Kryptoměnový index strachu a chamtivosti (Crypto Fear & Greed Index) v současnosti dosahuje nejnižších úrovní od ledna 2023. Včera klesl na úroveň 27 bodů ze 100 a dnes dosahuje úrovně 28, což reprezentuje úrovně strachu na kryptoměnovém trhu.
Tlak německé vlády a Mt. Gox
Negativní tržní sentiment podporuje zejména německá vláda, která stále prodává Bitcoin (BTC) a zkrachovalá kryptoměnová burza Mt. Gox, která vyplácí své věřitele.
Německá vláda nově přesunula dalších 276 milionů USD v Bitcoinu na svou prodejní adresu. Data od Arkham Intelligence zároveň naznačují, že německá vláda stále drží přibližně 22 800 BTC.
Pravděpodobně z důvodu těchto událostí se cena Bitcoinu během dvou posledních dvou týdnů propadla z přibližně $63 000 na minima kolem $53 570. Od té doby však posiluje, přičemž z úterý na středu stoupla cena zpět nad $59 000.
Jak funguje index Fear and Greed?
Index strachu a chamtivosti ukazuje aktuální náladu na trhu od strachu, přes neutrální náladu až po extrémní chamtivost. Investor by však měl rozumět tomu, jak funguje jeho úspěšnost.
Období, kdy je index v zóně chamtivosti, se totiž ukazují jako ne ideální pro koupi BTC. Většinou po obdobích chamtivosti totiž přijde cenová korekce, která se dostavila i tentokrát. Jen pro ilustraci ještě před měsícem byl tento index právě v zóně chamtivosti a opravdu došlo ke korekci a propadu ceny BTC.
Naopak když je index v zóně strachu, pro dlouhodobé investory jde historicky o výborné období ke koupi Bitcoinu. Dokáží tak totiž kupovat bitcoin ve slevě, s tím že dosud vždy platilo, že se jim tento postup v dlouhodobějším horizontu vyplatil.
Zdroj: cointelegraph.com