12. prosince publikoval BlackRock Investment Institute novou studii, ve které uvádí, že alokace 1-2 % běžného investičního portfolia do Bitcoinu (BTC) má být pro investory poměrně rozumným krokem.
Odborníci z BlackRock však dále uvádějí, že příliš velké podíly nad rámec tohoto doporučení mohou znamenat zvýšené riziko pro celé portfolio.
Bitcoin versus technologickí giganti
Studie naznačuje, že menší investice do Bitcoinu (na úrovni 1-2 % portfolia) přináší podobné riziko jako investice do největších technologických společností – tzv. magnificent 7.
Investice do těchto společností jsou v tradičním investičním mixu – 60 % akcií a 40 % dluhopisů často považovány za jakýsi investiční pilíř stability.
„Dlouhodobě může Bitcoin poskytovat diverzifikované výnosy a jeho cena nemusí nutně korelovat s hlavními rizikovými aktivy,“ uvádí studie.
Odborníci z BlackRock dále upozorňují, že s rostoucí adopcí Bitcoinu se může snížit její volatilita, což by však mohlo oslabit potenciál velkých cenových růstů.
Vliv BlackRock na kryptoměny
S přibližně 11,5 bilionu USD pod zprávou, BlackRock významně ovlivňuje finanční trhy.
Společnost také spravuje největší spotové bitcoinové ETF – iShares Bitcoin Trust (IBIT), které disponuje aktivy ve výši téměř 54 miliard USD.
Tento produkt se stal klíčovým nástrojem pro institucionální investory, kteří chtějí získat expozici vůči Bitcoinu bez jeho přímého nákupu.
Ze studie od BlackRock dále vyplývá, že k Bitcoinu je třeba přistupovat jinak než k tradičním aktivům, jelikož nemá žádné podkladové cash flow na předpověď jeho výnosů.
„Co je důležité, je míra adopce,“ uvádí se ve studii.
Budoucnost investic do Bitcoinu
Studie také upozorňuje, že rostoucí popularita spotových bitcoinových ETF by mohla způsobit tzv. šok v poptávce , který by mohl výrazně zvýšit cenu samotného Bitcoinu.
Podobný názor vyjádřila i švýcarská banka Sygnum, která očekává, že už i malé alokace ze strany institucí mohou zásadně ovlivnit kryptoměnový ekosystém.
„I relativně skromné alokace mohou zcela změnit dynamiku trhu,“ tvrdí banka.
Top burzy