Spoluzakladatel projektu Aragon Luis Cuende v rozhovoru pro Cointelegraph konstatoval, že technologie, na níž pracují, by mohla mít obrovský přínos pro sociální sítě jako jsou Facebook a Twitter, které zápasí s tím, jakým způsobem mají „regulovat“ uživatelský obsah na těchto platformách.
Fakenews či dezinformace patří mezi nejčastější neduhy na sociálních sítích. Bohužel společnost se neumí shodnout na tom, do jaké míry je mazání těchto příspěvků správně. Zatímco jedna strana tvrdí, že jde o tvrdou cenzuru, která je nepřípustná, druhá obhajuje mazání těchto příspěvků tím, že jsou nebezpečné a proto by neměly existovat. Dokud však bude finální rozhodnutí, co s takovými zprávami dělat výhradně na samotném správci sítě, tedy na Facebooku či Twitteru, problém to bude stále aktuální a jedna ze stran bude nadále nespokojená.
Projekt Aragon však mezitím pracuje na technologickém balíku pro decentralizované autonomní organizace (DAO), který je již nyní využívaný v různých DeFi projektech včetně Aave, Curve a mStable a má potenciál i u sociálních sítí. Jde hlavně o jeho koncept tzv. „Virtuálního soudu“, v jehož rámci musí účastníci soudu vložit určité množství kryptoměn jako formu zálohy a následně se podrobit rozhodnutí decentralizovaných porotců.
Stejně jako v případě běžného soudního systému, strana která prohraje má možnost odvolat se na vyšší soud, což je v případě Aragon soud s více porotci. Možností je dokonce obrácení se na „nejvyšší soud“, kde o řešení sporu rozhoduje celá decentralizovaná síť. Je třeba však poznamenat, že jde zatím jen o koncept, respektive beta verzi, v jejímž rámci si účastníci sporů dokázali mezi sebou vyrozumět jen několik základních případů.
Spoluzakladatel projektu Luis Cuende je však přesvědčen, že moderování příspěvků na sociálních sítích za pomoci této technologie, by v budoucnu mohlo mít obrovský přínos. Zatímco v současnosti přímý zásah ze strany Twitteru či Facebooku je vnímán značnou částí lidí jako cenzura, kdyby rozhodovala o osudu takových zpráv decentralizovaným způsobem komunita, celý proces by působil „umírněnější.“
,,Myslím, že o cenzuru se jedná tehdy, když pravidla definuje jen jedna strana. Moderování je tehdy, když existuje konsenzus o pravidlech. Takže pokud by se Twitter nebo Facebook ve skutečnosti řídili způsobem, který by byl pro všechny spravedlivý, mohli bychom kolektivně rozhodovat o tom, co dělat a co ne, abychom se posunuli vpřed. A to se dá implementovat už dnes. Ta technologie tady je …“
Cloudu prozradil, že se šéfem Twitteru Jackem Dorseym, který je známým fanouškem Bitcoinu, o této možnosti ještě nemluvil, ale plánuje tak učinit v dohledné době. Cesta takové technologie k Twitteru je zdá se schůdnější než k Facebooku, jelikož Jack Dorsey sám v minulosti přiznal, že by chtěl, aby se z této platformy stala v budoucnu decentralizovaná sociální síť. Zároveň však není známo, že by Dorsey inklinoval k jiné kryptoměně, než k Bitcoinu.
zdroj: cointelegraph.com