Generální ředitel makléřské společnosti Euro Pacific Capital Peter Schiff si myslí, že kryptoměna Facebooku, která by měla být představena již tento týden, překoná Bitcoin ve stabilitě a poplatcích. Anthony Pompliano se naopak domnívá, že ho výborně doplní a pomůže k jeho růstu.
Kryptoměna Facebooku, která se má nakonec jmenovat „Libra“ (ale zmiňuje se název GlobalCoin) se podle Schiffa stane pro Bitcoin vážnou konkurencí. Facebook se bude totiž snažit, aby uspěla tam, kde se o to snaží Bitcoin, tedy v zemích s vysokou inflací a nezdravým bankovním systémem. Její výhodou bude, že bude mít stabilní cenu vázanou na balík fiatových měn a bude tedy mnohem jednodušším a levnějším médiem výměny než je Bitcoin.
Facebook's new crypto currency "Libra" is bad news for Bitcoin. Facebook will target the very market Bitcoin is counting on for growth, the unbanked in nations with high inflation. Libra will be stable, and much easier and cheaper to use as a medium of exchange than Bitcoin.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) June 14, 2019
Libra by měla mít oproti Bitcoinu jednu velkou výhodu – nulové poplatky za transakce, což jí poskytne jedinečné postavení v odvětví finančních služeb. Otázkou bude, zda tím bude konkurovat přímo Bitcoinu. Zatímco Shiff si myslí, že ano, známý obhájce Bitcoinu Anthony Pompliano s tím razantně nesouhlasí.
,,Není to pravda. Ve skutečnosti to bude přesně naopak,“ napsal na Twitteru. ,,Je to stejné jako u restaurací na křižovatce. Čím jich tam bude víc, tím to bude pro všechny lepší.“
Pompliano zároveň vyzval Shiffa k sázce o 10 Bitcoinů, že hodnota Bitcoinu bude za 5 let více než 100 000 dolarů. Shiff ji však pravděpodobně odmítne. Myslí si, že Pompliano je vůči němu zaujatý.
Do diskuse se zapojil i bitcoinový odborník Andreas Antonopoulos, který přišel s diplomatickou odpovědí. Domnívá se, že nevýhodou kryptoměny Facebooku je její centralizovaný charakter a proto by jí neměl být Bitcoin ohrožen.
Facebook jako největší sociální síť na světě má jednu velkou konkurenční výhodu – téměř 2,4 miliardy uživatelů, pokud počítáme všechny aplikace, které tento gigant vlastní. Pro svou kryptoměnu už zajistil nemalé investice od společností, které se chtějí spolupodílet na tomto projektu. 10 milionů dolarů ochotně přispěli Visa, Mastercard, Paypal či Uber. Tyto společnosti se budou díky tomu po boku mnoha dalších podílet na funkčnosti celé sítě.
Přesto je velmi sporné, jak to bude s již zmiňovanou decentralizovaností, tedy tím, co je pro mnohé investory a skutečných věřících v Bitcoin nejpodstatnější. Anonymita, decentralizovanost a nezávislost dělají z Bitcoinu investiční alternativu, jaká nemá ve finančním světě obdoby a přestože kryptoměna Facebooku bude fungovat na podobných technologiích, v tomto směru se Bitcoinu nikdy nevyrovná.
Nevýhodou Bitcoinu je však jeho finanční nestálost a vysoká volatilita. Jenže z dlouhodobého hlediska jsou nestabilní i fiatové měny. Dolar také ztrácí neustále na hodnotě a kryptoměna Facebooku bude vázána právě na tyto měny. Bitcoin se tedy může stát v budoucnu vítězem díky tomu, že má omezené množství a je deflační měnou. Zda mu to pomůže k tomu, aby se stal platidlem je velmi sporné. Jako uschovatel hodnoty však perspektivu rozhodně má.
Předvídat dnes vliv kryptoměny Facebooku na Bitcoin je velmi náročné. Musíme ale konstatovat, že jde o velkou příležitost pro adopci kryptoměn jako takových. Facebook tento průmysl svým projektem propaguje tak, jak se to dosud nikomu nepodařilo. Jeho kryptoměna se stane digitálním „fiatem“ nového druhu a od něj už není daleko k investici do digitálního zlata (rozuměj Bitcoinu). Uvidíme jestli opravdu taková paralela vznikne, nebo ne. Bitcoin však nikam neodchází.