El Salvador bude odkládat spuštění avizovaných bitcoinových dluhopisů, dokud se neuklidní volatilita BTC a nezlepší se všeobecné podmínky na globálních trzích pro probíhající rusko-ukrajinskou válku.
Takto odůvodnil odklad prvních bitcoinových dluhopisů na světě ministr financí El Salvadoru Alejandro Zelaya, který tak učinil shodou okolností ve stejnou dobu, jako Amnesty International obvinila salvádorské úřady z „porušování lidských práv a kriminalizace lidí žijících v chudobě“.
Zelaya se k bitcoinovým dluhopisům, které měly být vydány v hodnotě 1 miliardy dolarů a měly sloužit také k financování vybudování Bitcoin City, vyjádřil v rozhovoru pro zpravodajský program Fente a Frente (tváří v tvář), kde na otázku, kdy budou spuštěny odpověděl:
,,Zatím ne, cena Bitcoinu je nadále narušena válkou na Ukrajině. V krátkodobém horizontu jsou variace konstantní, ale z dlouhodobého hlediska má vždy tendenci se zhodnocovat. Je to budoucnost a existuje ekonomická inovace (v bitcoinech), na kterou musíme vsadit.“
Původně měli přijít již v březnu 2022
BTC dluhopisy se měly původně uvést na trh v polovině března 2022, ale Zelaya už tehdy odůvodnil jejich odložení nejistou geopolitickou situací, přičemž jako možné datum jejich spuštění zmínil září 2022.
Mezitím se v souvislosti s El Salvadorem se objevovaly pochybnosti, zda dokáže země splatit dluhopis v hodnotě 800 milionů dolarů splatný v lednu 2023, v důsledku čehož ratingová agentura Moody’s snížila této zemi rating odůvodněním, že její „plán financování není dostatečně důvěryhodný“.
Vláda El Salvadoru nakupuje BTC od září 2021, kdy udělala z BTC zákonné platidlo. Naposledy tak učinila 9. května, kdy prezident Nayib Bukele oznámil, že koupili dalších 500 BTC. Současná hodnota bitcoinů, které jsou oficiálně v držení této středoamerické země, je přibližně 35 milionů dolarů.
Amnesty International odsuzuje Bukeleho praktiky
Pokud jde o výše zmíněná obvinění Amnesty International, ta souvisí s postupy prosazovanými Bukelem poté, co 27. března v důsledku zvyšujícího se počtu vražd v zemi vyhlásil výjimečný stav. Organizace bránící lidská práva však tvrdí, že při prosazování práva volí vůči podezřelým nedemokratické postupy, mezi něž patří podkopávání práva na obhajobu, nerespektování presumpce neviny či omezení přístupu k nezávislému soudci.
Během razie v El Salvadoru po vyhlášení výjimečného stavu bylo uvězněno více než 35 000 lidí, přičemž nárůst počtu zatčení způsobil, že 1,7 % obyvatel země nad 18 let skončilo za mřížemi, což vedlo k přeplnění vězeňské kapacity o více než 250 %.
Prezident Naiyb Bukele je přesto podle průzkumů veřejného mínění v zemi nadále populární a mnozí obyvatelé jeho tvrdou politiku a zásahy vůči gangům schvalují. Podle nejnovějšího průzkumu, který byl publikován 1. června, má prý až 87% podporu obyvatelstva. Otázkou však je, do jaké míry lze tento průzkum hodnotit za objektivní. Mezitím se Bukele na Twitteru pochlubil tím, že počet vražd v zemi začal výrazně klesat.
Finalizamos el miércoles 1 de junio, con 0 homicidios en el país. pic.twitter.com/zu6Pk3K3xl
— PNC El Salvador (@PNCSV) June 2, 2022
Zdroj:cointelegraph.com