Obrovská bitcoinová transakce, která vzbudila pozornost i známého Twitter účtu Whale Alert, který upozorňuje na velké transakce s potenciálem ovlivnit cenu bitcoinu, zaujala bitcoinovou komunitu hned z několika důvodů.
Prvním důvodem byla skutečnost, že šlo o transakci 94 504 BTC v hodnotě přibližně 1 miliardy dolarů.
Druhým faktem, který vzbudil pozornost je, že se zatím nepodařilo zjistit, kdo tuto transakci realizoval. Při transakcích ve vysokých hodnotách se to přitom poměrně často daří. Realizují je totiž většinou velké burzy, u kterých je známo, které peněženky jim patří. Nebo jde o transakce mezi peněženkami, které již delší dobu akumulují obrovské množství BTC a jsou detailně sledovány. V tomto případě je tento údaj neznámý, ačkoli se spekuluje, že transakce by mohla souviset s připravovaným spuštěním obchodování na reálných Bitcoinech vázaných Bitcoin futures na Bakkt.
Třetím důvodem, který zaujal, byl vysoký poplatek, který byl za transakci zaplacen. Šlo až o 700 dolarů (480 satoshi za bajt). V době, kdy se transakce realizovala, však bylo možné realizovat transakci v nejbližším bloku (10 minut) již za poplatek kolem 23 satoshi/bajt. To znamená, že odesílatel transakce zaplatil zhruba 20krát více, než musel. Poplatky za transakce se dají nastavit i manuálně – čím se odměna pro těžaře nastaví na vyšší hodnotu, tím méně bloků musí uživatel čekat na potvrzení transakce. V tomto případě odesílatel transakce zřejmě chtěl, aby se realizovala v nejbližším možném čase a byl ochoten za to pořádně připlatit.
Při nákladech na transakci je dobře zmínit i stále poměrně nedávnou minulost, kdy při největším bitcoinovém bullrunu koncem roku 2017 byly průměrné náklady na bitcoinovou transakci v určitý čas přes 50 dolarů. V roce 2019 jsou poplatky přesto, že cena bitcoinu roste, stále poměrně nízké. S ohledem na budoucnost však Bitcoin potřebuje, aby byly transakce expresně rychlé a levné (blízko nule). I proto se velké očekávání vkládají do technologie Lightning Network.
zdroj: cointelegraph.com