V průběhu roku 2020 se stala populárním trendem takzvaná tokenizace Bitcoinu. Růst popularity tohoto způsobu, jakým je možné převést hodnotu drženého Bitcoinu na Ethereum blockchainu (nebo jiné blockchainy), však může vést až k situaci, kdy se výrazně sníží nabídka Bitcoinu, které budou na prodej.
Nejznámějším typem tokenizovaného Bitcoinu je Wrapped Bitcoin (WBTC) na blockchainu Ethereum. Jeden WBTC se rovná jednomu BTC. WBTC je možné nabýt uzamčením svého BTC pomocí smart kontraktu. Jinak řečeno, pokud máte Bitcoin, můžete za ně tímto způsobem dostat token, který má stejnou hodnotu, ale běží na blockchainu Ethereum. Proč by to však někdo dělal? Nuž hlavně z důvodu, že s takovým „Bitcoinem“ se dají využívat příležitosti, které nabízí Ethereum ekosystém. Největší popularitu má v rámci DeFi projektů jako jsou Aave či UniSwap.
Podle portálu CoinMarketCap existuje již 124 766 Wrapped BTC, což znamená, že se celkově takto uzamklo už 124 766 BTC. Nejde však o jediný typ tokenizovaného Bitcoinu. Existuje jich více, přičemž velký potenciál se přisuzuje zejména novému BTCB – což je tokenziovaný Bitcoin na Binance Smart Chaine. Burza Binance podobně jako v případě jiných trendů cítí, že chce hrát důležitou roli i v této oblasti, přičemž využití může najít u projektů jako jsou Beefy, Bakery, Pancake a v protokolu CREAM. V době psaní tohoto článku existuje již 9 600 takto tokenizovaných BTC.
Zároveň je třeba uvést, že vlastní způsoby, jak se budou uzamykat Bitcoiny v rámci smart kontraktů platforem naznačují i další blockchainy – ať už jde o Polkadot nebo Solana.
Čím více Bitcoinů se takto uzamkne, tím bude méně Bitcoinů reálně na prodej. Sníží se tím jejich nabídka, což může mít potenciálně pozitivní vliv na růst jejich hodnoty. Automaticky to však neznamená, že to tak určitě bude.
Co-to naznačil k tomuto tématu Aaron Wright na Twitteru. Uvedl, že aktuálně bylo wrappovaných jen zhruba 0,6% existující nabídky Bitcoinu. Avšak růst tohoto trendu je jednoznačný. ,,Co se stane, když to bude 10%?,“ zeptal se.
0.6%+ of Bitcoin is now wrapped and being put to work on Ethereum (and growing).
What happens when it hits 10%? pic.twitter.com/4dGT0yXHBP
— Aaron Wright (@awrigh01) November 17, 2020
Na závěr bychom doplnili, že existují teorie, podle kterých by problémy škálování Bitcoinu a jeho drahých transakcí mohla řešit právě jeho tokenizace. Dennodenní platby Bitcoinu by skrz takové wrappované Bitcoiny mohly probíhat na jiných blockchainech, které jsou potenciálně rychlejší a levnější a „tvrdé“ platby by se děly přímo na Bitcoinu. Upozorňujeme však, že jde jen o teorii a taková alternativa má množství kritiků.
zdroj: cointelegraph.com