyjádřil nedávno i CEO Input Output a hlavní tvář kryptoměny Cardano Charles Hoskinson. Ten uvedl, že kryptoměny v dohledné době přijme mnohem více zemí. I samotné Cardano má rozjetou intenzivní spolupráci v Etiopii, kde její blockchian využijí ve školském systému a později možná i na rozsáhlejší úrovni (v závislosti na úspěchu pilotního projektu). Whitsleblower Edward Snowden se také přiklání k názoru, že adopce Bitcoinu může směřovat až ke státní úrovni a nyní je období, které by vlády měly využít k tomu, aby si Bitcoin zařadily do své rozvahy.
zdroj: cointelegraph.com